zilina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Aktuálne spravodajstvo

Na koncerte v New Yorku sa strieľalo, zomrel jeden človek

V koncertnej sále Irving Plaza a zranenia utrpeli dvaja muži a jedna žena. New York 26. mája (WebNoviny.sk) - Jeden človek vo štvrtok zahynul a ďalšie tri osoby utrpeli zranenia pri streľbe, ku ktorej došlo v newyorskej štvrti Manhattan, v koncertnej sále, kde mal vystúpiť hiphopový spevák a herec T.I. Informovala o tom agentúra AP. Predstaviteľ miestnej polície uviedol, že k streľbe došlo v stredu o 22.15 h miestneho času (04.15 h SELČ) v koncertnej sále Irving Plaza, pričom 34-ročný muž utrpel strelné poranenie hrudníka, ďalšieho 33-ročného muža zasiahol výstrel do brucha a 26-ročná žena utrpela zranenie nohy. Všetci traja boli prevezení do nemocnice, kde jeden z ťažko zranených mužov svojim zraneniam podľahol. Zranenia údajne utrpela aj štvrtá osoba, ktorá však nemocničné ošetrenie vyhľadala sama. Ďalšie informácie o prípade polícia neposkytla. V súvislosti s dnešnou streľbou nebol zatiaľ nikto zadržaný. Spevák T.I. v čase streľby ešte nebol na pódiu napriek tomu, že podľa jedného z účastníkov koncertu mal vystúpiť okolo 21.00 h. Jeho agent uviedol, že všetky otázky týkajúce sa streľby v Irving Plaza postupuje polícii. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na koncerte v New Yorku sa strieľalo, zomrel jeden človek

Vrah z pražskej električky sa sám prihlásil na polícii

Šesťdesiatštyriročnú ženu, ktorú si cestujúci všimli, že krváca z hlavy a je v bezvedomí, našli v električke č.17 13. februára 2014. Praha 26. mája (WebNoviny.sk) - Páchateľ vraždy, ku ktorej došlo v električke v Prahe vo februári 2014 a po ktorom polícia neúspešne pátrala viac ako dva roky, sa mužom zákona sám prihlásil. Informácie priniesli v stredu denník Mladá fronta Dnes a internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na hovorkyňu pražskej prokuratúry Štěpánku Zenklovú. Šesťdesiatštyriročnú ženu, ktorú si cestujúci všimli, že krváca z hlavy a je v bezvedomí, našli v električke č.17 13. februára 2014. Alarmovaní záchranári už postrelenej nedokázali pomôcť. Vražedná zbraň sa na mieste činu nenašla. Zrejme ju na políciu priniesol až v utorok medzičasom zadržaný podozrivý, ktorý sa podľa mediálnych informácií vybral na okrsok kvôli výčitkám svedomia. Jeho čin mal údajne lúpežný motív. Prípad patril medzi najzáhadnejšie nevyriešené kauzy českej kriminalistiky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vrah z pražskej električky sa sám prihlásil na polícii

Kiska: Minister Lajčák je obrovskou reklamou pre Slovensko

Slovenská vláda jednomyseľne podporila kandidatúru Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN).BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý kandiduje na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN), je podľa prezidenta Andreja Kisku obrovskou reklamou pre Slovensko. Odporúčame: Lajčák zabojuje o post šéfa OSN. Je to výzva, hovorí Lajčák má podľa Kisku vo svete veľmi dobré renomé Tento post patrí podľa hlavy štátu k najprestížnejším, no zároveň k najnáročnejším. "Riadiť 193 hláv štátov a riadiť nie jednoduchú diskusiu si vyžaduje človeka s výnimočnými schopnosťami, a som presvedčený, že minister Lajčák všetky tieto podmienky spĺňa," povedal prezident vo svojom vyhlásení v Prezidentskom paláci v Bratislave. Šéf rezortu diplomacie má podľa Kisku na celom svete veľmi dobré renomé, partneri ho pozorne počúvajú a vážia si jeho názor. "Jednou z tém, o ktorých sa s Miroslavom Lajčákom často rozprávame, je to, že treba Slovensku ukázať, že máme fantastických ľudí, ktorí sa dokážu uplatniť v zahraničí. No niekedy zabudnem na to, že aj on sám je fantastickou reklamou našej krajiny a je potvrdením toho, že na Slovensku máme odborníkov, ktorí patria k absolútnej svetovej špičke," povedala hlava štátu. Lajčáka najbližšie čaká verejné vypočutie Miroslav Lajčák si uvedomuje, že to, že dostal formálnu podporu vlády a následne mu verejne vyjadrili podporu aj dvaja najvyšší ústavní predstavitelia, nie je ani zďaleka samozrejmosťou. "Už dnes je to obrovský záväzok, čoho som si vedomý a budem sa snažiť, aby som ho nesklamal," povedal vo svojom vyhlásení. Jedno miesto pre sedem miliárd ľudí na tejto planéte je podľa neho "strmý kopec, do ktorého sa bude škriabať". Andreja Kisku však zároveň ubezpečil, že urobí všetko pre to, aby jeho účinkovanie, bez ohľadu na výsledok, bolo dobrou reklamou pre Slovensko. "A samozrejme, tou najlepšou reklamou by bolo, keby sa nám to podarilo doviesť do úspešného konca. S dôverou, ktorú cítim, sa budem do toho kopca škriabať určite ľahšie a rýchlejšie," dodal. Slovenská vláda v stredu jednomyseľne podporila kandidatúru Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN. Premiér Robert Fico hneď po zasadnutí vlády zaslal nominačný list do New Yorku, kde by kandidatúru mali prijať a informovať o nej ostatné členské štáty OSN. Slovenský minister zahraničných vecí by sa tak mal stať 11 oficiálnym kandidátom uchádzajúcim sa o tento post. Najbližšou povinnosťou, ktorá na Lajčáka čaká, je verejné vypočutie na pôde OSN 7. júna. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska: Minister Lajčák je obrovskou reklamou pre Slovensko

V Belgicku zadržali podozrivých z prípravy ďalšieho útoku

Zadržaní sú podozriví zo spoluúčasti na aktivitách teroristickej skupiny vrátane náboru ľudí, ktorí by sa v Sýrii alebo Líbyi pripojili k Islamskému štátu. Brusel 25. mája (WebNoviny.sk) - Štyri osoby podozrivé z náboru dobrovoľníkov pre tzv. Islamský štát (IS), ako aj z plánovania nových teroristických útokov v Belgicku zadržali dnes tamojšie bezpečnostné zložky. Informovali o tom tamojšie médiá a tlačová agentúra AP s odvolaním sa na miestnu prokuratúru. Zadržaní sú podozriví zo spoluúčasti na aktivitách teroristickej skupiny vrátane náboru ľudí, ktorí by sa v Sýrii alebo Líbyi pripojili k IS. Na dvoch uvalil vyšetrujúci sudca väzbu, jedného prepustili a slobodu s elektronickým náramkom a ďalšieho za "prísnych podmienok". O štvorici nie je známe, že by mala kontakty so samovražednými atentátnikmi, ktorí 22. marca pripravili pri útokoch na letisku a v metre v Bruseli o život viac ako tri desiatky ľudí. Prokuratúra bez ďalších podrobností uviedla, že existujú indície, že zadržaní plánovali aj útoky v Belgicku. Belgická polícia uskutočnila v tejto súvislosti aj viacero domových prehliadok napríklad v Ternate, Antverpách a okolí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Belgicku zadržali podozrivých z prípravy ďalšieho útoku

Benítez zostáva trénerom Newcastlu aj po zostupe

Rafael Benítez v minulosti viedol podstatne kvalitnejšie kluby než Newcastle - okrem Realu aj Neapol, Valenciu, Inter Miláno či FC Liverpool. NEWCASTLE 25. mája (WebNoviny.sk) - Rafael Benítez bude viesť futbalistov tímu Newcastle United aj po zostupe mužstva z elitnej anglickej Premier League. Skúsený španielsky tréner, ktorý prevzal "straky" 11. marca po svojom januárovom konci pri kormidle Realu Madrid, podpísal nový kontrakt na tri roky. "Som nesmierne nadšený, že zostávam v klube. Náklonnosť, akú som pociťoval zo strany fanúšikov, výrazne zavážila pri mojom rozhodovaní; tak isto vzťahy s vedením klubu," uviedol na oficiálnej internetovej stránke Newcastlu 56-ročný Madridčan, ktorý sa teda rozhodol nevyužiť klauzulu, čo mu v prípade neúspešnej záchrany dovoľovala odísť. Benítez v minulosti viedol podstatne kvalitnejšie kluby než Newcastle - okrem Realu aj Neapol, Valenciu, Inter Miláno či FC Liverpool. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Benítez zostáva trénerom Newcastlu aj po zostupe

Štartuje európska kampaň za práva žien Step up!

Kampaň za práva žien a ich detí, ktoré zažívajú násilie, na prístup k podpore a ochrane poukazuje aj na to, že len 15 zo 46 európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko, poskytuje špecializované telefonické linky pomoci pre ženy. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Európska sieť Women against Violence Europe (WAVE) spúšťa kampaň pod názvom Step up! V rámci kampane budú počas nasledujúcich dvoch rokov členské organizácie siete WAVE v celej Európe podporovať právo žien a ich detí, ktoré zažívajú alebo zažili násilie, na prístup k podpore a ochrane, agentúru SITA o tom informovala programová riaditeľka mimovládnej organizácie Fenestra Dušana Karlovská. "Násilie páchané na ženách a dievčatách je stále najčastejšou formou porušovania ľudských práv, ktoré má fatálne následky – v roku 2012 spáchali členovia rodín alebo partneri žien približne 47% všetkých vrážd žien," pripomína sa v tlačovej správe ku kampani, do ktorej sa aktívne zapájajú ženské organizácie združené v Bezpečnej ženskej sieti zo Slovenska. Podľa údajov organizátorov kampane, jedna z troch žien v Európe zažije počas svojho života fyzické alebo sexuálne násilie. Pritom len 15 zo 46 európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko, poskytuje špecializované telefonické linky pomoci pre ženy. Navyše v Európe chýba 47 tisíc miest v bezpečných ženských domoch. "Mnoho európskych krajín veľmi nedostatočne investuje do špecifických podporných služieb, v dôsledku čoho sa ženy nemajú kam obrátiť a dostať primeranú pomoc. Vyzývame predstaviteľov a predstaviteľky EÚ, národné vlády a iných dôležitých aktérov a aktérky v spoločnosti, aby zvýšili investície do zastavenia násilia páchaného na ženách,” cituje tlačová správa Rosu Logar, prezidentku európskej siete WAVE. Slovensko má národnú bezplatnú nonstop telefonickú linku pre ženy zažívajúce násilie od marca 2015. "Oceňujeme, že v posledných dvoch rokoch vláda SR podporila posilnenie existujúcich kapacít a vznik nových špecifických podporných služieb pre ženy zažívajúce násilie. Napriek tomu na Slovensku stále nemáme potrebný počet špecifických podporných služieb a v niektorých okresoch a regiónoch Slovenska ženy nemajú prístup k pomoci, podpore a ochrane," uvádza sa ďalej v tlačovej správe, o ktorej informuje občianske združenie Fenestra aj na svojej webstránke http://www.fenestra.sk. Mimovládne organizácie pomáhajúce ženám preto vyzývajú štáty Európy, aby investovali viac do služieb pre ženy vystavené násiliu. "Rovnako vyzývame médiá, aby podporili kampaň šírením videa ku kampani, ktoré je dostupné na: https://youtu.be/0SWDJMM-ZMg," dodáva sa v tlačovej správe. Viac informácií o kampani možno nájsť na http://www.wave-network.org. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štartuje európska kampaň za práva žien Step up!

Francúzi sprísnili legislatívu v rámci boja proti terorizmu

Občania musia v zmysle novely rátať, že pri kontrole totožnosti môžu byť zadržaní až na štyri hodiny, ak ich správanie sa vyvoláva podozrenie z teroristických aktivít. Paríž 25. mája (WebNoviny.sk) - Francúzsky parlament dnes v Paríži definitívne schválil proti terorizmu namierenú novelu legislatívy. Návrh, ktorý už v uplynulom týždni schválilo Národné zhromaždenie, odhlasovali dnes aj francúzski senátori. Novela trestnej legislatívy dáva viac právomocí vyšetrovateľom teroristických aktivít a organizovaného zločinu. Text, ktorý sa v rezorte spravodlivosti pripravoval už skôr, definitívne putoval do parlamentu po teroristických útokoch v Paríži z novembra 2015. Jeho kritici upozorňovali však na fakt, že úprava smeruje k prevzatiu opatrení spojených s vyhlásením výnimočného stavu v krajine do bežného práva. Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a MTI. Občania musia v zmysle novely rátať, že pri kontrole totožnosti môžu byť zadržaní až na štyri hodiny, ak ich správanie sa vyvoláva podozrenie z teroristických aktivít. Umožňuje i kontrolu batožiny, nočné domové prehliadky a rozširuje aj možnosti odpočúvania orgánmi činnými v trestnom konaní. Navrátilci z oblasti, v ktorých bojujú príslušníci teroristických skupín, musia rátať s hoci mesiacom domáceho väzenia. Návrh, ktorého cieľom je aj zabrániť nutnosti neustáleho predlžovania výnimočného stavu v krajine, získal v oboch komorách parlamentu značnú väčšinu hlasov. Niektoré opozičné subjekty sa však nechali počuť, že ide o podstatný krok späť v oblasti základných práv. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzi sprísnili legislatívu v rámci boja proti terorizmu

Pôsobenie Vaďuru vo VšZP je v kompetencii jej šéfa

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker očakáva, že nový generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan sa dohodne s bývalým šéfom poisťovne Miroslavom Vaďurom o jeho pôsobení. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Ďalšie pôsobenie bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslava Vaďuru v poisťovni je v kompetencii jej nového šéfa Miroslava Kočana. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker očakáva, že nový generálny riaditeľ sa dohodne s Vaďurom o jeho pôsobení v poisťovni. Buď chcete, aby sa fungovalo ďalej a musíte vedieť povedať prečo, a ak nechcete, musíte diskutovať so zamestnancom, či chce pôsobiť v spoločnosti. Je možné hľadať dohodu o ukončení pracovného pomeru. Musel by sa dopustiť niektorých skutočností vymedzených zákonom alebo na základe organizačných zmien. Obhájenie organizačnej zmeny je náročné," povedal Drucker. Sekcia ekonomiky poisťovne, kde je Vaďura riaditeľom, nemá podľa ministra zdravotníctva žiadnu zodpovednosť za zazmluvňovanie ani za nákup zdravotnej starostlivosti. "Môžem si o tom myslieť čokoľvek, ale musím dodržiavať zákon. A v tomto prípade je Zákonník práce dosť striktný. Dokázal som vždycky si nastavovať pravidlá aj u konkrétnych ľuďoch a myslím, že to bude aj úlohou súčasného vedenia, aby diskutovalo s ľuďmi a hľadalo dohodu," uviedol Drucker. Tvrdí, že nie je spôsob ako Vaďuru prepustiť. Odporúčame: Vaďura naďalej pôsobí vo VšZP, upozornil Beblavý Na to, že Vaďura naďalej pôsobí vo VšZP ako riaditeľ sekcie ekonomiky, upozornil minulý týždeň vo štvrtok nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Beblavý. "Miroslav Vaďura, ktorý ako riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava mal viacero káuz, potom ako člen predstavenstva VšZP za Marcela Foraia bol spoluzodpovedný za kauzy VšZP a ktorý ako šéf VšZP po Foraiovi ďalej veselo objednával od tety Anky aj Kostku ďalšie výkony, bol po zásluhe potrestaný tým, že sa stal riaditeľom sekcie ekonomiky VšZP, kde má nielen ukážkový plat, ale najmä pokračujúce kompetencie," napísal na sociálnej sieti Beblavý. VšZP má od minulého týždňa nové vedenie na čele s generálnym riaditeľom Miroslavom Kočanom. Hovorkyňa poisťovne Petra Balážová uviedla, že generálny riaditeľ je povinný rešpektovať platný Zákonník práce. "Podľa Zákonníka práce ukončením pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa a členov predstavenstva nezaniká pracovný pomer vo VšZP," upozornila. Vaďura sa vrátil na pracovnú pozíciu, ktorú zastával pred menovaním do funkcie - je riaditeľom sekcie ekonomiky. Riaditeľ sekcie ekonomiky poisťovne zabezpečuje v zmysle interných noriem realizáciu úhrad záväzkov prevádzkovej i hlavnej činnosti, daňové povinnosti, je zodpovedný za vedenie účtovníctva, zostavuje plán činností, obchodno-finančný plán a vypracováva príslušné štatistické údaje. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Pondelová doplnila, že Vaďura nemá nárok na odstupné a nebola mu vyplatená ani žiadna odmena. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pôsobenie Vaďuru vo VšZP je v kompetencii jej šéfa

Martin prekonal favorita, na Roland Garros je v treťom kole

Slovenský lucky loser zvíťazil 6:3, 7:5, 6:3 nad jasne favorizovaným domácim Lucasom Pouillem nasadeným ako dvadsiatym deviatym. PARÍŽ 25. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský lucky loser z kvalifikácie Andrej Martin postúpil už do 3. kola hlavnej súťaže dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 32 017 500 eur, antuka). V stredu zvíťazil 6:3, 7:5, 6:3 nad jasne favorizovaným domácim Lucasom Pouillem nasadeným ako dvadsiatym deviatym. Dvadsaťdvaročnému 31. hráčovi svetového rebríčka ATP sa revanšoval za prehru 3:6, 4:6, ktorú inkasoval vlani na tvrdom povrchu v talianskom Bergame. Martin už má istotu prémie 102 000 eur brutto a 106 bodov do počítačového poradia vrátane kvalifikácie. VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Medzi najlepšími 32 na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2016 bude Martin čeliť Kanaďanovi Milosovi Raonicovi nasadenému ako ôsmemu. Dvadsaťpäťročnému 9. mužovi renkingu Raonicovi podľahol 6:4, 6:7 (0), 2:6 v kvalifikácii melbournských Australian Open 2011. Mal pritom náskok setu a brejku, rodákovi z Čiernej Hory patrila ešte iba 153. pozícia v hodnotení, medzičasom už bol aj štvrtý. V stredu dosiahol svoj okrúhly 50. zápasový úspech na vrcholnej scéne, prekonal Francúza Adriana Mannarina 6:1, 7:6 (0), 6:1. Ostatné utorňajšie výsledky: Wawrinka v Paríži zdolal Kližanovho kata, vyhral aj Murray Halepová a Kvitová v 2. kole Roland Garros nestratili set Súper bol pod tlakom "Prvý set bol z oboch strán nervózny. Publikum stálo na strane súpera, aj preto bol Francúz pod tlakom. Ja som bol v pozícii, že som mohol prekvapiť, on zasa v pozícii jasného favorita, ktorý má zvíťaziť. Nehral ideálne, čo som využil. V prvom sete bolo veľa chýb z oboch strán, ale pri dôležitých loptách som zahral niečo navyše, čo ma podržalo. V tejto časti sa nehral pekný tenis, diváci si prišli na svoje až od druhého setu a tretí set bol z mojej strany suverénny. Išiel som si po víťazstvo, hral som naozaj dobre," povedal Andrej Martin pre spravodajstvo Slovenského tenisového zväzu (STZ). "Najcennejšie na Andrejovom výkone bolo, že dokázal ustáť mentálny tlak. Postaviť sa na veľký kurt proti domácemu Francúzovi, nie je jednoduché. Vedel som, že kvalitatívne má na to, aby Pouilleho zdolal. Len sa musel vyrovnať s psychickým tlakom, lebo nie je zvyknutý hrať na veľkých kurtoch. Mám radosť, že súboj mentálne zvládol a druhú polovicu zápasu zahral veľmi dobre," skonštatoval kouč Miloslav Grolmus z trnavskej Empire Tennis Academy. Martin mal proti Pouillemu brejkbal už v druhom geme, ale presadil sa až na returne v šiestej hre - 4:2. V epickom deviatom geme so siedmimi zhodami odvrátil tri brejkbaly a premenil svoj piaty setbal. Navyše, v druhej časti okamžite unikol na 2:0 aj cez manko 15:40 na servise v druhej hre. Neodolal však ako podávajúci v šiestom geme - 3:3. V ôsmej hre si poradil s mankom 15:40 a neskorším ešte jedným brejkbalom - 6:3, 4:4. Slovák sa potom vyhol črtajúcemu sa tajbrejku, keď prerazil Pouilleho servis v jedenástom geme. V dvanástej hre využil tretí setbal od stavu 40:0. Aj na začiatku tretieho dejstva išiel Martin na 2:0 (cez oponentov brejkbal v druhej hre) a odvtedy mu stačilo udržiavať si náskok brejku. Na 3:1 sa posunul cez dve zhody, na 4:2 na nulu. Následne pridal brejkovú poistku na 5:2. Podávanie na životný úspech síce nezvládol, ale reparát napokon nemusel robiť: znova totiž zabral na returne. Od skóre 40:15 vo svoj prospech zužitkoval druhý mečbal. Šiesty Slovák v treťom kole Martin ťažil z pozoruhodne väčšej efektivity pri brejkbaloch: zrealizoval 6 z 8 takýchto možností, Pouille iba 2 z 12. Slovák mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 37:27, Francúz 35:43. Na fiftíny to bolo 116:92. Postupujúci zvládol 29 zo 42 zákrokov pri sieti. Stal sa šiestym Slovákom v histórii v parížskom 3. kole dvojhry mužov po Dominikovi Hrbatom, Martinovi Kližanovi, Karolovi Kučerovi, Miloslavovi Mečířovi a Mariánovi Vajdovi. Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin v piatok prehral 4:6, 6:7 (7) s Nemcom Janom-Lennardom Struffom vo finálovom 3. kole kvalifikácie, ale napokon dostal šancu ako "LL" a chopil sa jej výborne. V 1. kole v pondelok prekonal 34-ročného ľavorukého Španiela Daniela Muňoza-De La Navu (105. v systéme) 6:2, 6:3, 4:6, 6:4. Paradoxom je fakt, že samotný Struff pri žrebe rozdelenia kvalifikantov a lucky loserov "chytil" domáceho siedmeho muža hierarchie Jo-Wilfrieda Tsongu (3:6, 4:6, 4:6). Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrtého dňa Roland Garros Prekonal svoje maximum Martin figuruje na 133. priečke v renkingu, dosiaľ najvyššie bol na 119. pozícii. K 6. júnu si určite zlepší osobný rekord: v okamihu premenenia mečbalu sa posunul na 110. miesto v online prepočtovej nezáväznej verzii (stal sa národnou dvojkou na úkor Lukáša Lacka). Prípadný postup do osemfinálového 4. kola by ho katapultoval približne na 90. stupienok a zrazu by pomaly začal prichádzať do úvahy aj prienik nad olympijskú čiaru. Zverenec Miloslava Grolmusa a Karola Becka Martin si v "main draw" na Majors v minulosti zahral raz, a to na newyorských US Open 2013, kde tiež ako tzv. lucky loser z kvalifikácie podľahol v 1. kole kazašskému reprezentantovi Michailovi Kukuškinovi. Daviscupový reprezentant SR Martin hrá medzi seniormi pri Seine piaty raz. Dosiaľ mal miestny rekord v podobe 2. kola kvalifikácie zo sezóny 2014. V juniorskom období sa pred desiatimi rokmi dostal do štvrťfinále, podľahol v ňom Holanďanovi Thiemovi de Bakkerovi. Martin bol jediným Slovákom v 2. kole dvojhry mužov na RG 2016. V pondelok viedol rekonvalescent Martin Kližan sľubne 2:1 a 4:0 nad Japoncom Tarom Danielom, odvtedy však nezískal už ani gem a odstúpil za stavu 6:3, 6:4, 5:7, 4:6, 0:3 pre problémy s rukou. Dvojhra mužov - 2. kolo: Andrej Martin (SR) - Lucas Pouille (Fr.-29) 6:3, 7:5, 6:3 Andrej Martin na Roland Garros v minulosti: 2011 1. kolo kvalifikácie Javier Martí (Šp.) 6:4, 6:7 (2), 3:6 2013 1. kolo kvalifikácie Adrian Ungur (Rum.) 3:6, 3:6 2014 2. kolo kvalifikácie Andrej Kuznecov (Rus.) 3:6, 2:6 2015 1. kolo kvalifikácie Jason Jung (USA) 7:6 (2), 3:6, 5:7 (SITA, ko),201605250429 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin prekonal favorita, na Roland Garros je v treťom kole

Z tábora v Idomeni odviezli 2600 migrantov, ostáva ešte 6000

Polícia nikoho násilne neevakuovala, internetový portál in.gr však špekuloval, že tam mohlo zostať tzv. tvrdé jadro migrantov, ktoré odmietne tábor opustiť. Atény 25. mája (WebNoviny.sk) - Počet osôb v improvizovanom utečeneckom tábore Idomeni v Grécku pri hraniciach s Macedónskom naďalej klesá: za uplynulé dva dni odtiaľ autobusy odviezli vyše 2600 migrantov. Očakáva sa, že evakuácia tábora potrvá ešte niekoľko dní, keďže je tam stále ešte 6000 ľudí. Oznámila to dnes grécka štátna rozhlasová a televízna spoločnosť ERT. Polícia nikoho násilne neevakuovala, internetový portál in.gr však špekuloval, že tam mohlo zostať tzv. tvrdé jadro migrantov, ktoré odmietne tábor opustiť. Ľudia z tohto jadra, prevažne mladí Severoafričania, sa v uplynulých troch mesiacoch niekoľkokrát vzbúrili a zablokovali železničnú trať, ktorá prechádza táborom. Utečenecký tábor v Idomeni zriadil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na vrchole migračnej vlny, aby pomohol ľuďom na tzv. balkánskej trase smerujúcim na sever Európy. Skupina veľkých stanov bola pôvodne určená iba na krátkodobý pobyt maximálne 2000 ľudí. V druhej polovici roku 2015 sa však tábor neorganizovane rozrástol a podmienky v ňom sa výrazne zhoršili, keď Macedónsko a ďalšie štáty začali obmedzovať počty migrantov, ktorých púšťali na svoje územie. V čase zatvorenia balkánskej trasy v marci tohto roka sa v tábore v Idomeni nachádzalo okolo 12.000 ľudí. Odhaduje sa, že v Grécku je momentálne uviaznutých viac ako 54.000 migrantov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z tábora v Idomeni odviezli 2600 migrantov, ostáva ešte 6000

Andreja Danka potešil návrh SaS o politických stranách

Predseda parlamentu súhlasí s tým, aby novela zabránila do parlamentu prichádzať politickým stranám, ktoré presadzujú idey potláčajúce ľudské práva. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) teší novela zákona o politických stranách, ktorú do národnej rady predložili poslanci opozičnej SaS. Tento návrh podľa Danka môže zlepšiť súťaž politických strán a zvýšiť úroveň demokracie na Slovensku. Predseda parlamentu súhlasí s tým, aby novela zabránila do parlamentu prichádzať politickým stranám, ktoré presadzujú idey potláčajúce ľudské práva. Danko si myslí, že potrebujeme stransparentniť súťaž politických strán, zvýšiť kontrolu ich financovania a nakladania s peniazmi, určiť pre ne jasné pravidlá a rovnaké podmienky, respektíve sa pozrieť na to, či je normálne, ak strany môžu zo dňa na deň meniť svoj názov. Odporúčame: Deti nebudú mať isté škôlky, v NR SR neprešiel ani infozákon Predseda parlamentu rovnako podotkol, že jeden z predkladateľov novely Ondrej Dostál obišiel ďalšie parlamentné kluby a rokoval s nimi o podpore návrhu. "Argumentoval a našiel podporu," konštatoval Danko. Všetkých poslancov chce predseda parlamentu vyzvať, aby zákony, ktoré predkladajú do parlamentu, disponovali aspoň elementárnou formálnou kvalitou. "Aby národná rada nebola zahlcovaná niečím, čo by nenavrhol ani študent prvého ročníka práva," povedal Danko. Predseda parlamentu dodal, že sa potvrdili jeho slová o tom, že májová schôdza bude teátrom a blokovaním národnej rady zo strany opozičných poslancov. "Považujem za nešťastné, keď kvalita politického procesu ustupuje politickému marketingu," zdôraznil. Parlament dnes do druhého čítania posunul návrh opozičnej SaS, ktorým chce politickým stranám zakázať, aby príspevky, ktoré dostávajú zo štátneho rozpočtu, využívali na podporu ozbrojených zložiek alebo iných ozbrojených útvarov a skupín. Novela poslancov SaS zakazuje strany, ktorých cieľom je odstránenie demokratických základov štátu, ktoré nemajú demokratické stanovy alebo nemajú demokraticky ustanovené orgány, ktoré smerujú k uchopeniu a držaniu moci zamedzujúcemu druhým stranám uchádzať sa ústavnými prostriedkami o moc alebo ktoré smerujú k potlačeniu rovnoprávnosti občanov, ktorých program alebo činnosť ohrozujú práva a slobodu občanov a ktoré podnecujú národnostnú, rasovú a etnickú nenávisť. Strany podľa návrhu nesmú byť ozbrojené a nesmú zriaďovať ozbrojené zložky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Andreja Danka potešil návrh SaS o politických stranách

Viedenské Obrie koleso bude Pokladom filmovej kultúry

Titul Poklad európskej filmovej kultúry udeľujú miestam, ktoré symbolickým spôsobom spája európska kinematografia. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Európska filmová akadémia (EFA) zaradí do zoznamu Pokladov európskej filmovej kultúry viedenské Obrie koleso. Stane sa tak pri príležitosti 250. výročia od vzniku obľúbeného parku Prater, v ktorom sa atrakcia nachádza. Jedna z dominánt hlavného mesta Rakúska sa objavila v snímke Tretí muž (1949), v ktorej si zahrali Joseph Cotten a Orson Welles. Zástupcovia EFA spolu s kolegami z Rakúskej filmovej akadémie pripevnia 9. júna v blízkosti kolesa špeciálny odznak, ktorý návštevníkov upozorní na jeho zaradenie do zoznamu. Titul Poklad európskej filmovej kultúry udeľujú miestam, ktoré symbolickým spôsobom spája európska kinematografia. Iniciatíva s cieľom ich ochrany vznikla na základe nápadu členov EFA. Medzi prvými miestami, ktoré akadémia na zoznam zapísala, patrí Bergmancenter, čiže múzeum venované švédskemu režisérovi Ingmarovi Bergmanovi na ostrove Farö, kde známy filmár žil viac ako 40 rokov. Na súpis sa tiež dostalo Ejzenštejnovo centrum v Moskve, ktoré sa stará o osobné predmety a knižnicu ruského režiséra, scenáristu a filmového teoretika. Ďalším je Institut Lumiere v Lyone, ktorý sa venuje šíreniu a zachovaniu francúzskej kinematografie a tiež je múzeom otcov kinematografie Augusta a Louisa Lumierovcov. Na zozname sú aj kultúrne centrum Il mondo di Tonino Guerra v meste Pennabilli venované talianskemu spisovateľovi a scenáristovi Toninovi Guerrovi a tiež Potemkinove schody v ukrajinskej Odese, ktoré sa objavili vo filme Krížnik Potemkin (1925) Sergeja Michajloviča Ejzenštejna. Práve z tejto legendárnej snímky vychádza aktuálne meno schodiska. Informácie pochádzajú z webstránky www.europeanfilmacademy.org a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Viedenské Obrie koleso bude Pokladom filmovej kultúry

Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii

K zastaveniu útokov dochádza v čase opakovaných sťažností sýrskych povstalcov, ktorí pristúpili na krehké prímerie. Bejrút 25. mája (WebNoviny.sk) - Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii, aby dalo povstaleckým skupinám šancu prerušiť styky s miestnou odnožou al-Káidy, Frontom an-Nusrá. Oznámila to dnes ruská agentúra TASS. K zastaveniu útokov dochádza v čase opakovaných sťažností sýrskych povstalcov, ktorí pristúpili na krehké prímerie, že ruské lietadlá útočia na ich postavenia v okolí mesta Aleppo ležiacom na severe krajiny. Povstalci dali v nedeľu iniciátorom prímeria, Spojeným štátom a Rusku, ultimátum, podľa ktorého musí sýrsky režim do 48 hodín ukončiť útoky a blokády v oblasti Damasku. USA verejne vyzvali povstalcov, aby rešpektovali prímerie s tým, že o ich sťažnostiach rokujú s Moskvou. Rusko trvá na tom, že v Sýrii útočí na ciele tzv. Islamského štátu a Frontu an-Nusrá, na ktoré sa prímerie nevzťahuje. V praxi sa však zdá, že ruské útoky často smerujú aj na umiernenejšie povstalecké skupiny. Vládne sily podporované ruským letectvom tento rok odrezali povstalcov v Aleppe od ich hlavnej zásobovacej trasy smerujúcej na sever k tureckým hraniciam. USA konštatovali, že spojenectvá medzi umiernenými povstaleckými skupinami a Frontom an-Nusrá komplikujú uplatňovanie prímeria. V utorok ruská armáda vyzvala na 72-hodinové prímerie v Sýrii medzi vládnymi a povstaleckými silami v okolí Damasku, kde vládne sily dosiahli istý postup. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko dočasne zastavuje letecké útoky v Sýrii

Škrtel sa vraj dohodol s Besiktasom, hlásia z Turecka

Podľa webu Fanatik je Škrtel jednou nohou v tíme úradujúceho tureckého šampióna z Istanbulu. ISTANBUL 25. mája (WebNoviny.sk) - Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel sa vraj dohodol na podmienkach zmluvy s Besiktasom Istanbul, čerstvým tureckým šampiónom, a jeho odchod z anglického FC Liverpool po ôsmich rokoch sa čoskoro stane realitou. Informoval o tom portál 90min.com s odvolaním na pôvodný zdroj, turecký web Fanatik. Tridsaťjedenročný rodák z Handlovej Škrtel v ostatných týždňoch nedostával veľa príležitostí zo strany nemeckého kouča LFC Jürgena Kloppa. V sobotu sa zapojil do prípravy slovenskej reprezentácie na majstrovstvá Európy vo Francúzsku (10. júna - 10. júla). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škrtel sa vraj dohodol s Besiktasom, hlásia z Turecka

Deti nebudú mať isté škôlky, v NR SR neprešiel ani infozákon

Podľa medializovaných informácií obce a mestá nezriedka zamietnu stovky žiadostí o prijatie do materských škôl, počet neuspokojených žiadostí je približne 7 000, argumentovali Beblavý, Macháčková a Petrík. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Rodičia detí od troch rokov nebudú mať istotu, že svojho potomka budú môcť umiestniť do materskej školy alebo iného predškolského zariadenia. Parlament dnes neschválil návrh zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti, v ktorej právo umiestniť dieťa od troch rokov do predškolskej starostlivosti s celodennou výchovou presadzovali nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík. Za naplnenie tohto práva mala podľa opozičných poslancov zodpovedať obec, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt. "Súčasná situácia v obciach a mestách SR totiž zákonným zástupcom nedáva záruku, že o ich dieťa bude v čase, keď má tri až šesť rokov, adekvátne postarané. Podľa medializovaných informácií totiž obce a mestá nezriedka zamietnu stovky žiadostí o prijatie do materských škôl, čo so sebou prináša mnoho problémov, počet neuspokojených žiadostí je približne 7 000," argumentovali Beblavý, Macháčková a Petrík. Nezaradení poslanci pripomínali, že kým zákonní zástupcovia nenájdu dostatočne zodpovednú osobu, ktorej by dieťa zverili, sú nútení obmedzovať svoju činnosť v zamestnaní, čo má negatívne dôsledky na rodinný rozpočet. Návrh zapájal aj súkromné objekty "Zákonom sa preto navrhuje dať rodičom istotu, že obec pre deti miesto v materskej škole alebo detskej skupine zabezpečí, a ak nie, tak im ako náhradu poskytne aspoň finančnú pomoc vo výške rodičovského príspevku. O deti bude môcť byť postarané od ich troch rokov a až do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky," vysvetľovali opoziční poslanci. V procese umiestňovania detí do predškolskej starostlivosti predpokladá návrh zákona zapojenie nielen obcí, ale aj súkromných subjektov. "V niektorých menších obciach totiž vzhľadom na demografickú krivku nebude potrebné budovanie nových zariadení, ale postačovať bude využívanie kapacít súkromných a cirkevných škôl či v budúcnosti nimi zriadených detských skupín," konštatovali predkladatelia. Na to, aby obce mohli svoje nové povinnosti splniť, je podľa Beblavého potrebná zmena zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Obce a s ich súhlasom aj neštátni zriaďovatelia by sa po zmene legislatívy mohli uchádzať o poskytnutie účelovo viazaných finančných prostriedkov na kapitálové výdavky súvisiace s mimoriadnymi nákladmi na zabezpečenie predškolskej starostlivosti. Chceli zmeniť rozsah zverejňovaných informácií Zmeny v infozákone, ktoré navrhovali poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Eugen Jurzyca, Jana Kiššová, Jozef Mihál a poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Igor Matovič, parlament neschválil. Opoziční poslanci neúspešne presadzovali, aby povinné subjekty podľa zákona o slobode informácií zverejňovali všetky poskytované informácie, keďže dnes sa nie každá poskytnutá informácia aj zverejňuje. "Rozsah zverejňovaných informácií tvorí každá poskytnutá informácia povinného subjektu a táto povinnosť sa vzťahuje na všetky povinné osoby zákona o slobode informácií. Informácie sa navrhuje zverejňovať predovšetkým na webovom sídle," uvádzali v návrhu novely poslanci za SaS a OĽaNO-NOVA. Zo zverejnenej informácie musí byť podľa opozičných zákonodarcov zrejmý obsah žiadosti o poskytnutie informácie a obsah a spôsob vybavenia žiadosti. Poskytované informácie by sa mali zverejňovať bezodkladne a nepretržite, identifikačné údaje žiadateľa sa zverejňovať nebudú. Neprešiel ani návrh novely zákona o DPH Parlament neposunul do ďalšieho legislatívneho procesu opozičný návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Legislatívny návrh, ktorý predložili do parlamentu poslanci za SaS spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, mal skrátiť lehotu na vrátenie nadmerného odpočtu na štyri mesiace od začatia daňovej kontroly. Odo dňa začatia daňovej kontroly by sa nevrátený nadmerný odpočet v prípade, že sa nepreukáže jeho neoprávnenosť, úročil sadzbou vo výške trojnásobku sadzby Euribor. Novela mala tiež zaviesť podmienku, že daňový úrad je oprávnený zadržiavať nadmerný odpočet najviac do výšky spornej Poslanci za SaS spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom neuspeli ani s návrhom novely zákona o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb. Novela mala zjednodušiť povinnosti hosťujúcich zamestnávateľov a domácich zamestnávateľov pri cezhraničnom vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb. Zrušila by sa zodpovednosť dodávateľa služby na území Slovenska za vyplatenie mzdy hosťujúcemu zamestnancovi ako aj spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie poskytovateľa služby. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deti nebudú mať isté škôlky, v NR SR neprešiel ani infozákon

V4 chce v roku 2017 vyslať do Pobaltia výcvikové jednotky

Šéfovia rezortov obrany Visegrádskej štvorky na stretnutí v českých Libliciach vyhodnotili aj projekt spoločnej bojovej skupiny EÚ. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Krajiny Visegrádskej štvorky (V4) chcú v roku 2017 vyslať do Pobaltia výcvikové jednotky. Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko by do spoločného výcviku mala zapojiť po 150 vojakov na rotačnom princípe. Striedali by sa po troch mesiacov tak, že prítomní by boli vždy vojaci z inej krajiny V4, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková. Ako ďalej uviedla v tlačovej správe, detaily majú ešte dohodnúť na spoločnom stretnutí náčelníci generálnych štábov a tie by sa mali potvrdiť na júnovom stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli. O konkrétnej podobe návrhu, ako by malo pôsobenie v Pobaltí fungovať, chcú ministri obrany informovať na júlovom summite vo Varšave. Spoločnej výcvikovej iniciatíve v Pobaltí dali "zelenú" šéfovia rezortov obrany V4 na rokovaní v českých Libliciach. V súvislosti s výcvikovými jednotkami v Pobaltí šéf českého rezortu obrany Martin Stropnický uviedol, že zapojené by mali byť pozemné sily, pričom konečnú podobu projektu krajiny ohlásia na summite NATO vo Varšave, informovala ďalej hovorkyňa MO SR. Šéfovia rezortov obrany na stretnutí vyhodnotili aj projekt spoločnej bojovej skupiny EÚ, ktorá je v pohotovosti v prvom polroku tohto roku. V tejto spolupráci chcú krajiny pokračovať v roku 2019, keď by mala byť skupina v pohotovosti opäť. Témou rokovania bola aj stála prítomnosť vo východnom krídle aliancie, kde sa krajiny zhodli, že túto iniciatívu NATO podporujú. Ako ďalej informovala hovorkyňa MO SR, spoločná bojová skupina bola v minulom roku úspešne certifikovaná a dokázala, že je plne pripravená. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V4 chce v roku 2017 vyslať do Pobaltia výcvikové jednotky

EK navrhla nové pravidlá elektronického obchodovania

Plán sa skladá z odstránenia geografického blokovania, zefektívnenia a cenového zatraktívnenia cezhraničného dodávania balíkov a podpory dôvery zákazníkov prostredníctvom lepšej ochrany a presadzovania predpisov. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Európska komisia (EK) v stredu predložila balík opatrení, ktoré majú umožniť spotrebiteľom a spoločnostiam kupovať a predávať výrobky a služby v celej EÚ cez internet ľahšie a s väčšou istotou. "Až príliš často sa stáva, že ľudia pri nákupe na internete nemôžu využiť najvýhodnejšie ponuky, alebo radšej z inej krajiny nič nekupujú, pretože ceny za dodanie sú privysoké, alebo majú obavy, ako si v prípade nespokojnosti s nákupom uplatnia svoje práva. Tieto problémy, ktoré bránia spotrebiteľom a podnikom naplno využívať príležitosti nakupovať a predávať výrobky a služby on-line, chceme odstrániť,” povedal podpredseda komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip. Predstavený balík opatrení v oblasti elektronického obchodovania sa skladá z troch prvkov. Ide o legislatívny návrh, ktorého cieľom je riešiť neopodstatnené geografické blokovanie a iné formy diskriminácie z dôvodu štátnej príslušnosti, bydliska či miesta usadenia. Ďalej je to legislatívny návrh týkajúci sa služieb cezhraničného dodávania balíkov, ktorého snahou je zvýšiť transparentnosť cien a zlepšiť regulačný dohľad. V poslednom prípade ide o legislatívny návrh, ktorého cieľom je posilniť presadzovanie práv spotrebiteľov a poskytnúť usmernenie, ktoré by malo objasniť okrem iného to, čo sa v digitálnom prostredí považuje za nekalú obchodnú praktiku. Balík opatrení v oblasti elektronického obchodu dopĺňa dva legislatívne návrhy o poskytovaní digitálneho obsahu a o predaji tovaru cez internet a inými prostriedkami na diaľku, ktoré komisia navrhla v decembri 2015, ako aj nadchádzajúci návrh na zjednodušenie DPH, ktorý je plánovaný na jeseň 2016. Paralelne s prijatím balíka opatrení v oblasti elektronického obchodu komisia predložila aktualizované audiovizuálne pravidlá EÚ a jej prístup k online platformám. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo EK navrhla nové pravidlá elektronického obchodovania

V Martine vzniká prvé Centrum pre liečbu tupozrakosti

BRATISLAVA 25. mája 2016 (WBN/PR) - Slovensko má na svojom konte ďalšie prvenstvo: martinská očná klinika UVEA Mediklinik otvára prvé špecializované centrum pre liečbu tupozrakosti v strednej Európe. Odborníci v ňom budú okrem konvenčnej liečby využívať aj liečbu pomocou virtuálnej reality, ktorá predstavuje nádej na zlepšenie videnia aj pre dospelých pacientov. Lenivé oko potrebuje cvik Tupozrakosť (amblyopia) je porucha videnia, pri ktorej oči nezaostrujú na rovnaké body v priestore. Mozog preto musí "vypnúť" jeden z dvoch nesúrodých obrazov a zabrániť tak dvojitému videniu. Ľudia s tupozrakosťou majú problémy so zaostrovaním a nevidia priestorovo. "Väčšinou ide o pacientov s plusovými dioptriami, ktorí vidia od detstva na jedno oko slabšie. V detstve sa problém rieši zakrývaním zdravého oka, aby sa trénovalo oko, ktoré vidí horšie,” hovorí doktor MUDr. Peter Žiak, PhD, zakladateľ a medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik. Týmto ochorením trpia približne 2 až 3 percentá populácie. "Vidieť sa musíme učiť, rovnako ako chodiť či rozprávať. Ak však vidí jedno oko horšie ako druhé, zdravé oko robí všetku prácu a to druhé jednoducho zlenivie," vysvetľuje doktor MUDr. Juraj Halička, PhD., oftalmológ z očnej kliniky UVEA Mediklinik. Tupozrakosť pritom nie je porucha samotného oka. Chyba nastáva najmä pri spracúvaní obrazu v mozgu. "Lenivé oko treba jednoducho "rozcvičiť", naučiť ho pozerať sa správne. Ešte donedávna sme si mysleli, že sa nám to môže podariť len pri deťoch. Dnes vieme, že šancu majú aj dospelí," dodáva doktor Halička. V očnej klinike UVEA sa budú pacienti liečiť hrou Nové Centrum pre liečbu tupozrakosti má k dispozícii okrem konvenčnej liečby aj najnovšiu technológiu liečby pomocou virtuálnej reality. "Je to asi najzábavnejšia liečba očného ochorenia, aká existuje. Pacient si nasadí špeciálne okuliare Oculus Rift a v trojrozmernom svete hrá zábavnú hru. Hra je navrhnutá tak, že pacient musí využívať obe oči. A keďže chce vyhrať, naozaj sa snaží," vysvetľuje doktor Halička. Princíp liečby spočíva v tom, že pacient dostáva do každého oka iný obraz a lenivé oko sa musí viac snažiť spolupracovať. Na konci každej hry pacient vidí, o koľko sa od posledného sedenia zlepšil. Očakávania pacientov sú takmer zhodné. "Bol by som veľmi rád, keby som vďaka liečbe virtuálnou realitou v budúcnosti plnohodnotne videl na obe oči. Dúfam, že sa mi zlepší videnie v priestore a zvýši komfort pri čítaní a práci,” vysvetľuje Ferdinand Varga, jeden z pacientov UVEA Mediklinik. Prvé výsledky hovoria o úspechu S novou metódou na očnej klinike UVEA Mediklinik odborníci pracujú od začiatku roka 2016 a majú už aj prvé výsledky. "Od januára 2016 doteraz sme touto metódou liečili 49 pacientov, 24 dospelých (od 24 do 46 rokov) a 25 detí (od 5 do 16 rokov). Pri oboch skupinách sa nám podarilo dosiahnuť priemerné zlepšenie videnia o 2 až 3 riadky u 40 percent pacientov. Ešte lepší výsledok, zlepšenie videnia o 3 až 4 riadky, dosiahlo 10 percent zo všetkých pacientov," vysvetľuje doktor Halička. Liečba však vyžaduje čas a opakované sedenia, pacienti sa preto musia obrniť trpezlivosťou. Výbornou správou sú však výsledky skupiny dospelých, ktoré sú porovnateľné s výsledkami detí. V minulosti totiž panovalo presvedčenie, že dospelí pacienti s tupozrakosťou šancu na vyliečenie nemajú. "Dokonca aj po päťdesiatke sú popísané prípady pacientov, ktorí začali vidieť trojrozmerne až v strednom veku,” dodáva doktor Žiak. Martin ako centrum oftalmológie Nové špecializované Centrum pre liečbu tupozrakosti je unikátom nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Prináša nádej mnohým pacientom, ktorých amblyopia často obmedzuje aj pri práci či koníčkoch. "Ľudia s lenivým okom nemôžu športovať a pri práci ich môže často bolieť hlava. Po vyliečení im spravidla výrazne stúpa kvalita života," pripomína MUDr. Halička. Okrem novej inovatívnej liečby virtuálnou realitou však odborníci z novovzniknutého centra nezanevreli ani na štandardné liečebné metódy. Ideálne je rôzne prístupy kombinovať presne podľa potrieb pacienta. "Základom je terapia pomocou virtuálnej reality, využívame však aj ortopticko-pleoptické cvičenia a okluzor. Pri každej liečbe však platí, že pacienti musia byť trpezliví a mali by dodržiavať plán terapie, ktorú im pripravíme," uzatvára oftalmológ Juraj Halička. Martinská UVEA patrí medzi najmodernejšie zdravotnícke zariadenia v Európe Očná klinika UVEA Mediklinik vznikla v decembri 2012 a je jedným z najmodernejších zdravotníckych zariadení v Európe. Klinika poskytuje komplexnú starostlivosť o oči, ktorá zahŕňa diagnostiku oka, odbornú pomoc pri výbere okuliarov či šošoviek a operačnú aj pooperačnú starostlivosť. Ponúka všetky dostupné operačné výkony v odbore oftalmológia vrátane najmodernejších operačných výkonov s použitím femtosekundového lasera. Tím kvalifikovaných lekárov s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami dokáže riešiť akýkoľvek oftalmologický problém pacienta v každom veku. Novinkou je Centrum pre liečbu tupozrakosti zamerané na liečbu takzvaného "lenivého oka" pomocou virtuálnej reality. Nové špecializované centrum je prvé a jediné v regióne strednej Európy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Martine vzniká prvé Centrum pre liečbu tupozrakosti

Rozhodca Slyško bude na ME asistovať českým kolegom

Päticu dotvárajú Pavel Královec, Tomáš Mokrusch, Petr Ardeleánu a Michal Paták. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský rozhodca Roman Slyško bude pôsobiť v jednej z osemnástich pätíc arbitrov na futbalových ME 2016 vo Francúzsku (10. júna - 10. júla). Štyridsaťdvaročný rodák zo Šale (nar. 4. augusta 1973), v civilnom živote lekár, sa na šampionáte predstaví s českými kolegami. V Slyškovej pätici bude hlavný Pavel Královec s píšťalkou, avizovaný asistent Martin Wilczek neprešiel fyzickými testami a na jeho miesto sa posunul Tomáš Mokrusch. "Bránkovými" arbitrami budú Petr Ardeleánu a Michal Paták. Informoval server iSport.cz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rozhodca Slyško bude na ME asistovať českým kolegom

Video: Kluge triumfoval v 17. etape Gira, vedie Kruijswijk

Rodák z Eisenhüttenstadtu sa radoval v hromadnom dojazde, keď využil chaotickú situáciu v pelotóne a pripísal si prvé víťazstvo v tomto roku a zároveň najväčšie v doterajšej kariére. CASSANO D\'ADDA 25. mája (WebNoviny.sk) - Nemecký jazdec tímu IAM Cycling Roger Kluge triumfoval v stredajšej 17. etape na cyklistických pretekoch Giro d\'Italia, ktorá viedla z Molvena do Cassano d\'Adda a merala 196 km. Tridsaťročný rodák z Eisenhüttenstadtu sa radoval po úniku v záverečných metroch, keď využil chaotickú situáciu v pelotóne. Pripísal si prvé víťazstvo v tomto roku a zároveň najväčšie v doterajšej kariére. To je navyše špeciálne pre švajčiarske zoskupenie, ktoré oznámilo na konci sezóny ukončenie činnosti a ešte nemalo na konte prvenstvo v najvyššej kategórii WorldTour. Na druhom mieste v stredu finišoval veľký favorit Giacomo Nizzolo z tímu Trek-Segafredo, tretie miesto obsadil Nikias Arndt (Giant-Alpecin). "Nemôžem tomu uveriť, sen sa stal skutočnosťou. Šesť rokov jazdím ako profesionál, no je to môj prvý triumf vo WorldTour. Vlani som dosiahol menšie víťazstvo na prológu pretekov Ster ZLM Toer, ale byť víťazom etapy na Giro d\'Italia je naozaj zvláštne," citoval server sporza.be slovák Klugeho. Ružový dres lídra si s prehľadom udržal Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Holanďan vedie v priebežnej celkovej klasifikácii pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom z tímu Orica-GreenEdge s náskokom troch minút, tretia pozícia patrí Španielovi Alejandrovi Valverdemu z Movistaru s mankom 3:23 min. Už v úvode stredajšej rovinatej etapy sa vpredu vytvoril trojčlenný únik, boli v ňom Daniel Oss (BMC), Pavel Brutt (Tinkoff) a Eugert Zhupa (Willer-Southeast). Po prekonaní jedinej vrchárskej prémie mali takmer 100 km pred cieľom náskok 3:45 min, ktorý postupne klesal. Záujem ťahať mali najmä tímy Lampre-Merida a Trek-Segafredo, ktorého jazdec Nizzolo vedie bodovaciu súťaž. Po rýchlostnej prémii sa z pelotónu oddelila trojica jazdcov Ignatas Konovalovas (FDJ), Lars Bak (Lotto Soudal) a Maxim Belkov (Kaťuša), ktorí sa pripojili k trom cyklistom na čele. Pelotón za nimi zaostával len o niekoľko sekúnd. Päť kilometrov pred páskou náskok utečencov predstavoval niečo cez 10 sekúnd. Ich nádeje sa skončili asi 1500 m pred cieľom, keď dopredu vypálil Kluge a všetkých prekvapil. Vo štvrtok je na programe kopcovitá 18. etapa z Muggia do Pinerola (240 km), na trase sa nachádzajú dve stúpania, pričom zaujímavé bude najmä to posledné v cieľovom meste. Dva kilometre pred páskou na jazdcov čaká 500 m kopec San Maurizio s priemerným sklonom 13,2 %. Toto stúpanie si jazdci vyskúšajú aj približne 30 km pred cieľom. Giro d\'Italia 2016: 17. etapa (Molveno - Cassano d\'Adda, 196 km): 1. Roger Kluge (Nem.) IAM Cycling 4:31:29 h, 2. Giacomo Nizzolo (Tal.) Trek-Segafredo, 3. Nikias Arndt (Nem.) Giant-Alpecin, 4. Sacha Modolo (Tal.) Lampre-Merida, 5. Matteo Trentin (Tal.) Etixx-QuickStep, 6. Alexander Porsev (Rus.) Kaťuša - všetci rovnaký čas ako víťaz Priebežne po 17. etape: 1. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo 68:11:39 h, 2. Esteban Chaves (Kol.) Orica-GreenEdge +3:00 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +3:23, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +4:43, 5. Ilnur Zakarin (Rus.) +4:50, 6. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +5:34 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kluge triumfoval v 17. etape Gira, vedie Kruijswijk

Polícia hľadá nezvestného Ľuboša, našli jeho auto

Polícia našla mužove osobné veci a v nedeľu 22. mája medzi obcami Olichov a Kozárovce jeho auto. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Polícia žiada o pomoc pri pátraní po nezvestnom 52-ročnom Ľubošovi Lukáčovi z Partizánskeho. Z domu odišiel v nedeľu 15. mája na čiernom Forde Mondeo. Minulý štvrtok sa na futbalovom ihrisku v Čajkove v Levickom okrese našli jeho osobné veci a v nedeľu 22. mája medzi obcami Olichov a Kozárovce našli policajti jeho auto. Ako informovala trenčianska policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, hľadaný je asi 180 cm vysoký, chudej postavy, má hnedé vlasy a hnedé oči. Naposledy mal oblečenú hnedú mikinu s kapucňou s bielym nápisom a maskáčové nohavice. Obuté mal biele tenisky. Akékoľvek informácie, ktoré by mohli pomôcť pri jeho vypátraní, možno oznámiť na linke 158, prípadne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia hľadá nezvestného Ľuboša, našli jeho auto

Poradca tureckého prezidenta pohrozil vypovedaním dohôd s EÚ

Požiadavku EÚ, aby Turecko zmenilo svoje protiteroristické zákony, označil Bulut za sledovanie záujmov zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Istanbul 25. mája (WebNoviny.sk) - Turecko pohrozilo EÚ vypovedaním všetkých vzájomných dohôd, ak nesplní svoje sľuby ohľadne uvoľnenia vízového režimu. Podľa slov Yigita Buluta, poradcu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, pre televíziu TRT Haber "sa môže stať, že medzi Tureckom a EÚ nezostane platiť ani jedna dohoda, či už je to readmisná dohoda alebo hociktorá iná". Požiadavku EÚ, aby Turecko zmenilo svoje protiteroristické zákony, označil Bulut za sledovanie záujmov zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). "Európska únia úplne jednoznačne podporuje túto teroristickú organizáciu," vyjadril sa prezidentský poradca. Erdogan krátko pred vystúpením Buluta v utorok večer povedal, že pokiaľ vo vízovom spore s EÚ nenastane pokrok, Ankara od 1. júna nebude uplatňovať dohodu o migrantoch. "Nemali by nám neustále vnucovať kritériá. Toto tu je Turecko," upozornil prezident. Bulut tieto slová označil za "nový model vo vzťahoch medzi EÚ a Tureckom". Agentúra DPA pripomenula, že Bulut na seba už v minulosti upozornil rôznymi vyhláseniami. Napríklad v roku 2013 obvinil cudzie mocnosti zo snahy zabiť Erdogana pomocou "telekinézy". Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes na margo hrozieb z Turecka povedala, že "nemá obavy" o spoluprácu pri riešení migračnej krízy a v súvislosti s otázkou uvoľnenia vízového režimu pre tureckých občanov prebehnú ešte rokovania. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poradca tureckého prezidenta pohrozil vypovedaním dohôd s EÚ

Obama priletel do Japonska, privítali ho aj demonštranti

Americký prezident Barack Obama prišiel z Vietnamu, kde strávil tri dni. V Japonsku sa zúčastní na summite skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín sveta (G7). Tokio 25. mája (WebNoviny.sk) - Tisíce demonštrantov vyzývali dnes v Japonsku americkú armádu, aby stiahla svojich vojakov z ostrova Okinava. Niekoľko hodín nato pricestoval do Japonska americký prezident Barack Obama, informovala agentúra DPA. Obama prišiel z Vietnamu, kde strávil tri dni. V Japonsku sa zúčastní na summite skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín sveta (G7). Asi 4000 ľudí sa zhromaždilo pred americkou leteckou základňou Kadena, aby si pripomenuli smrť 20-ročnej Okinavčanky, v súvislosti s ktorou bol pred šiestimi dňami zatknutý bývalý príslušník americkej námornej pechoty. Japonský premiér Šinzó Abe bude počas dnešného stretnutia s Obamom požadovať, aby USA prijali "rázne opatrenia", povedal na tlačovej konferencii hlavný tajomník vlády Jošihide Suga. Demonštranti tiež vyzývali Washington a Tokio, aby sa vzdali výstavby novej americkej vojenskej základne v meste Nago ležiacom na severe Okinavy. Má nahradiť leteckú základňu amerického námorníctva Futenma, obklopenej obývanými oblasťami. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obama priletel do Japonska, privítali ho aj demonštranti

Matka prváka Marca žiada o vylúčenie sudcov krajského súdu

Marco je v súčasnosti so svojou matkou vo Švajčiarsku a vo veci starostlivosti o neho súdy zatiaľ definitívne nerozhodli. BANSKÁ BYSTRICA 25. mája (WebNoviny.sk) – Žiadosť o vylúčenie všetkých sudcov Krajského súdu Banská Bystrica pri rozhodovaní vo veci svojho syna Marca podala dnes jeho matka Blanka Gregušová prostredníctvom právnej zástupkyne Diany Messingerovej. Matka má pochybnosti o nezaujatosti sudcov po tom, ako predseda krajského súdu Milan Ďurica navštívil 24. mája školu v obci Brehy a stretol sa s riaditeľkou a učiteľkou zo školy v Brehoch, ktorým sa ospravedlnil za konanie vyššieho súdneho úradníka. Podľa publikovaných informácií však nešlo iba o zdvorilostnú návštevu, ale o dlhší rozhovor. Odporúčame: Výbor UNICEF pobúril zákrok úradníkov v prípade prváka Marca V prípade Marca, ktorý pobúril Slovensko, porušili vyhlášku Video: Úradníci vydesili prvákov, Marca vyviedli z triedy Gregušová v tejto súvislosti poukazuje na skutočnosť, že riaditeľka školy Mária Škodová je matkou právnej zástupkyne účastníčky tohto konania Marty Kollárovej, ktorá je starou mamou maloletého Marca. Z pohľadu Gregušovej je vzhľadom na obrovský mediálny aj politický tlak neprípustné a neakceptovateľné, aby predseda súdu, ktorého sudcovia, teda jeho podriadení, budú rozhodovať o predmetnej veci, navštívil pred rozhodnutím krajského súdu riaditeľku základnej školy, ktorá je matkou právnej zástupkyne Marty Kollárovej. Keď akékoľvek vyjadrenia vo vzťahu k pochybeniu vyššieho súdneho úradníka urobila ministerka Lucia Žitňanská, išlo o legitímne vyjadrenie predstaviteľa rezortu spravodlivosti. Samotný zásah predsedu krajského súdu takýmto spôsobom považuje Marcova matka za neakceptovateľný a vzbudzujúci vážne pochybnosti o nezaujatosti sudcov Krajského súdu v Banskej Bystrici. Podľa Blanky Gregušovej súd navonok vyslal jasný signál, ktorý môže a bude ovplyvňovať naďalej verejnú mienku. Marco je v súčasnosti so svojou matkou vo Švajčiarsku a vo veci starostlivosti o neho súdy zatiaľ definitívne nerozhodli. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matka prváka Marca žiada o vylúčenie sudcov krajského súdu

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Olivový olej

2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Stavebník

Okno Viac oblohy

Na prvý pohľad by sa zdalo, že v oblasti okenného dizajnu sa toho veľa nového nedá vymyslieť. Argentínsky architekt Aldana Ferrer Garcia vyvrátil toto tvrdenie a vytvoril koncepciu rozprestierajúceho sa okna, ktorá umožňuje obyvateľom malých bytov bez balkónov tešiť na oblohu aj v ich často stiesnených priestoroch.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang