zilina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Svet

Za únosy, mučenia a vraždy odsúdili štyroch federálnych sudcov na doživotie

BUENOS AIRES 27. júla (WebNoviny.sk) - Štyroch bývalých federálnych sudcov v stredu v Argentíne odsúdili na doživotie za zločiny proti ľudskosti spáchané počas poslednej diktatúry v krajine. Ľudskoprávne organizácie toto rozhodnutie označujú za historické víťazstvo. Odporúčame:Vysokopostavený vatikánsky kardinál sa postavil pred súd v prípade sexuálneho zneužívania Súd v provincii Mendoza rozhodol, že bývalí sudcovia Rolando Carrizo, Guillermo Petra Recabarren, Luis Miret a Otilio Romano sa podieľali na únosoch, mučení a vraždách. Mužov súdili za to, že nekonali v súvislosti so žiadosťami o preskúmanie zákonnosti väzby podanými príbuznými disidentov, ktorí zmizli počas diktatúry v rokoch 1976 - 1983. Žalobcovia v procese, ktorý sa začal už v roku 2014, žiadali zmeniť obvinenia voči štvorici zo spolupáchateľov na priamych účastníkov zločinov, keďže ich nečinnosť v týchto prípadoch podľa nich predchádzala zmiznutiu viac ako 20 disidentov. Úrady odhadujú, že počas diktatúry v Argentíne zahynulo alebo zmizlo asi 7600 ľudí, ľudskoprávni aktivisti však tvrdia, že ich bolo až 30-tisíc. Viac k témam: Argentína, súd, sudcovia, zločin proti ľudskostiZdroj: Webnoviny.sk - Za únosy, mučenia a vraždy odsúdili štyroch federálnych sudcov na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Za únosy, mučenia a vraždy odsúdili štyroch federálnych sudcov na doživotie

Video: Adrenalínový kolotoč zrazu vyhodil niekoľko ľudí do vzduchu, jeden mŕtvy a sedem zranených

COLUMBUS 27. júla (WebNoviny.sk) - Porucha adrenalínovej zábavnej atrakcie počas prvého dňa Ohio State Fair si vyžiadala minimálne jednu obeť a ďalších sedem ľudí sa zranilo. Päť z nich je pritom v kritickom stave. Informoval o tom šéf hasičov z mesta Columbus Steve Martin. Kolotoč, ktorý ľudí zároveň hojdá aj točí, známy ako Fire Ball, zrazu niekoľko ľudí vyhodil do vzduchu. Dramatické momenty natočili na video viacerí okoloidúci. Podľa spoločnosti, ktorá atrakciu prevádzkuje, patrí Fire Ball od jeho predstavenia v roku 2002 medzi najobľúbenejšie adrenalínové kolotoče. Atrakcia podľa ich popisu ľudí hojdá 12 metrov nad zemou a zároveň ich točí rýchlosťou 13 otáčok za minútu. Odporúčame:Pri prestrelke v Egypte zabili militantov, ktorí stáli za zastrelením piatich policajtov Republikánsky guvernér štátu Ohio John Kasich sa vyjadril, že ho incident hlboko zarmútil a nariadil jeho vyšetrenie, pričom tiež prikázal, aby uzavreli všetky atrakcie až kým ich nepodrobia ďalšej kontrole bezpečnosti. Ohio State Fair by mal pokračovať do 6. augusta. Viac k témam: atrakcia, kolotočZdroj: Webnoviny.sk - Video: Adrenalínový kolotoč zrazu vyhodil niekoľko ľudí do vzduchu, jeden mŕtvy a sedem zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Adrenalínový kolotoč zrazu vyhodil niekoľko ľudí do vzduchu, jeden mŕtvy a sedem zranených

Nespokojnosť moslimov v Jeruzaleme pokračuje, na protesty vyzýva Fatah aj Hamas

JERUZALEM 26. júla (WebNoviny.sk) - Na demonštrácie proti bezpečnostným opatreniam na jeruzalemskej Chrámovej hore vyzvali v stredu Palestínčanov nezávisle od seba obe navzájom znepriatelené palestínske hnutia Fatah aj Hamas. Hnutie Fatah, ktoré je považované za umiernenejšie a z ktorého pochádza aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, vyzvalo Palestínčanov na "celonárodný deň hnevu" a na demonštrácie na Západnom brehu Jordánu vyzvalo aj militantné hnutie Hamas, ktoré ovláda Pásmo Gazy. Obe hnutia plánujú demonštrácie na piatok. Odporúčame:Izrael po násilných protestoch rozhodol o zrušení detektorov kovov na Chrámovej hore Situácia sa môže vyhrotiť Ako v stredu vyhlásil šéf Najvyššej islamskej rady Ikrema Sabrí, moslimské protesty proti bezpečnostným opatreniam na Chrámovej hore budú pokračovať aj po tom, čo izraelské bezpečnostné sily odstránili detektory kovov, ktoré boli doteraz hlavným predmetom sporu. Moslimovia si podľa neho neprajú ani to, aby na Chrámovej hore boli bezpečnostné kamery, a tiež chcú, aby odtiaľ zmizli kovové zátarasy. Kým sa tak nestane, budú podľa neho pokračovať v bojkote, tak ako doteraz sa budú Chrámovej hore vyhýbať a modliť sa len v jej tesnej blízkosti. Izrael sa obáva, že situácia by sa mohla opäť vyhrotiť najmä počas tradičných piatkových modlitieb. Minulý piatok došlo v centre Jeruzalema k násilnostiam, pri ktorých izraelské jednotky zabili troch palestínskych demonštrantov. Krátko nato v odvete za izraelský zásah zaútočil palestínsky militant na židovských osadníkov na palestínskom Západnom brehu Jordánu, vnikol cez okno do rodinného domu v osade Halamiš a zabil troch jeho obyvateľov. Odporúčame:Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované) Reakcia na útok arabského ozbrojenca Izrael sa v obave z ďalšieho stupňovania násilností v utorok rozhodol detektory kovov na Chrámovej hore odstrániť a nahradiť ich novými menej nápadnými bezpečnostnými opatreniami vrátane bezpečnostných kamier, no Palestínčanov ani toto rozhodnutie neuspokojilo. Izrael pôvodne detektory kovov pri vstupe na Chrámovú horu, ktorá je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším miestom v islame, zaviedol v reakcii na nedávny útok arabského ozbrojenca, ktorý na tomto posvätnom mieste zastrelil dvoch izraelských policajtov. Viac k témam: Chrámová hora, Izrael, Jeruzalem, moslimoviaZdroj: Webnoviny.sk - Nespokojnosť moslimov v Jeruzaleme pokračuje, na protesty vyzýva Fatah aj Hamas © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nespokojnosť moslimov v Jeruzaleme pokračuje, na protesty vyzýva Fatah aj Hamas

Gruzínskeho exprezidenta Saakašviliho zbavili ukrajinského občianstva, rozhodol o tom Porošenko

MINSK 26. júla (WebNoviny.sk) - Bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý žil od roku 2015 na Ukrajine a bol vo svojej novej vlasti dlhší čas jedným z najobľúbenejších politikov, zbavili v stredu ukrajinského občianstva. Rozhodol o tom priamo ukrajinský prezident Petro Porošenko. O jeho rozhodnutí informoval v stredu v Kyjeve ukrajinský migračný úrad, ktorý vyhlásil, že prezident týmto krokom zareagoval na žiadosť zo strany Gruzínska, ktoré malo ukrajinskej vláde doručiť nové informácie o Saakašvilim. Odporúčame:Na východe Ukrajiny vyhlásili separatisti nový štát Malorusko Gruzínsky exprezident Saakašvili sa stal v roku 2015 guvernérom ukrajinského Odeského regiónu a istý čas sa o ňom špekulovalo aj ako o budúcom ukrajinskom prezidentovi. Do funkcie odeského guvernéra ho vymenoval prezident Porošenko, nakoniec sa však títo dvaja politici postavili proti sebe. Gruzínsko už dlhšie žiadalo Saakašviliho vydanie, keďže chce vyšetrovať údajné zneužívanie moci, ktorého sa mal dopustiť počas pôsobenia v prezidentskom úrade. Viac k témam: Michail Saakašvili, Petro Porošenko, UkrajinaZdroj: Webnoviny.sk - Gruzínskeho exprezidenta Saakašviliho zbavili ukrajinského občianstva, rozhodol o tom Porošenko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gruzínskeho exprezidenta Saakašviliho zbavili ukrajinského občianstva, rozhodol o tom Porošenko

Pri prestrelke v Egypte zabili militantov, ktorí stáli za zastrelením piatich policajtov

KÁHIRA 26. júla (WebNoviny.sk) - Egyptské bezpečnostné sily zabili štyroch podozrivých militantov, ktorí tento mesiac stáli za zastrelením piatich policajtov pri útoku neďaleko Káhiry. Informovalo o tom v stredu egyptské ministerstvo vnútra. Vo vyhlásení ministerstvo uviedlo, že podozriví boli zabití pri prestrelke, ktorá vypukla, keď bezpečnostné sily kontrolovali jeden z ich úkrytov na predmestí Káhiry. Odporúčame:Maskovaní ozbrojenci zabili v egyptskej Gíze päť policajtov Ministerstvo dodalo, že dvoch ďalších podozrivých zatkli v inom úkryte v meste Gíza, ktoré je súčasťou káhirskej aglomerácie. K útoku na policajtov došlo 14. júla, kedy ozbrojenci na motocykli spustili streľbu na policajné auto hliadkujúce v dedine guvernorátu Gíza neďaleko najstarších egyptských pyramíd. Povstalci V Egypte podnikajú množstvo útokov odvtedy, ako v krajine zosadili islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Viac k témam: Egypt, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Pri prestrelke v Egypte zabili militantov, ktorí stáli za zastrelením piatich policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri prestrelke v Egypte zabili militantov, ktorí stáli za zastrelením piatich policajtov

Nezvestnú 88-ročnú ženu trpiacu demenciou našli mŕtvu na streche budovy

NEW YORK 26. júla (WebNoviny.sk) - V americkom meste New York našli na streche domu telo ženy, ktorá trpela demenciou. Podľa polície 88-ročná Mary Joyce Bonsignore z Brooklynu odišla z domu 17. júla, pričom jej telo objavili v blízkosti jej bytu v utorok. Členovia rodiny prezradili, že trpela demenciou a z domu odišla aj v minulosti. Po jej minulotýždňovom odchode zorganizovali pátranie. Zúčastnili sa na ňom aj členovia a členky katolíckej cirkvi, ku ktorej patrila aj zosnulá. Polícia nenašla na tele ženy žiadne stopy po útoku. Príčinu smrti určí súdny lekár. Viac k témam: smrť, USAZdroj: Webnoviny.sk - Nezvestnú 88-ročnú ženu trpiacu demenciou našli mŕtvu na streche budovy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nezvestnú 88-ročnú ženu trpiacu demenciou našli mŕtvu na streche budovy

Trump tvrdo zasiahol proti transrodovým osobám, nesmú slúžiť v žiadnej armáde

WASHINGTON 26. júla (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump oznámil, že transrodové osoby nebudú smieť slúžiť v americkej armáde. Trump v stredu povedal, že problematiku konzultoval s "generálmi a vojenskými expertmi". Následne rozhodol, že vláda "nebude akceptovať a nedovolí, aby transrodové osoby slúžili v akejkoľvek funkcii v americkej armáde". Odporúčame:Americké sankcie bránia k zlepšeniu vzťahov s Moskvou, vyhlásil námestník ruského ministra Ako dodal, "armáda sa musí sústreďovať na rozhodujúce a drvivé víťazstvo a nemôže byť zaťažená zdravotnými výdavkami a rozvratom, ktorý by zmenou pohlavia v armáde spôsobili". Transrodové osoby mohli slúžiť v americkej armáde od minulého roka, keď im to povolil bývalý minister obrany Ash Carter. Najznámejšou takouto osobou bola Chelsea Manningová, ktorá ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádne dokumenty. Viac k témam: Armáda USA, Donald Trump, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump tvrdo zasiahol proti transrodovým osobám, nesmú slúžiť v žiadnej armáde © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump tvrdo zasiahol proti transrodovým osobám, nesmú slúžiť v žiadnej armáde

Poľsko, Maďarsko a Česko dostali mesiac na zmenu postoja k utečencom, hrozí im súd

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Tri stredoeurópske krajiny, ktoré odmietajú akýkoľvek podiel na prerozdeľovaní utečencov, majú mesiac na to, aby si svoj názor ešte rozmysleli. Maďarsku, Českej republike a Poľsku potom hrozí, že sa dostanú pred Súdny dvor EÚ. Únia v stredu pristúpila k ďalšej fáze takzvaného "priestupkového konania". Rovnako, ako prvý krok, ku ktorému únia pristúpila v júni, spočíva v zaslaní listu do Prahy, Budapešti a Varšavy. Zatiaľ čo v júni išlo len o upozornenie, po ktorom sa krajiny mali vyjadriť, ako si ďalej predstavujú svoju účasť na systéme prerozdeľovania utečencov, tentoraz Brusel posiela do troch "neposlušných" krajín dokument, ktorý sa v právnej reči volá odôvodnené stanovisko, a po jeho neuposlúchnutí by sa už únia mohla obrátiť na Súdny dvor EÚ. Odporúčame:Členské krajiny sú už ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov Neprejavili najmenšiu ochotu "Stále je ešte čas všetko zmeniť a vrátiť sa naspäť do normálu," vyhlásil v stredu v Bruseli európsky komisár pre otázky migrácie, vnútorných záležitostí a občianstva Dmitris Avramopoulos. Prahu, Varšavu a Budapešť kritizoval, že od začiatku "priestupkového konania" neprejavili ani najmenšiu ochotu začať sa podieľať na prerozdeľovaní utečencov. Avramopoulos na druhej strane ocenil iné členské krajiny EÚ, ktoré podľa neho začali ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov z Grécka a Talianska a prerozdeľovanie žiadateľov o azyl z krajín, v ktorých ich je najviac, sa tak konečne trochu rozprúdilo. Špeciálne v tejto súvislosti spomenul Švédsko, Fínsko, Lotyšsko, Litvu, Luxembursko a Maltu. Taliansko potrebuje podporu Jún bol podľa neho v tomto zmysle rekordným mesiacom, keďže v rámci prerozdeľovania utečencov ich viac ako 2000 premiestnili z Grécka a takmer tisíc z Talianska. Podľa Avramopoulosa sa tak ukazuje, že "ak je politická vôľa, relokácie fungujú". Komisár zároveň vyzval aj ostatné krajiny, aby sa do projektu zapojili v čo najvyššej miere a pomohli tak krajinám, na ktoré utečenecká kríza doľahla najťažšie. "Taliansko stále potrebuje našu podporu," vyhlásil grécky eurokomisár. Informácie pochádzajú z webstránky euobserver.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: ESD Európsky súdny dvor, Európska únia, utečenciZdroj: Webnoviny.sk - Poľsko, Maďarsko a Česko dostali mesiac na zmenu postoja k utečencom, hrozí im súd © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľsko, Maďarsko a Česko dostali mesiac na zmenu postoja k utečencom, hrozí im súd

Zadržali muža podozrivého z napojenia na extrémistickú skupinu Aš-Šabáb

MOGADIŠO 26. júla (WebNoviny.sk) - V Somálsku zadržali muža podozrivého z napojenia na extrémistickú skupinu Aš-Šabáb, ktorý v minulosti žil v Spojených štátoch amerických. Abdirizak Tahlil, ktorého drží somálska vláda, je obvinený z "podpory používania improvizovaných výbušných zariadení v Somálsku". Odporúčame:Islamisti zo skupiny aš-Šabáb prepadli reštauráciu v Mogadiše, zastrelili tri desiatky ľudí Hovorkyňa U.S. Africa Command Jennifer Dyrcz uviedla, že nedeľnú akciu, pri ktorej zatkli Tahlila, viedla somálska armáda, pričom americké zložky ponúkli len "obmedzený taktický dohľad". Muž mal podľa nej oprávnenie žiť v USA, kde pobýval v období 2006 až 2009. Trumpova administratíva nedávno povolila rozsiahlejšie vojenské zásahy proti extrémistom zo skupiny Aš-Šabáb, ktorá je zodpovedná za najviac úmrtí v Afrike spomedzi všetkých islamistických extrémistických skupín. Viac k témam: islamistická skupina Aš-Šabáb, SomálskoZdroj: Webnoviny.sk - Zadržali muža podozrivého z napojenia na extrémistickú skupinu Aš-Šabáb © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zadržali muža podozrivého z napojenia na extrémistickú skupinu Aš-Šabáb

Americké sankcie bránia k zlepšeniu vzťahov s Moskvou, vyhlásil námestník ruského ministra

WASHINGTON 26. júla (WebNoviny.sk) - Americká Snemovňa reprezentantov hlasovala za uvalenie sankcií na Rusko napriek tomu, že prezident Donald Trump proti tejto legislatíve namieta. Vládni predstavitelia o nich rozhodujú v súvislosti s údajným zasahovaním Kremľa do amerických prezidentských volieb. Trump môže návrh vetovať Tento návrh však môže skomplikovať snahy Donalda Trumpa zlepšiť vzťahy s Ruskom. Návrh sankcií musí najskôr schváliť Senát a potom ho môžu predložiť na podpísanie prezidentovi. Biely dom oznámil, že návrh prehodnotí a zatiaľ nie je isté, či sa ho prezident nerozhodne vetovať. Odporúčame:Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu Návrh zákona, ktorý schválili v pomere 419 hlasov za a tri proti, opísal hovorca Snemovne Paul Ryan ako balík sankcií, ktoré prísne zasahujú proti najnebezpečnejšiemu protivníkovi USA s cieľom udržať obyvateľov krajiny v bezpečí. Plánované sankcie proti Rusku vypracovali čiastočne aj preto, aby ešte viac potrestali jeho anexiu Krymu z roku 2014. Prinesú nové obmedzenia na projekty súvisiace s ropou a plynom a ovplyvnia tiež plánovaný plynovod Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom. Lepšie vzťahy medzi krajinami Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rybakov kritizuje sankcie za to, že "bránia vyhliadkam na normalizáciu vzťahov". Nové sankcie podľa Rybakova tlačia Rusko aj USA do nezmapovaného územia v politickom aj diplomatickom zmysle. Predstavitelia Ruska minulý rok uvítali víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách a dúfali, že pomôže zlepšiť vzťahy medzi krajinami, ktoré boli po vláde prezidenta Baracka Obamu na úrovni vzťahov po studenej vojne. Viac k témam: Donald Trump, Rusko, sankcie proti Rusku, USAZdroj: Webnoviny.sk - Americké sankcie bránia k zlepšeniu vzťahov s Moskvou, vyhlásil námestník ruského ministra © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americké sankcie bránia k zlepšeniu vzťahov s Moskvou, vyhlásil námestník ruského ministra

Američana odsúdili na štyri mesiace za zabitie akváriovej rybky

BRISTOL 26. júla (WebNoviny.sk) - Obyvateľa Bristolu v americkom štáte Connecticut odsúdili v stredu na 120 dní odňatia slobody za to, že prerezal akváriovú rybku svojej priateľky na dve polovice. Stalo sa to koncom apríla v rámci domácej hádky, počas ktorej 33-ročný Juan Vega ničil aj nábytok v domácnosti. Odporúčame:Spisovateľa z radov takáčovcov prepustili na kauciu z väzby Páchateľ sa k skutku priznal a v rámci súdnej dohody mu odpustili obvinenie z krutosti voči zvieratám a odsúdili ho len za narúšanie verejného poriadku. Policajtov v osudný aprílový deň privolala Vegova priateľka, ale o zabití akváriovej rybky ich informoval jej deväťročný syn. Podľa výroku súdu udalosť "dieťa veľmi traumatizovala". Viac k témam: súd, USAZdroj: Webnoviny.sk - Američana odsúdili na štyri mesiace za zabitie akváriovej rybky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Američana odsúdili na štyri mesiace za zabitie akváriovej rybky

Búrka na východe Rumunska si vyžiadala hospitalizáciu 28 ľudí

BUKUREŠŤ 26. júla (WebNoviny.sk) - Búrka na východe Rumunska si vyžiadala hospitalizáciu 28 ľudí. Lekár Angel Trifan pre agentúru Associated Press uviedol, že v nemocnici v meste Galac ošetrili 22 osôb pre zranenia hlavy, pomliaždeniny či prejavy náhlej úzkosti. Päťdesiatsedemročný muž so zlomeninou v oblasti bedier je pod stálym dozorom odborníkov. Odporúčame:Silné dažde spôsobili záplavy v Istanbule, viacerí zostali uväznení v podchode Lekárka Lidia Sandru pre spravodajskú agentúru Agerpres dodala, že v stredu do nemocnice priviezli ďalších šesť zranených osôb. Utorňajšia búrka zlámala aj množstvo stromov, poničila autá a elektrické vedenie, na ktorého opravách sa podieľali desiatky pracovníkov. Viac k témam: búrkaZdroj: Webnoviny.sk - Búrka na východe Rumunska si vyžiadala hospitalizáciu 28 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Búrka na východe Rumunska si vyžiadala hospitalizáciu 28 ľudí

Členské krajiny sú už ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov

BRUSEL 26. júla (WebNoviny.sk) - Členské krajiny Európskej únie začali ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov z Grécka a Talianska a prerozdeľovanie žiadateľov o azyl z krajín, v ktorých ich je najviac, sa tak konečne trochu rozprúdilo. V stredu to oznámil európsky komisár pre otázky migrácie, vnútorných záležitostí a občianstva Dmitris Avramopoulos. Odporúčame:Pobrežná stráž vrátila na Haiti 121 migrantov zadržaných v mori Jún bol podľa neho v tomto zmysle rekordným mesiacom, keďže v rámci prerozdeľovania utečencov ich viac ako 2000 premiestnili z Grécka a takmer tisíc z Talianska. Podľa Avramopoulosa sa tak ukazuje, že "ak je politická vôľa, relokácie fungujú". Únia však napriek tomu podľa neho bude pokračovať v konaní proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku, ktoré na prerozdeľovaní utečencov odmietajú akúkoľvek účasť. Komisár zároveň vyzval aj ostatné krajiny, aby sa do projektu zapojili v čo najvyššej miere a pomohli tak krajinám, na ktoré utečenecká kríza doľahla najťažšie. "Taliansko stále potrebuje našu podporu," vyhlásil grécky eurokomisár. Viac k témam: utečenecká krízaZdroj: Webnoviny.sk - Členské krajiny sú už ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Členské krajiny sú už ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov

Češka po útoku v Egypte je v stave klinickej smrti, pri živote ju udržujú len prístroje

PRAHA 26. júla (WebNoviny.sk) - Češka, ktorú pobodal Egypťan v polovici júla v letovisku Hurghada, je v stave klinickej smrti. Informuje o tom český spravodajský portál iDNES.cz. Egyptské lekárske konzílium v stredu po vykonaných vyšetreniach uviedlo, že jej stav je nezvratný. Mozog ženy prakticky nie je zásobovaný krvou a pri živote ju udržujú len prístroje. Odporúčame:V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov „Podľa výsledkov CT vyšetrenia, ktoré sa uskutočnilo v stredu dopoludnia, egyptskí lekári konštatovali, že mozog pobodanej pacientky prakticky nie je zásobovaný krvou,“ uviedla hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Michaela Lagronová. Odporúčame:Aktualizované: Útočník vyčíňal v známom egyptskom letovisku, zabil dve Nemky a zranil ďalších dovolenkárov Tridsaťšesťročná Češka utrpela zranenia 14. júla pri útoku v Hurghade, kde mladý Egypťan zaútočil nožom na turistov na pláži. Dve nemecké turistky zabil a ďalšie zranil, medzi nimi ženu z Česka, ktorú zasiahol do nohy a do chrbta. Viac k témam: Egypt, Hurgada, útokZdroj: Webnoviny.sk - Češka po útoku v Egypte je v stave klinickej smrti, pri živote ju udržujú len prístroje © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Češka po útoku v Egypte je v stave klinickej smrti, pri živote ju udržujú len prístroje

Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu

TEHERÁN 26. júla (WebNoviny.sk) — Iránsky prezident Hassan Rúhání v stredu oznámil, že jeho krajina nenechá bez odozvy nové sankcie, ktorými sa aktuálne zaoberá americký Kongres. Návrh zákona trestajúci raketový program islamskej republiky už prešiel Snemovňou reprezentantov a teraz ide do Senátu. Rúhání v tejto súvislosti na zasadnutí vlády vysielanom štátnou televíziou uviedol, že prijme "opatrenia v záujme štátu" a odvetné kroky voči zákonu. Odporúčame:Irak plánuje ponúknuť nové práva na prieskum ropy a zemného plynu Reštriktívne opatrenia USA by postihovali ľudí zapojených do iránskeho raketového programu, ako aj tých, ktorí s nimi obchodujú. Sankcie by sa dotkli aj prestížnych Revolučných gárd a posilnili by zbrojné embargo voči krajine. Viac k témam: Hassan Rúhání, sankcie, WashingtonZdroj: Webnoviny.sk - Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu

Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov

EL PASO 26. júla (WebNoviny.sk) - Texaské úrady v utorok objavili telá troch ľudí, ktorí sa utopili, keď sa snažili prejsť z Mexika cez rieku Rio Grande. Hovorca hasičov z mesta El Paso Carlos Briano objasnil, že medzi obeťami sú 14-ročné dievča, 17-ročný chlapec a 20-ročná žena. Odporúčame:Žena sa stratila v národnom parku, po šiestich dňoch ju našli živú a zdravú Hovorca amerických pohraničných hliadok Jose Romero uviedol, že obe ženy patrili k skupine piatich ľudí, ktorí sa snažili ilegálne prekročiť hranice. Federálni agenti zvyšné tri osoby zadržali. Podľa Romera spomínaný zosnulý mladík patril k inej skupine piatich ľudí, ktorých rieka zmietla v pondelok. Ďalších štyroch sa podarilo zachrániť. Viac k témam: Rio Grande, utopenieZdroj: Webnoviny.sk - Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov

Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate

BERLÍN 26. júla (WebNoviny.sk) - Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne. Tie zasiahli napríklad región okolo pohoria Harz, kde voda zaliala ulice a pivnice domov. Pre dažde sú tam tiež uzavreté dva úseky lokálnych železničných tratí. Odporúčame:Silné dažde spôsobili záplavy v Istanbule, viacerí zostali uväznení v podchode V meste Hildesheim v Dolnom Sasku pre zvyšujúcu sa hladinu vody v rieke Innerste zase obyvatelia postavili protipovodňové bariéry z piesku. Ako informuje agentúra AP s odvolaním sa na nemeckú agentúru DPA, povodeň v Hildesheime ohrozuje viac ako tisíc obyvateľov a miestni hasiči sú pripravení na ich evakuáciu. Viac k témam: Berlín, záplavyZdroj: Webnoviny.sk - Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate

Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov

KÁBUL 26. júla (WebNoviny.sk) - Útok militantov z hnutia Taliban na základňu zložiek Afganských národných bezpečnostných síl (ANSF) na juhu provincie Kandahár si vyžiadal 26 mŕtvych vojakov. Hovorca ministerstva obrany Mohammad Radmaniš v stredu uviedol, že po nočnom útoku je tiež 13 zranených vojakov. Odporúčame:Aktualizované: Samovražedný atentátnik autom nabúral do minibusu v Kábule, k útoku sa prihlásil Taliban Americké úrady nedávno informovali, že minulý rok zomrelo viac ako 6800 členov ANSF a viac ako dvanásťtisíc utrpelo zranenia. Afganské bezpečnostné zložky majú 195-tisíc vojakov a viac ako 150-tisíc policajtov. Viac k témam: Kábul, Taliban, útokZdroj: Webnoviny.sk - Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov

Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku

MEXIKO 26. júla (WebNoviny.sk) - Výbuch v ústredí mexickej rímskokatolíckej rady biskupov poškodil v utorok dvere do budovy, nikto sa pri ňom nezranil. Podľa vyhlásenia rady niekto pred vchodom do ich budovy v hlavnom meste Mexika ponechal podomácky vyrobenú výbušninu okolo druhej hodiny ráno. Výbuch, ktorý zničil vchodové dvere, zachytila vonkajšia kamera. Na mieste zasahujú forenzní experti, zatiaľ nie sú známe bližšie informácie o podozrivom ani motíve činu. Odporúčame:V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo Úrad biskupov sa nachádza v severnej časti mesta Mexiko, neďaleko Baziliky Panny Márie Guadalupskej, ktorá je jedným z najdôležitejších katolíckych chrámov na svete. Podľa biskupa Ramona Castra z diecézy Cuernavaca incident odráža situáciu v Mexiku, kde narastá počet vrážd v dôsledku drogovej vojny, pretrvávajúcej viac ako desaťročie. V Mexiku tento rok zavraždili troch katolíckych kňazov a od roku 2013 ich násilnou smrťou zomrelo 18. Mnohí zahynuli pri ozbrojených lúpežiach, vydieraní či únosoch, pričom nebolo objasnené, či sa stali terčom násilia pre ich náboženské vierovyznanie. Viac k témam: Mexiko, výbuchZdroj: Webnoviny.sk - Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku

V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo

LAGOS 26. júla (WebNoviny.sk) - V nigérijskom meste Lagos sa v utorok popoludní zrútila obytná budova. Ako informovali predstavitelia záchranných služieb, pri páde štvorposchodového domu zahynuli najmenej piati ľudia. Z trosiek stavby zachránili pätnásť ľudí, pričom záchranné práce pokračovali aj cez noc a v stredu ráno. Na mieste incidentu, v jednej z chudobných štvrtí najväčšieho nigérijského mesta, sa zišli stovky ľudí, píše agentúra AP. Nie je jasné, koľko ľudí v dome žilo, ani čo spôsobilo jeho kolaps.   Viac k témam: NigériaZdroj: Webnoviny.sk - V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Pri presune konvoja cez Slovensko došlo k nehode, americké vozidlo zišlo z cesty
Dolár stúpol voči jenu aj oproti euru
Google pridáva do vyhľadávania a máp SOS upozornenia
Za únosy, mučenia a vraždy odsúdili štyroch federálnych sudcov na doživotie
Mlč ako hrob
Skvelý Lacko suverénne do štvrťfinále dvojhry v Atlante, jeho súperom bude Isner
BILLA a ÚNSS  skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom

Recept dňa

Plnený biftek so smotanovými zemiakmi

80 dkg pravej hovädzej sviečkovej
15 dkg anglickej slaniny
10 dkg nivy
5 dkg lieskových orieškov
olej
1 kg zemiakov
400 ml kyslej smotany
20 dkg eidamu
2 veľké cibule
½ hlávky cesnaku
vegeta
mleté biele korenie
mleté čierne korenie
soľ

Sviečkovú nakrájajte na vysoké hranoly, ktoré päsťou naklepte. Osoľte a vložte do vysokej vrstvy oleja a nechajte odležať 24 - 48 hod.
Zemiaky olúpte a nakrájajte alebo nastrúhajte na 2 mm plátky. Klaďte ich na vymastený plech a prekladajte plátkami cibule, drveným cesnakom a strúhaným eidamom. Celé zalejte kyslou smotanou a ochuťte vegetou a bielym korením. Pečte ich v rúre asi 90 min. pri 170 °C. Pred dokončení zemiakov vyberte mäso z oleja, osušte ich a v polovici rozkrojte do 4/5. Lieskové oriešky opražte na panvici bez tuku. Potom ich olúpte a nasekajte na stredne veľké kúsky, premiešané s roztlačenou nivou a touto zmesou naplňte bifteky. Starostlivo uzavrite a omotajte nakrájanými plátkami anglickej slaniny. Okoreňte bielym korením. Smažte na oleji a dávajte pozor aby niva nevytiekla. Podávajte preliate brusnicami a s zemiakmi so smotanou nakrájanými na štvorce.

Dobrá rada

Paradajková šťava

Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky

Stavebník

Podlahy v štýle eko

Pri sledovaní aktuálnych podlahových trendov sa slovíčko „eko“ zjavuje čoraz častejšie. V popredí sa jednoznačne držia prírodné materiály, reprezentované drevom, linoleom, ale aj ďalšími inovovanými produktmi na prírodnej báze. V sortimente drevených podláh je obľúbený jednolamelový formát a prírodný olej.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang