Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Aktuálne spravodajstvo

Paríž získal dôležité body, Barcelona pyká za chyby hráčov

PARÍŽ 1. októbra (WEBNOVINY) - Aj bez Zlatana Ibrahimoviča či Ezequiela Lavezziho v zostave zvíťazil Paríž St. Germain nad FC Barcelona (3:2) a pripísal si dôležité tri body do tabuľky F-skupiny Ligy majstrov. Ofenzívne päťgólové predstavenie v parížskom Parku princov prinieslo prvú prehru a zároveň prvé tri inkasované góly Kataláncov v tejto sezóne. Zverenci Luisa Enriqueho sa ich "dočkali" v ôsmom súťažnom zápase ročníka 2014/2015. "Toto víťazstvo je pre nás veľkým zadosťučinením po slabšom vstupe do sezóny. Veľmi sme ho potrebovali, aby sme uverili hernej kvalite, ktorú máme. Dá sa povedať, že sme našli opäť to správne parížske mužstvo," komentoval tréner PSG Laurent Blanc pre server UEFA. Narážal tým na fakt, že jeho hráči nie najlepšie rozbehli svoje účinkovanie v najvyššej domácej súťaži. Po ôsmich kolách Ligue 1 sú štvrtí s troma víťazstvami, ale až piatimi remízami. Barcelona zaplatila za svoje chyby Parížania v utorok večer síce zaostali za renomovaným súperom v percentuálnom držaní lopty 40 - 60, počte streleckých pokusov (12:14) a kopali aj o päť rohových kopov menej (3:8), ale v strelách na bránku boli početnejší a nebezpečnejší (5:2). "Zaplatili sme za naše chyby. Najmä v situáciach, keď obrancovia vyvážali loptu. Vieme o týchto chybách a budeme pracovať na ich odstraňovaní," uviedol tréner FC Barcelona Luis Enrique. Keď mal menovať hráčov, ktorí ho herne uspokojili, resp. zaostali za možnosťami, bývalý skvelý stredopoliar FCB radšej uviedol: "Nebudem súdiť hráčov individuálne, táto prehra je dielom náš všetkých. Ja som však tréner a najmä ja preto nesiem najväčšiu zodpovednosť." Odporúčame aj: Video: Barcelona prehrala šláger, Totti je rekordérom LM PSG v šlágri LM privíta Barcelonu, môže padnúť gólový rekord Parížania s radujú z víťazstva Góly Parížanov strieľali David Luiz, Marco Verratti a Blaise Matuidi, za Barcelonu boli úspešní Lionel Messi a Neymar. K najväčším hviezdam hostí (Messi strelil 68. gól v tejto súťaži) sa však napriek enormnému tlaku v závere už nikto ďalší nepridal. "Každý z nás odovzdal všetko. Toto víťazstvo prišlo v pravý čas. Fanúšikovia utvorili skvelú atmosféru, chcem sa im za to poďakovať," uviedol brazílsky stopér PSG David Luiz. Jeho krajan v tíme Barcelony Dani Alves skonštatoval: "Sme sklamaní, ale v našom výkone vidím aj pozitíva. Prehrali sme s podobne silným mužstvom, ako sme my. Teraz nám nezostáva iné, než zdolať Ajax Amsterdam." Holandský majster remizoval v utorok na trávniku APOELu Nikózia 1:1. Momentálne je na čele E-skupiny štvorbodový Paríž St. Germain o bod pred Barcelonou a o dva pred Ajaxom. "Parížania majú výborné mužstvo s potenciálom zvíťaziť nielen v našej skupine, ale aj celej Lige majstrov," vyhlásil tréner FCB Luis Enrique.

logo Paríž získal dôležité body, Barcelona pyká za chyby hráčov

Ruská centrálna banka sa bráni, kapitál kontrolovať nebude

MOSKVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Ruská centrálna banka neplánuje zaviesť "žiadny druh" kontroly kapitálu. Banka to uviedla v reakcii na správy, podľa ktorých takéto kroky zvažuje. "Vzhľadom na početné správy v médiách ruská centrálna banka informuje, že nezvažuje žiadny druh reštrikcií, ktoré by sa týkali cezhraničného pohybu kapitálu," uviedla banka vo svojom stanovisku. Ruský rubeľ v utorok klesol na historické minimum voči menovému košu zloženého z dolára a eura. Ruská mena spadla pod úroveň, pri ktorej centrálna banka krajiny intervenuje s cieľom chrániť jej kurz. Oslabenie rubľa nastalo po správe o tom, že centrálna banka uvažuje o zavedení kontroly kapitálu. Odporúčame: Rubeľ klesol na historické minimum, bráni ho centrálna banka Rubeľ na chvíľu voči menovému košu klesol na úroveň 44,47 bodu, čiže pod úroveň 44,40 bodu, pri ktorej centrálna banka začína neobmedzené intervencie s cieľom chrániť národnú menu. Devízový obchodník z veľkej západnej banky uviedol, že hodnota rubľa spadla po tom, ako agentúra Bloomberg uviedla, že podľa dvoch nemenovaných ruských predstaviteľov centrálna banka uvažuje o dočasnej kontrole kapitálu, ak sa zintenzívni jeho odlev z Ruska.

logo Ruská centrálna banka sa bráni, kapitál kontrolovať nebude

Fitch hodnotila tri české banky, ČSOB dosiahla lepší rating

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zlepšila dlhodobý emisný rating (IDR) Československej obchodnej banky (ČSOB) zo stupňa BBB+ na stupeň A-. Výhľad ratingu je pritom stabilný. Agentúra zároveň potvrdila dlhodobý IDR Českej sporiteľne (ČS) na stupni A s negatívnym výhľadom. Agentúra Fitch taktiež potvrdila dlhodobý IDR Komerčnej banky (KB) na stupni A-. Zlepšila však výhľad tohto ratingu z negatívneho na stabilný. Agentúra Fitch v prípade ČSOB predpokladá, že banka sa s vysokou pravdepodobnosťou v prípade potreby bude môcť spoľahnúť na pomoc materskej KBC Bank. Podľa agentúry Fitch má ČSOB pre KBC Bank strategický význam. Fitch ratingy ČSOB sťahuje Agentúra Fitch však zároveň ratingy spoločnosti ČSOB sťahuje, keďže sa spoločnosť rozhodla ďalej nepodieľať na procese hodnotenia. Agentúra Fitch by podľa vlastných slov nemala dostatok informácií, ktoré sú pre ratingové hodnotenie potrebné. Odporúčame: Agentúra Fitch potvrdila ratingy Slovenskej sporiteľne Hodnotenie Komerčnej banky je naviazané na ratingové hodnotenie materskej Société Générale. Dlhodobý IDR spoločnosti KB pritom agentúra zhorší iba v prípade zhoršenia viacerých ratingov Société Générale. Rating ČS je naviazaný na spoločnosť Erste, ktorá vlastní 99 percent akcií spoločnosti. Ak agentúra Fitch zhorší dlhodobý IDR spoločnosti Erste, zhorší sa tento rating aj v prípade ČS. Pôsobenie bánk na Slovensku Do skupiny KBC patrí aj slovenská ČSOB, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach. ČSOB banka do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. Takisto skupina Erste pôsobí aj na Slovensku. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií Slovenskej sporiteľne sa táto spoločnosť začlenila do finančnej skupiny Erste. Predaj akcií sa uskutočnil v januári 2001. Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka.

logo Fitch hodnotila tri české banky, ČSOB dosiahla lepší rating

Ficovi a ministrom odhalia tajné informácie o bezpečnosti

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Premiér a ministri sa na stredajšom rokovaní dozvedia viaceré dôverné informácie týkajúce sa bezpečnosti. Na programe sú totiž štyri materiály so stupňom utajenia – vyhradené. Minister obrany Martin Glváč kolegom predstaví Komplexné hodnotenie obrany Slovenskej republiky za rok 2013 a zoznámi ich aj s informáciami z júnového zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO. Aktuálnu bezpečnostnú situáciu by mal zhodnotiť okrem ministra obrany aj minister vnútra Robert Kaliňák, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Jozef Magala. Šéf NBÚ bude hovoriť aj o príprave Slovenska na plnenie úloh v oblasti kybernetickej obrany. Audiovízia s jasnejšími pravidlami Okrem bezpečnostnej problematiky sa bude kabinet zaoberať aj návrhom zákona o audiovízii z dielne rezortu kultúry. Norma by mala dať audiovízii jasnejšie pravidlá. Zákon komplexne upravuje práva a povinnosti osôb pôsobiacich v oblasti audiovízie či postavenie a pôsobenie Slovenského filmového ústavu. Rokovať sa bude aj o úveroch Rokovať by sa malo aj o návrhu novely zákona o spotrebiteľských úveroch. Novela zákona sa podľa rezortu financií zameriava na prijatie krokov, ktoré prispejú k transparentnosti a zvýšeniu výkonu dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Zavádza sa povinnosť nahliadania do registra údajov o spotrebiteľských úveroch pre posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať spotrebiteľský úver. Prezidentská kancelária na rokovanie predložila návrh na zmenu účelu použitia nevyčerpaných kapitálových výdavkov. Ide o 133 000 eur a peniaze chcú presunúť na bežné výdavky. Prostriedky plánujú použiť na opravy a materiálno-technické vybavenie týkajúce sa Prezidentského paláca, čo sa financuje z bežných výdavkov.

logo Ficovi a ministrom odhalia tajné informácie o bezpečnosti

V USA potvrdili prvý prípad eboly, muž je v kritickom stave

DALLAS 1. októbra (WEBNOVINY) - Zdravotnícke úrady v USA v utorok potvrdili prvý prípad eboly diagnostikovaný v krajine po tom, ako v západnej Afrike vypukla doteraz najrozsiahlejšia epidémia tohto vírusového ochorenia. Muž priletel do USA z Libérie Nemenovaný pacient v kritickom stave sa nachádza v jednej z nemocníc v Dallase, kam pricestoval 20. septembra z Libérie. Predstavitelia odmietli prezradiť jeho štátnu príslušnosť či vek, pričom ubezpečili, že na území Texasu nie sú známe žiadne ďalšie podozrivé prípady. Odporúčame aj: Hlavná odborníčka na ebolu je v karanténe, mohla sa nakaziť Riaditeľ federálnych Centier pre kontrolu ochorení a prevenciu Tom Frieden tiež vyhlásil, že nakazený muž nepredstavoval žiadnu hrozbu pre spolucestujúcich v lietadle, keďže príznaky ochorenia sa u neho začali prejavovať až niekoľko dní po prílete. Úrady sa však snažia vypátrať jeho príbuzných, priateľov a iné osoby, ktoré s ním v USA mohli prísť do kontaktu. Podľa vyhlásenia Bieleho domu Frieden o prípade telefonicky informoval prezidenta Baracka Obamu. Na ebolu už zomreli tisícky ľudí Príznaky eboly, ako sú horúčka, bolesti svalov, zvracanie či krvácanie, sa niekedy objavujú až 21 dní po nakazení a ochorenie sa dovtedy neprenáša na iných ľudí. Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sa ebolou v západnej Afrike infikovalo už viac ako 6500 ľudí, z ktorých vyše 3000 zomrelo. Najhoršie postihnutou krajinou je práve Libéria, kde ochoreniu podľahlo približne 1800 ľudí. Bezpečnostná rada OSN v septembri prijala rezolúciu, v ktorej krízu označila za "hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť" a vyzvala medzinárodné spoločenstvo na pomoc postihnutým krajinám.

logo V USA potvrdili prvý prípad eboly, muž je v kritickom stave

Video: Pánik bol prvou hviezdou zápasu, Chára nebodoval

NEW YORK 1. októbra (WEBNOVINY) - Slovenského hokejistu Richard Pánika z Tampy Bay vyhlásili za prvú hviezdu utorňajšieho prípravného súboja pred novou sezónou NHL s Dallasom. Martinčan strelil pri výhre 5:1 jeden z gólov Lightning, bol to jeho prvý presný zásah v príprave. Už v 37. sekunde duelu ním otváral skóre, neskôr sa presadili aj jeho ďalší štyria spoluhráči. Pánik bol na ľade len necelých desať minút, pripísal si dva plusové body. Vyše 22 minút odohral v utorok v príprave kapitán Bostonu Zdeno Chára, Bruins prehrali s New York Islanders 3:5. Chára nebodoval, na trestnej lavici sedel štyri minúty. V drese Islanders, ktorí v súboji viedli aj 3:1 a o náskok prišli v úvode tretej tretiny, sa nepredstavili Jaroslav Halák a Ľubomír Višňovský. Prvýkrát v príprave vyhrali hráči St. Louis, ktorí zdolali Carolinu 3:1. V drese Hurricanes sa bodovo nepresadil Andrej Sekera, ktorý bránku Briana Elliotta ohrozil raz. Neuspel ani tím Mareka Hrivíka New York Rangers, ktorý prehral s Philadelphiou 2:4. Hrivík mal dostatok priestoru na ľade (18:25 min), na bránku Flyers vyslal dve strely. Čisté konto vychytal v utorok Jonas Hiller a s 28 zákrokmi doviedol Calgary k výhre nad Coloradom 2:0. Hviezdou súboja medzi San Jose a Los Angeles bol Justin Williams, ktorý strelil dva góly a pridal jednu asistenciu. V drese Kings sa zo zdravotných dôvodov nepredstavil Marián Gáborík. Výsledky utorňajších prípravných stretnutí pred novou sezónou NHL: Boston - New York Islanders 3:5 (1:0, 0:3, 2:2) - Zdeno Chára (Boston) 0+0, +1, 4 tr. minúty, 22:30 min Philadelphia - New York Rangers 4:2 (1:1, 2:0, 1:1) - Marek Hrivík (Rangers) 0+0, 2 strely, 18:25 min Winnipeg - Ottawa 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) St. Louis - Carolina 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) - Andrej Sekera (Carolina) 0+0, 1 strela, 2 tr. minúty, 20:16 min Dallas - Tampa Bay 1:5 (0:1, 1:2, 0:2) - Richard Pánik (Tampa) 1+0, +2, 2 strely, 9:41 min Calgary - Colorado 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) San Jose - Los Angeles 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

logo Video: Pánik bol prvou hviezdou zápasu, Chára nebodoval

Aliancia verí, že na ochranu rodiny získa polovicu voličov

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Aliancia za rodinu verí, že pre referendum o ochrane rodiny získa 50 percent voličov, agentúru SITA informoval jej hovorca Peter Kremský. Podľa výsledkov nedávno zverejneného prieskumu agentúry Focus by sa na referende s vyššou pravdepodobnosťou zúčastnilo 45,5 percenta opýtaných. Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu k referendu Aliancia sa odvoláva na referendum "Veríme, že aj napriek tomu, že to prezident ľuďom sťažil, podarí sa nám získať aj tých necelých päť percent ľudí na našu stranu," poznamenal. Výsledky prieskumu podľa jeho slov potvrdzujú, že pre občanov Slovenska sú rodina, manželstvo a deti na prvom mieste. "Prieskum potvrdil, že prvé občianske referendum môže byť úspešné," poznamenal. "Sme presvedčení, že ľudia pochopia, aké veľmi dôležité je, aby nechali zaznieť svoj hlas v referende," doplnil. Referendum o ochrane rodiny poslal prezident Andrej Kiska na preskúmanie na Ústavný súd SR (ÚS SR), ten má zistiť, či sú jeho tri otázky v súlade s ústavou alebo nie. Odporúčame: Slováci vyjadrili názor v simulovanom referende o rodine Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer Veci sa pohli k lepšiemu, hovorí o súdnictve prezident Kiska Členka aliancie pozná záujmy Slovákov Podľa Anny Verešovej z aliancie Slováci chcú, aby manželstvo zostalo manželstvom, aby deti mali otca a mamu a aby manželstvo malo výnimočné postavenie, pretože je to v najlepšom záujme detí. "Taktiež chcú, aby škola netrestala rodičov a deti, ak povedia nie rodovej ideológii pri vzdelávaní," doplnila. Podpora pre kladné odpovede na otázky je pre alianciu veľkým povzbudením. "Prieskum nám potvrdil, že je reálne dosiahnutie úspešného referenda, lebo prvé občianske referendum sa venuje tomu najdôležitejšiemu - rodine," uviedla Verešová s tým, že občania chcú, aby rodina stála v centre pozornosti a bola teda prierezovou témou všetkých politík. V prieskume agentúry Focus odpovedala viac než polovica respondentov na všetky štyri referendové otázky o ochrane rodiny kladne. VIAC SA DOČÍTATE TU.

logo Aliancia verí, že na ochranu rodiny získa polovicu voličov

Funkcie generálneho tajomníka NATO sa ujme Jens Stoltenberg

BRUSEL 1. októbra (WEBNOVINY) - Severoatlantická aliancie bude mať od stredy, 1. októbra, nového generálneho tajomníka. Na tento post nastúpi nórsky expremiér Jens Stoltenberg. Vo funkcii nahradí Andersa Fogha Rasmussena, ktorého funkčné obdobie vypršalo v septembri. Stoltenberga odsúhlasili na post šéfa NATO všetky členské štáty v marci tohto roku a voľbu potvrdili na septembrovom summite vo Walese. Stoltenberg slúžil skoro desať rokov ako nórsky premiér. Odstúpil v októbri 2013 po tom, čo jeho Strana práce prehrala v parlamentných voľbách. Rasmussen sa definitívne rozlúčil so svojimi dlhoročnými spolupracovníkmi z aliancie minulý piatok. Bývalý dánsky premiér sa ujal funkcie šéfa NATO v roku 2009.

logo Funkcie generálneho tajomníka NATO sa ujme Jens Stoltenberg

Vedci odhalili tajomstvo známeho obrazu Leonarda Da Vinciho

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Francúzsky vedec Pascal Cotte zistil, že na známom diele Leonarda Da Vinciho s názvom Portrét Cecilie Gallerani, pôvodne nebola lasica hranostaj. Tím vedcov pod jeho vedením dospel k tomuto zisteniu po trojročnom výskume. Analýzu diela vykonali pomocou reflexnej svetelnej techniky, takzvanej Layer Amplification Method, ktorá umožnila skúmať jeho jednotlivé vrstvy. Výsledkom výskumu je zistenie, že Da Vinci cicavca na portrét dorobil až dodatočne, a to vo dvoch verziách. "Technika LAM nám umožňuje olúpať maľbu ako cibuľu, dostať sa pod povrch a vidieť, čo sa deje vo vnútri a pod mnohými vrstvami farby. Zistili sme, že Leonardo stále menil názor. Stále váhal - mazal veci, pridával veci, stále dookola menil názor," vyjadril sa Cotte. Experti na Da Vinciho tvorbu označili tento objav za "vzrušujúci", pretože vraj môže pomôcť objasniť okolnosti vzniku obrazu. Portrét Cecilie Gallerani, teda milenky vojvodu z Milána Ludovica Sforzu, namaľoval umelec pravdepodobne v období rokov 1489 a 1490. Pôvodné teórie hovorili o tom, že hranostaj nepriamo upozorňuje na priezvisko ženy na obraze a je tiež symbolom čistoty a citovej zdržanlivosti. Najnovšie štúdie však vychádzajú z toho, že maliar domaľoval cicavca na obraz k mladej žene ako symbol jej milenca alebo jednoducho preto, že sa chcel šľachticovi zavďačiť. Iní odborníci sa zase domnievajú, že o pridanie zvieraťa na obraz Da Vinciho požiadal samotný Sforza, pretože tak chcel dať milánskemu dvoru najavo, že má s dievčinou románik. Obraz zvyčajne vystavujú v Národnom múzeu v poľskom Krakove. V súčasnosti ho však pre rekonštrukciu presunuli na Wawelský hrad. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

logo Vedci odhalili tajomstvo známeho obrazu Leonarda Da Vinciho

Na zápas Myjavy s Podbrezovou budú mať diváci vstup zadarmo

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Na zápas 13. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Spartak Myjava - ŽP Šport Podbrezová, ktorý sa uskutoční v sobotu 4. októbra o 19.00 h, budú mať fanúšikovia vstup zadarmo. Informuje o tom oficiálna internetová stránka "kopaničiarov." Priaznivci, ktorí si kúpia vstupenku v predpredaji v sieti Ticketportal a preukážu sa ňou po vstupe na štadión, dostanú naspäť svoje peniaze. Tí, ktorí si ju plánujú kúpiť až v deň zápasu, dostanú v pokladni na Hodžovej ulici označený lístok bez toho, aby zaň museli platiť. "Označený preto, aby sa ich niekto nepokúšal v areáli štadióna ešte raz vymeniť za finančnú protihodnotu. Vzhľadom na tieto skutočnosti prosíme všetkých, ktorí sa chystajú na sobotňajší duel, aby si vyzdvihnutie vstupenky v pokladni či peňazí v areáli nenechávali na poslednú chvíľu. Inak by sa mohlo stať, že pracovníci nestihnú vybaviť všetkých divákov do začiatku stretnutia," uvádza sa na myjavskom klubovom webe s tým, že finančná protihodnota sa týka aj držiteľov permanentiek Spartaka Myjava na sezónu 2014/2015. A prečo si majú fanúšikovia kupovať lístky v predpredaji, keď je vstup do hľadiska zadarmo? "Je to preto, aby nevznikol chaos na tribúnach, každý mal svoje miesto a aby bol prehľad o vydaných vstupenkách," dopĺňa informácia na internetovej stránke Spartaka Myjava v súvislosti so sobotňajším domácim duelom Fortuna ligy proti nováčikovi z Podbrezovej.

logo Na zápas Myjavy s Podbrezovou budú mať diváci vstup zadarmo

Nezamestnanosť v EÚ klesla, je najnižšia od februára 2012

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne bola v auguste 11,5 percenta, čiže sa oproti júlu nezmenila. Medziročne však klesla, keďže v auguste minulého roka bola 12 percent. V rámci celej 28-člennej EÚ nezamestnanosť v auguste medzimesačne klesla na 10,1 percenta z júlových 10,2 percenta. Nižšia bola aj medziročne, keďže v auguste 2013 dosiahla 10,8 percenta. Augustová nezamestnanosť v EÚ bola najnižšia od februára 2012. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Nezamestnanosť na Slovensku sa nezmenila Na Slovensku sa nezamestnanosť vyvíjala podobne ako v rámci celej Európskej menovej únie. Augustová slovenská nezamestnanosť sa totiž medzimesačne nezmenila a rovnako ako v júli bola vo výške 13,3 percenta. V rámci celej EÚ bola v auguste najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,7 percenta) a Nemecku (4,9 percenta). Najvyššia nezamestnanosť trápi Grécko, kde bola v júni na úrovni 27 percent, a Španielsko, kde augustová nezamestnanosť predstavovala 24,4 percenta. Najviac sa znížila v Maďarsku Medziročne nezamestnanosť v auguste klesla v 22 členských krajinách EÚ, zvýšila sa v štyroch a stabilná bola v dvoch. Najvýraznejšie sa medziročne znížila v Maďarsku. Z krajiny boli k dispozícii údaje za júl, pričom v júli tohto roka bola nezamestnanosť 7,8 percenta a v júli minulého roka 10,2 percenta. Ďalší najvýraznejší medziročný pokles bol v Portugalsku, kde klesla zo 16,1 percenta v auguste minulého roka na 14 percent v auguste 2014. Nižšiu nezamestnanosť medziročne zaznamenalo aj Slovensko, v auguste minulého roka bola na úrovni 14,4 percenta a teraz dosahovala 13,3 percenta. Najviac nezamestnanosť medziročne stúpla vo Fínsku, a to z 8,1 percenta v auguste 2013 na 8,6 percenta v auguste 2014, a vo Francúzsku, kde vzrástla z 10,2 percenta v auguste 2013 na 10,5 percenta v auguste 2014.

logo Nezamestnanosť v EÚ klesla, je najnižšia od februára 2012

S inštaláciou Bielej noci v Košiciach pomáhajú aj väzni

KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) - Desať odsúdených s najnižším stupňom stráženia z košickej väznice v Šaci sa podieľa na výrobe 30-tisíc pestrofarebných cédečiek a ich inštalácii v Kunsthale v expozícii Elise Morin. Pomáhajú umelkyni pri vytváraní diela zo 60-tisíc cédečiek. Kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková uviedla, že k spolupráci s väzňami ju viedli aj praktické dôvody. "Inštalácia Waste Landscape je mimoriadne náročná, pretože mnohé časti treba reparovať. Na to potrebujeme viac ľudí, ktorí po absolvovaní inštruktáže sem môžu chodiť každý deň, čo si môže dovoliť málokto z dobrovoľníkov," povedala Pacáková. Obrazom: Biela noc dáva šancu zahraničným aj slovenským umelcom Doložila, že spolupracovať s odsúdenými vo svete umenia je bežná vec a zistila to v Paríži. Tu počas štúdií mala aj predmet venovaný integrácii vyčlenených ľudí. "Pri tejto spolupráci vidím, že ich to obohacuje, pretože máme spolu možnosť hovoriť a vysvetľovať im, na čom pracujú, o čom to dielo je a ich skutočne zaujíma, čo robia," povedala Pacáková. Odsúdení majú nárok na výplatu ako pri inej práci. Bonusom pre nich je zážitok z niečoho, čo nepoznali.

logo S inštaláciou Bielej noci v Košiciach pomáhajú aj väzni

Marcel Hossa hrá v Rige zadarmo, ale situácia sa má zmeniť

RIGA 1. októbra (WEBNOVINY) - Hokejisti Dinama Riga hrajú v Kontinentálnej hokejovej lige v tejto sezóne zatiaľ zadarmo, ale situácia sa má čochvíľa zmeniť. V rozhovore pre denník SME to tvrdí slovenský útočník lotyšského tímu Marcel Hossa. Práve Dinamo Riga bude v stredu najbližším súperom Slovana Bratislava v KHL. V tabuľke Západnej konferencie patrí Rižanom s 15 bodmi momentálne 8. priečka, čiže jedno miesto za Slovanom. "V tejto sezóne som zatiaľ žiadnu výplatu nevidel. O svoje peniaze sa nebojím, klub mi ich - aj mojim spoluhráčom - musí vyplatiť. Vedenie nám sľúbilo, že po návrate z aktuálneho tripu do Rigy nám už výplaty nabehnú," uviedol Marcel Hossa pre SME. Mladší z bratov Hossovcov priznal, že v kariére takú situáciu ešte nezažil. "Tréneri nás upozorňujú, aby sme sa koncentrovali na hokej, že najdôležitejšie sú výsledky. Hrať bez výplaty nie je však nič príjemné," dodal Hossa, ktorý v tejto sezóne strelil zatiaľ štyri góly a na jeden prihral.

logo Marcel Hossa hrá v Rige zadarmo, ale situácia sa má zmeniť

Pápeža trápi Islamský štát, zvolal svojich veľvyslancov

VATIKÁN 1. októbra (WEBNOVINY) - Pápež František povolal pre znepokojenie z postupu militantov Islamského štátu (IŠ) a z obavy o kresťanov na Blízkom východe svojich veľvyslancov v regióne na nezvyčajné stretnutie o krízovej situácii, uviedol v utorok Vatikán. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Na stretnutí v dňoch 2.- 4. októbra sa zídu veľvyslanci v Jordánsku, Izraeli, Iraku, Iráne, Libanone, Sýrii, Turecku, na Palestínskych územiach, pri OSN a EÚ. Začiatkom septembra počas návštevy prevažne moslimského Albánska pápež František ostro kritizoval islamských extrémistov. "Žiadna náboženská skupina, ktorá používa násilie a útlak nemôže tvrdiť, že je to v mene Božom." Obrazom: USA a spojenci útočia na Islamský štát Extrémisti Islamského štátu vyhlásili kalifát v oblastiach, ktoré kontrolujú v Sýrii a v Iraku, pričom zabili a vyhnali veľa kresťanov, šiitských moslimov a všetkých tých, ktorí nepodporujú extrémistickú verziu sunnitského islamu.

logo Pápeža trápi Islamský štát, zvolal svojich veľvyslancov

V Starom Meste nebudú vyberať parkovné ľudia, ale automaty

V uliciach bratislavského Starého Mesta, kde parkovanie zastrešuje spoločnosť BPS Park, bude v prevádzke namiesto ľudí viac ako päťdesiat parkovacích automatov.BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Predajcov parkovacích kariet v bratislavskom Starom Meste od stredy nahradia parkovacie automaty. V zóne parkovacej spoločnosti BPS Park v centre Bratislavy si tak už vodiči nebudú môcť zakúpiť parkovací lístok od pouličných predajcov. Za to však budú môcť využiť nové parkovacie automaty, fungovať bude aj naďalej platba parkovného cez SMS a využiť môžu aj papierové parkovacie karty, ktoré sa dajú kúpiť v novinových stánkoch. Na novinku upozorňuje spoločnosť BPS Park na svojej internetovej stránke. Prvá hodina za 50 centov V uliciach v Starom Meste bude v prevádzke vyše 50 nových parkovacích automatov. Nový tarifný systém umožní vodičom zaplatiť parkovné aj na kratší čas ako doterajších 60-minút. Základné parkovné parkovacia spoločnosť stanovila na 30-minút za 0,50 eura. Po uhradení minimálneho 30-minútového parkovného si môžu potom vodiči v nových automatoch zvoliť vlastnú dĺžku parkovania podľa hodnoty vhodených mincí. V praxi to znamená, že za každých vhodených 10 centov automat pripočíta šesť minút parkovného. Čas, dokedy je parkovné uhradené, sa zobrazí na displeji automatu, ak vodičovi čas vyhovuje, potvrdí ho zelených tlačidlom. Automat vytlačí parkovací lístok, ktorý si potom vodič musí umiestniť na viditeľné miesto na predné sklo zaparkovaného auta. Platiť sa dá aj cez esemesku Vodiči môžu i naďalej v Starom Meste platiť parkovné aj cez SMS. Za 90 minútové parkovanie vodiči cez SMS zaplatia 1,50 eura, denný lístok stojí sedem eur. Ďalej fungujú aj papierové parkovacie lístky, tie si však už vodiči nebudú môcť kúpiť od pouličných predavačov, ale len v novinových stánkoch v platenej zóne BPS. Cena tohto parkovacieho lístka je jedno euro na hodinu. Do modernizácie systému platenia parkovného v centre mesta investovala parkovacia spoločnosť po dohode so Starým Mestom. Spoločnosť BPS Park zastrešuje parkovanie vo vybraných lokalitách v centre mesta, zóna je ohraničená Hodžovým námestím, Dunajom, Medickou záhradou a Staromestskou ulicou.

logo V Starom Meste nebudú vyberať parkovné ľudia, ale automaty

Najúspešnejší olympionik histórie jazdil opitý, zadržali ho

BALTIMORE 1. októbra (WEBNOVINY) - Najúspešnejší olympionik histórie Američan Michael Phelps jazdil pod vplyvom alkoholu a zadržali ho. Fenomenálny plavec a držiteľ 22 medailí spod piatich olympijských kruhov bol obvinený aj z prekročenia rýchlosti a tiež prejazdu dvojitou čiarou v tuneli Fort McHenry v Baltimore. Informovali o tom predstavitelia štátu Maryland. Policajný radar nameral automobilu Land Rover riadenému Phelpsom rýchlosť 84 míľ za hodinu na mieste, kde je povolených len 45 mph. Policajný dôstojník zastavil auto tesne za tunelom a vyzval 29-ročného Američana, aby sa identifikoval. "Pán Phelps bol vodičom auta, čo sme zistili z jeho platného vodičského preukazu. Zároveň sme zistili, že je pod vplyvom alkoholu. Nebol schopný uspokojivo sa podrobiť štandardným skúškam triezvosti," uvádza sa v policajnom vyhlásení. Zároveň sa tam píše o tom, že Phelps počas zadržania spolupracoval. Neskôr ho prepustili. Phelps sa následne za svoje správanie ospravedlnil. "Rozumiem závažnosti tohto činu a beriem zaň zodpovednosť. Viem, že tieto slová nemusia nič znamenať, ale hlboko sa ospravedlňujem všetkým, ktorých som sklamal," uviedol. V podaní Phelpsa je to už druhý prípad, keď jazdil pod vplyvom návykovej látky v štáte Maryland. Prvý raz sa to rodákovi z Baltimore prihodilo ako 19-ročnému v novembri 2004 a prejav ľútosti bol vtedy dosť podobný tomu zo súčanosti. V podobnom duchu sa Phelps vyjadroval aj po zverejnení jeho fotografie pri fajčení marihuany v britskom bulvári v roku 2009.

logo Najúspešnejší olympionik histórie jazdil opitý, zadržali ho

Krajskí predsedovia SDKÚ požiadajú Freša o zvolanie prezídia

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Krajskí predsedovia SDKÚ-DS požiadajú na budúci týždeň predsedu strany Pavla Freša, aby zvolal rokovanie straníckeho prezídia. Ako povedal pre agentúru SITA košický krajský šéf SDKÚ-DS Viliam Novotný, prezídium je najvyšší orgán strany po kongrese. Na rokovaní chcú krajskí predsedovia rozdiskutovať ďalší postup SDKÚ-DS. Podľa stanov zvolávateľom rokovaní prezídia je len predseda strany. Obrazom: Mimoriadny kongres SDKÚ-DS V sobotu na mimoriadnom kongrese SDKÚ-DS sa nepodarilo odvolať Pavla Freša z funkcie, následne zo svojich funkcií rezignovali traja stranícki podpredsedovia, pokladník i generálny sekretár. Pavol Frešo je dnes tak jediný predstaviteľ strany. Viac o mimoriadnom kongrese SDKÚ-DS: Frešo ostavá šéfom SDKÚ, podpredsedovia sa vzdali funkcií Je dobré, že niektorí ľudia z SDKÚ odišli, zhodnotil Frešo Frešo vedie stranu 'od desiatich k piatim', tvrdí politológ Ľudovít Kaník má recept na to, ako vzkriesiť SDKÚ

logo Krajskí predsedovia SDKÚ požiadajú Freša o zvolanie prezídia

Roboty budú súťažiť v lezení na komín, výhry sú tisícové

KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) – Unikátna súťaž v lezení robotov na komín sa uskutoční 3. až 4. októbra v areáli parkoviska pri košickom Cassovar Business Centre. Ako uviedol projektový manažér súťaže Maroš Švihla, do 1. ročníka súťaže pod názvom Na komín sa prihlásilo 19 samostatných tímov nielen zo Slovenska, ale aj z Egypta, Ukrajiny a Česka. Víťaz získa odmenu 3000 eur, druhý 2000 a tretí 1000 eur. "Súťaže, kde je hlavným protagonistom robot, patria k obľúbeným podujatiam vedeckej i širokej verejnosti na celom svete. Zadania pre súťažné tímy bývajú rôzne, v Košiciach si organizátori vybrali reálny priemyselný komín, na ktorý treba vyliezť a zliezť z neho v čo najkratšom čase bez pomoci človeka," povedal Švihla. Na základe tejto disciplíny vznikol aj názov podujatia Na komín. Cieľom podujatia je prezentovať robotiku zábavnou formou a dokázať, že aj na Slovensku máme množstvo talentovaných mladých ľudí, ktorí svoje odborné znalosti môžu uplatniť práve na tejto súťaži. Hodnotí sa rýchlosť aj schopnosti robotov Od robota sa v súťaži vyžaduje, aby bol schopný vyliezť do 10-metrovej výšky po rebríku, prípadne priamo po stene komína, a bezpečne zliezť späť bez pomoci človeka v čo najkratšom čase. Aj keď všetko zdanlivo závisí na robotovi, stojí za ním obrovské úsilie konštruktérov a programátorov. "Ich úlohou nie je len kreatívne vyriešiť otázku, ako má splniť robot danú úlohu, ale zároveň mať na pamäti ďalšie faktory ako je váha, spôsob lezenia, prípadne rozhodnutie, ako robot bude túto prekážku zdolávať autonómne, bez akéhokoľvek zásahu človeka. Je len na súťažiacich, akú cestu si vyberú, v čom spočíva určitá voľnosť a priestor na kreativitu," hovorí člen správnej rady Košice IT Valley a organizačného výboru súťaže Jozef Ondáš. Svoju kreativitu a schopnosti sa rozhodlo preukázať 19 tímov v dvoch samostatných kategóriách. Kategória 1 je určená všetkým stredoškolákom a kategória 2 zahŕňa študentov vysokých škôl a verejnosť. Do prvej kategórie sa zaregistrovalo 11 tímov, zatiaľ čo druhá kategória zahŕňa osem tímov s medzinárodnou účasťou. Ako prvý sa prihlásil tím z Egypta a ďalej nasledovali tímy zo Slovenska, Ukrajiny a Česka. Roboty sa musia najskôr kvalifikovať V prvý deň podujatia, 3. októbra od 9:00 do 19:00, bude kvalifikácia jednotlivých robotov, ktorí musia spĺňať základné kritériá stanovené organizátormi. Medzi ne patria maximálne rozmery, váha či čas, za ktorý robot musí stihnúť vyliezť po komíne a skúšobné lezenia. Pre verejnosť je určený najmä druhý deň podujatia, keď sa o 12:00 za účasti primátora Košíc Richarda Rašiho oficiálne súťaž začne. Zápolenie odštartuje súťaž kategórie 1 o 13:00, nasledovať bude kategória 2 od 18:00. Pripravený je aj sprievodný program, moderátorské vstupy, rozhovory s jednotlivými súťažiacimi a multimediálna prezentácia robotiky pre širokú verejnosť. Košice sa tak stanú jedným z mála miest na Slovensku, kde bude atraktívna súťaž nielen pre priaznivcov robotiky, ale aj všetkých, ktorí sa zaujímajú o spojenie technológie a zábavy. V dňoch 3. a 4. októbra bude pre súťaž obmedzená premávka na priľahlej ceste na Žriedlovej ulici v blízkosti parkoviska Cassovar Business Center. Organizátormi súťaže sú Košice IT Valley, Spinea Technologies, Košice - Turizmus, Mesto Košice a hlavným partnerom je T-Systems Slovakia.

logo Roboty budú súťažiť v lezení na komín, výhry sú tisícové

Atlético hostí 'starú dámu', Liverpool čaká 'kat favoritov'

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - V porcii stredajších ôsmich zápasov 2. kola hlavnej fázy futbalovej Ligy majstrov v A, B, C a D-skupine sa predstavia finalisti minulého ročníka. Na obhajcu "ušatej trofeje" Real Madrid čaká papierovo ľahší súper Ludogorec Razgrad, neúspešný finalista Atlético Madrid v šlágri programu privíta úradujúceho talianskeho šampióna Juventus Turín. Výsledky utorkových zápasov Ligy majstrov: Video: Barcelona prehrala šláger, Totti je rekordérom LM Kanonier "bieleho baletu" Cristiano Ronaldo môže prepísať historické maximum v počte strelených gólov v tejto súťaži, ktorého držiteľom je bývalý španielsky reprezentant Raúl so 71 zásahmi. Portugalský ostrostrelec zaostáva o tri góly, rovnako ako aj jeho večný rival Lionel Messi z FC Barcelona. Atlético bude mať šancu na reparát Nováčik v skupinovej fáze kontinentálneho pohára číslo jeden Ludogorec si na premiéru pred domácimi fanúšikmi nemohol želať atraktívnejšieho a zároveň náročnejšieho súpera. Real je s desiatimi primátmi rekordérom v najprestížnejšej klubovej súťaži "starého kontinentu" a v ostatných týždňoch má fantastickú formu. Predchádzajúce štyri súťažné duely vyhral a dosiahol v nich impozantné skóre 20:4. Futbalistom Atlética sa nevydaril vstup do súťaže. Pred dvoma týždňami prehrali na pôde Olympiakosu Pireus 2:3. Šancu na reparát budú mať v stredu proti "starej dáme" a podľa bilancie z minulého ročníka sú miernymi favoritmi. Zverenci Diega Simeoneho totiž zo šiestich minulosezónnych domácich stretnutí vyhrali päť a len raz remizovali. Celkovo triumfovali v 17 súbojoch v európskych pohároch na Štadióne Vicenteho Calderóna z ostatných 19. Jedinú prehru utrpeli vo februári 2013 v šestnásťfinále Európskej ligy s Rubinom Kazaň. Juventus si na úvod aktuálneho ročníka pripísal výhru 2:0 nad švédskym tímom Malmö FF, ale v sezóne 2013/2014 dosiahol iba jednu remízu z troch zápasov na ihriskách súperov. Následne však vo vyraďovacej fáze EL vyhral trikrát zo štyroch prípadov. Na trávniku sa predstaví aj Škrtel V stredu sa s veľkou pravdepodobnosťou predstaví na trávniku aj jeden slovenský futbalista. Kapitán reprezentácie SR Martin Škrtel po vystrábení sa zo zranenia nohy opäť nastupuje v základnej zostave FC Liverpool. "The Reds" nastúpia na pôde FC Bazilej, ktorý má povesť kata favoritov. Toto švajčiarske mužstvo doma už získalo skalpy FC Chelsea i Tottenhamu Hotspur a stojí pred treťou anglickou výzvou. V drese mužstva z Anfieldu by sa po mesačnej pauze zavinenej zranením stehenného svalu mohol objaviť aj kanonier Daniel Sturridge. "Počas uplynulého víkendu ešte nemohol nastúpiť v ligovom stretnutí. Uvidíme, ako na tom bude pred duelom v Bazileji. Som optimista," vyhlásil podľa portálu goal.com tréner Liverpoolu Brendan Rodgers. Program stredajších stretnutí 2. kola skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov (časy sú SELČ): A-skupina: Malmö FF (Švéd.) - Olympiakos Pireus (Gréc.), rozhoduje: Karasev (Rus.) /20.45/ Atlético Madrid (Šp.) - Juventus Turín (Tal.), rozhoduje: Brych (Nem.) /20.45/ B-skupina: FC Bazilej (Švaj.) - FC Liverpool (Angl.), rozhoduje: Eriksson (Švéd.) /20.45/ Ludogorec Razgrad (Bul.) - Real Madrid (Šp.), rozhoduje Thomson (Škót.) /20.45/ C-skupina: Zenit Petrohrad (Rus.) - AS Monaco (Fr.), rozhoduje: Clattenburg (Angl.) /18.00/ Bayer Leverkusen (Nem.) - Benfica Lisabon (Portug.), rozhoduje: Atkinson (Angl.) /20.45/ D-skupina: Arsenal Londýn (Angl.) - Galatasaray Istanbul (Tur.), rozhoduje: Rocchi (Tal.) /20.45/ Anderlecht Brusel (Belg.) - Borussia Dortmund (Nem.), rozhoduje: Tagliavento (Tal.) /20.45/

logo Atlético hostí 'starú dámu', Liverpool čaká 'kat favoritov'

Vojna proti Islamskému štátu stála USA už miliardu dolárov

WASHINGTON 1. októbra (WEBNOVINY) - Nálety proti Islamskému štátu (IŠ) v Iraku a Sýrii doteraz Američanov stáli už takmer miliardu dolárov. Odhaduje to vplyvná mimovládna organizácia napojená na Pentagon, ktorej závery v utorok cituje britský denník The Guardian. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU. Americký minister obrany Chuck Hagel v piatok odhadol, že nálety proti islamistom stoja USA denne asi desať miliónov dolárov. Ešte začiatkom augusta v čase ich spustenia pritom Pentagon hovoril o denných nákladoch celej operácie vo výške 7,5 milióna dolárov. Obrazom: USA a spojenci útočia na Islamský štát Centrum pre strategické a rozpočtové analýzy (CSBA) tvrdí, že útoky proti islamistom doteraz stáli od 780 do 930 miliónov dolárov (619 až 738 miliónov eur). Spojené štáty navyše údajne uvažujú aj o nasadení 25-tisíc vojakov v Iraku, ktorí by mali byť súčasťou pozemnej operácie. V tom prípade by ročné náklady vojny proti IŠ údajne dosiahli výšku 13 až 22 miliárd dolárov.

logo Vojna proti Islamskému štátu stála USA už miliardu dolárov

Video: Suverénne Američanky na MS zdolali Angolu o 75 bodov

ANKARA/ISTANBUL 30. septembra (WEBNOVINY) - Basketbalistky USA (obhajkyne prvenstva z Česka 2010), Španielska, Austrálie a domáceho Turecka triumfovali vo svojich základných skupinách na majstrovstvách sveta v Ankare a Istanbule v utorok aj do tretice a bez straty "kvetinky" postúpili priamo do štvrťfinále. Družstvá na druhých a tretích priečkach v skupinách sa pobijú o postup do najlepšej osmičky; ide o dvojice Bielorusko - Čína, Srbsko - Kuba, Česko - Kanada a Francúzsko - Brazília. Pre posledné tímy v skupinách - Japonsko, Mozambik, Kórejskú republiku a Angolu - sa šampionát skončil. Súhrn výsledkov utorkových stretnutí na majstrovstvách sveta basketbalistiek žien: A-SKUPINA (Ankara): Brazília - Japonsko 79:56 (22:11, 19:20, 19:14, 19:11) Španielsko - Česko 67:43 (14:9, 20:12, 14:13, 19:9) Konečná tabuľka A-skupiny: 1. Španielsko 3 3 0 224:149 6 - priamy postup do štvrťfinále --------------------------------------------- 2. Česko 3 2 1 182:179 5 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále 3. Brazília 3 1 2 190:207 4 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále ------------------------------------------- 4. Japonsko 3 0 3 163:224 3 B-SKUPINA (Ankara): Mozambik - Turecko 54:64 (12:18, 11:18, 15:19, 16:9) Francúzsko - Kanada 63:59 (15:17, 16:13, 16:13, 16:16) Konečná tabuľka B-skupiny: 1. Turecko 3 3 0 169:146 6 - priamy postup do štvrťfinále ------------------------------------------ 2. Francúzsko 3 2 1 200:154 5 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále 3. Kanada 3 1 2 172:172 4 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále ------------------------------------------ 4. Mozambik 3 0 3 153:222 3 C-SKUPINA (Istanbul): Austrália - Bielorusko 87:45 (24:13, 22:8, 19:11, 22:13) Kórejská republika - Kuba 57:73 (15:18, 13:16, 18:23, 11:16) Konečná tabuľka C-skupiny: 1. Austrália 3 3 0 264:156 6 - priamy postup do štvrťfinále -------------------------------------------- 2. Bielorusko 3 2 1 185:220 5 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále 3. Kuba 3 1 2 199:217 4 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále ------------------------------------------- 4. Kór. rep. 3 0 3 175:230 3 D-SKUPINA (Istanbul): Srbsko - Čína 65:63 (25:22, 16:12, 8:17, 16:12) USA - Angola 119:44 (33:11, 28:14, 31:6, 27:13) Konečná tabuľka D-skupiny: 1. USA 3 3 0 300:174 6 - priamy postup do štvrťfinále ---------------------------------------- 2. Srbsko 3 2 1 241:199 5 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále 3. Čína 3 1 2 184:191 4 - predstaví sa v zápase o štvrťfinále ---------------------------------------- 4. Angola 3 0 3 125:286 3 Ďalší program MS: STREDA 1. októbra: O postup do štvrťfinále: Bielorusko - Čína, Srbsko - Kuba, Česko - Kanada, Francúzsko - Brazília ŠTVRTOK 2. októbra Voľný deň PIATOK 3. októbra: Štvrťfinále: Španielsko - Bielorusko/Čína, Turecko - Srbsko/Kuba, Austrália - Česko/Kanada, USA - Francúzsko/Brazília SOBOTA 4. októbra: Semifinále, o 5. - 8. miesto NEDEĽA 5. októbra O 7. miesto, o 5. miesto, o 3. miesto, finále (všetko Istanbul)

logo Video: Suverénne Američanky na MS zdolali Angolu o 75 bodov

Košičania pozor, niektoré linky MHD zmenia svoj harmonogram

KOŠICE 30. septembra (WEBNOVINY) – Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) na základe požiadaviek cestujúcich upravuje od 1. októbra premávku mestskej hromadnej dopravy na autobusových linkách 13, 20, 23 a električky R1. Ako v utorok informovala hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová, na základe požiadavky košickej mestskej časti Krásna všetky odchody na linke č. 13 sa posúvajú o desať minút skôr. Na linke č. 20, ktorá premáva v úseku Námestie osloboditeľov – Košická Nová Ves, pre nedostatočnú kapacitu skrátili interval v okrajovom čase - v skorých ranných a neskorých večerných hodinách, informovala Karaffová. Na základe požiadaviek zamestnancov firiem v priemyselnom parku Pri letisku v čase príchodu a odchodu na a z pracovných zmien, čiže o 6:00, 14:00 a 22:00, zvýšil dopravný podnik kapacitu vozidiel a upravil aj interval medzi jednotlivými spojmi. Pre lepšie spojenie mestskej časti Šaca s centrom mesta upravili odchod električky R1 zo Vstupného areálu spoločnosti USSK z 21:13 na 21:18., aby bolo možné využiť prestup z autobusovej linky 26 premávajúcej zo Šace na Vstupný areál hutníckeho kombinátu.

logo Košičania pozor, niektoré linky MHD zmenia svoj harmonogram

Zvolen vyhral prestrelku, 'barani' otočili zápas v Poprade

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - V utorok sa hralo v Tipsport extralige päť zápasov 8. kola. Trikrát boli úspešní hostia, raz vyhrali domáci a jedno stretnutie rozhodlo až predĺženie. Hokejisti Zvolena zvíťazili v nad Piešťanmi 6:5 po predĺžení a v tabuľke sa dostali už na úroveň druhého Popradu. Piešťanskí hráči viedli po dvoch tretinách vo Zvolene 4:2, ale domáci si vyrovnávajúcim gólom Radovana Puliša na 5:5 v presilovke dve minúty pred koncom riadneho hracieho času vynútili predĺženie. V ňom rozhodol o dvoch bodoch pre Zvolenčanov v 64. min opäť Puliš, ktorý s pukom prekorčuľoval celé klzisko a napokon ho zasunul medzi betóny brankára Patrika Rybára. Senzačný obrat "kamzíkov" "Vlci" zo Žiliny prehrali ôsmy raz z deviatich stretnutí nového ročníka. Žilinčania podľahli v utorok na domácom ľade majstrovským Košičanom hladko 0:4. Dva góly hostí strelil Marek Bartánus, ďalšie pridali Richard Jenčík a Milan Kolena. Košice sa týmto víťazstvom dostali na čelo tabuľky o 3 body pred Poprad, ktorý zaváhal doma s Banskou Bystricou. Žilinčania sa prepadli na poslednú desiatu priečku, keď ich predstihli Skaličania. Stretnutie v Žiline sledovalo len 617 divákov. Tabuľka po zápasoch 8. kola: 1. Košice 8 5 0 1 0 2 0 24:13 19 2. Zvolen 8 4 1 0 0 2 1 31:23 16 3. Poprad 9 4 1 1 0 0 3 24:19 16 4. Trenčín 8 3 1 2 0 0 2 18:13 15 5. Martin 9 4 0 1 0 1 3 24:22 15 6. Banská Bystrica 5 4 0 0 0 0 1 20:13 12 7. Nitra 8 2 0 2 2 0 2 25:25 12 8. Piešťany 7 2 0 0 0 2 3 27:24 8 9. Skalica 8 2 0 0 0 1 5 11:27 7 10. Žilina 9 1 0 0 0 1 7 17:36 4 --------------------------------------------------------- HK Orange 20 5 0 0 1 0 0 4 9:15 2 Poznámka: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body.Poprad prekvapujúco prehral na domácom ľade s hráčmi Banskej Bystrice 3:5. Podtatranci vonkoncom nezvládli tretiu tretinu, ktorú prehrali 0:4, hoci na jej začiatku viedli 3:1. Víťazný gól Bystričanov dosiahol v 47. min Petr Kafka. Na stretnutie lídra tabuľky so siedmym tímom súťaže bolo zvedavých iba 840 divákov. V 37. min sa museli predčasne pobrať preč z ľadu domáci Lukáš Paukovček a hosťujúci Miroslav Preisinger, ktorí dostali tresty 5+10 minút a do konca zápasu. Banská Bystrica má odohraných iba 5 stretnutí, ale z toho štyri víťazné. Víťaznú sériu natiahli zverenci trénera Miroslava Chudého aktuálne už na tri stretnutia. Poprad prehral v sezóne po prvý raz na domácom ľade. Vicemajster má menšiu krízu Hokejisti Trenčína už päť zápasov neokúsili trpkosť prehry. V utorňajšom dueli využili zverenci trénera Romana Stantiena výhodu domáceho ľadu a zdolali favorizovaných Martinčanov 3:1. Tretí tím tabuľky z Turca síce viedol od 2. min zásluhou Lukáša Klímu, ale Jakub Gašparovič na konci druhej tretiny vyrovnal. Trenčania preklopili víťazstvo na svoju stranu až v závere stretnutia, keď druhý gól strelil v 58. min Vladimír Nemec a 29 sekúnd pred naplnením 60. min trafil do prázdnej bránky Branko Radivojevič. Skúsený 33-ročný krídelník so skúsenosťami z NHL dosiahol piaty gól v sezóne vo farbách Dukly. Trenčania sa v tabuľke bodovo dotiahli na Martinčanov. Menšia výsledková kríza postihla hokejistov úradujúceho vicemajstra HK Nitra. Zverenci trénera Antonína Stavjaňu prehrali už tretí zápas v sérii, keď na domácom ľade nestačili na posledný tím tabuľky HK 36 Skalica a podľahli 1:2. Víťazný gól skalického tímu strelil v 34. min Juraj Bezúch. Predtým Nitrania podľahli v Trenčíne 1:2 po predĺžení a doma Banskej Bystrici 4:6. Skaličania sa týmto víťazstvom zrejme odlepia z posledného miesta a dostanú sa so 7 bodmi pred Žilinčanov. Nitra zostáva v strede tabuľky s 12 bodmi. Súhrn výsledkov utorňajších zápasov 8. kola Tipsport extraligy: HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 6:5 po predĺžení (1:0, 1:4, 3:1 - 1:0) Góly: 6. Hraško (Brabenec, Martin Ďaloga), 34. Síkela (Bortňák), 42. Michal Chovan (Hraško, L. Jurík), 54. Hebar (Michal Chovan), 58. Puliš (Juraško), 64. Puliš - 24. Konečný (Šedivý, Klempa), 26. Hamrák (Cunik, Peško), 32. B. Rapáč (Hamrák, Peško), 38. Kutálek (Bučka), 57. M. Toman Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Bogdaň, Jobbágy, 1117 divákov Zostavy: Zvolen: Šimko - Juraško, Bagin, Hraško, Dervarič, Pichnarčík, Gábor - Puliš, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Síkela, Bortňák, Hebar - Fekiač, Martin Ďaloga Piešťany: Patrik Rybár - Škadra, Šedivý, Bučka, Brňák, Rais, Cunik, Srnec, Krajčík - T. Klempa, Mišura, Konečný - Kutálek, Holovič, D. Pašek - B. Rapáč, Peško, Hamrák - Lichanec, M. Toman, Vaculín MsHK Žilina - HC Košice 0:4 (0:0, 0:2, 0:2) Góly: 21. M. Bartánus, 25. Jenčík (Hinďoš), 54. M. Bartánus (Hrnka, Štrbák), 58. Kolena (Jánošík, Philipp) Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Junek, Šefčík, 617 divákov Zostavy: Žilina: Landsman - Ďurkech, Dlouhý, Bobček, Jelínek, Krčula, Hertl, Kadela, Jarab - Heřman, Kristek, Milan Procházka - Kanko, Š. Novotný, Šimko - Drábek, Valášek, Drevenák - A. Lipovský, Haluza, Kubiš Košice: Melicherčík - Cebák, Jánošík, Štrbák, Černák, Philipp, Drgoň, M. Macejko, Šeda - M. Bartánus, Hrnka, Lapšanský - Sojčík, Češík, Spilar - P. Bartoš, Matúš Chovan, Stupka - Jenčík, Kolena, Hinďoš Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 3:1 (0:1, 1:0, 2:0) Góly: 39. J. Gašparovič (V. Nemec, T. Bokroš), 58. V. Nemec (T. Bokroš), 60. Radivojevič (V. Nemec) - 2. L. Klíma (T. Klíma) Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bundil - Gajan, Gavalier, 1001 divákov Zostavy: Trenčín: Konrád - L. Kozák, T. Bokroš, Novajovský, Andersons, Zošiak, Dudáš, Habšuda - J. Gašparovič, V. Nemec, Radivojevič - Šišovský, T. Melichárek, Komínek - O. Mikula, Róbert Petrovický, Rožník - D. Hudec, P. Stantien, Pardavý Martin: Dzubina - Ďatelinka, Lojek, Dvořák, Kolba, Matejka, Tupý, Brcko, Fillo - T. Varga, Galamboš, J. Markovič - Suja, Illo, Finsterle - L. Klíma, T. Klíma, O. Jokeľ - Važan, Fujerík, A. Themár HK Poprad - HC'05 Banská Bystrica 3:5 (1:1, 2:0, 0:4) Góly: 2. T. Sýkora (Paukovček), 22. Kroták (Matis, Fabian), 34. Bartečko (T. Sýkora, Kurali) - 18. Handlovský (Kafka, Jaborník), 41. Block, 44. Luža (Biro, Lamper), 47. Kafka (Block, Bambúch), 58. Kudrna (M. Hudec, Kytnár) Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: Paukovček 5+10+DKZ za hrubosť - Preisinger 5+10+DKZ za hrubosť, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Korba, Rovenský, 840 divákov Zostavy: Poprad: Kostúr - Kurali, Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Pitka, Makovský - Bartečko, Boltun, Matis - Kroták, S. Takáč, Paločko - Hvila, Paukovček, T. Sýkora - Marek Nagy, Mlynčár, Gápa Banská Bystrica: Wiikman - Nicastro, Montgomery, Jaborník, Rosandič, Luža, Bambúch, Predajniansky, Biro - M. Hudec, Kytnár, Kudrna - Kafka, Preisinger, Handlovský - Róth, Block, Matoušek - Lamper, Zigo, Bendík HK Nitra - HK 36 Hant Skalica 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) Góly: 31. H. Ručkay (Tománek, Nádašdi) - 9. Štumpf (Popela), 34. Bezúch (Štumpf, J. Jurík) Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: M. Kováčik (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - Výleta, Tvrdoň, 1678 divákov Zostavy: Nitra: Lakosil - Michal Novák, Nádašdi, Kloz, Guoth, Jeremenko, Milo, D. König, Pavlíček - J. Ručkay, M. Kováčik, H. Ručkay - Bajtek, J. Štefanka, Pupák - Piačka, Lelkeš, R. Mráz - Lukáš Novák, Marek Slovák, Tománek Skalica: P. Romančík - I. Jankovič, Gründling, Nechala, Mikéska, Krejčiřík, P. Horváth, Drtina, Popela - Vaškovič, R. Školiak, Jabrocký - Bene, B. Mráz, Stloukal - J. Jurík, Štumpf, Bezúch - Méry, M. Romančík, Rejžek

logo Zvolen vyhral prestrelku, 'barani' otočili zápas v Poprade

Video: Barcelona prehrala šláger, Totti je rekordérom LM

MOSKVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Krásne ofenzívne predstavenie, päť gólov a víťazstvo domáceho tímu 3:2 videl zaplnený Park princov v Paríži v šlágri utorkového programu Ligy majstrov medzi domácimi St. Germain a FC Barcelona. Góly Parížanov strieľali David Luiz, Marco Verratti a Blaise Matuidi, za Barcelonu boli úspešní najväčšie hviezdy - Lionel Messi a Neymar. Barcelonskí zverenci Luisa Enriqueho v ôsmom zápase sezóny inkasovali vôbec prvé tri góly, doteraz vyhrali päť duelov La Ligy na nulu (na konte majú aj remízu 0:0) a v Lige majstrov v 1. kole zdolali APOEL Nikózia 1:0. Práve Cyperčania z Nikózie nevyužili v utorok výhodu domáceho prostredia a v druhom súboji F-skupiny len remizovali s Ajaxom Amsterdam 1:1. Bayern vyhral v Moskve Šampión zo sezóny 2012/2013 Bayern Mníchov nezaváhal ani vo svojom druhom vystúpení v E-skupine Ligy majstrov. Bavori v úvodnom dueli utorkového programu zvíťazili na trávniku CSKA Moskva tesne 1:0. O jediný presný zásah sa postaral v 22. min Thomas Müller, ktorý premenil pokutový kop po faule Mária Fernandesa na Maria Götzeho. Bayern má v tabuľke E-skupiny zatiaľ plný počet bodov, pred dvoma týždňami v Allianz Arene zdolal anglického majstra Manchester City tiež 1:0 navyše gólom z poslednej minúty. Moskovčania po predchádzajúcom výprasku od rímskeho AS (1:5) stále čakajú na bodový zisk. V druhom súboji E-skupiny sa na Etihad Stadium v Manchestri zrodila medzi City a AS Rím remíza 1:1. Skóre otvoril už v 4. min z pokutového kopu domáci Sergio Agüero, ale v 23. min odpovedal hosťujúci kapitán Francensco Totti. Už tri dni 38-ročný veterán sa týmto dostal na čelo historického poradia najstarších strelcov Ligy majstrov pred Ryana Giggsa. Ten skóroval vo veku 37 rokov a 9 mesiacov proti Benfice Lisabon v septembri 2011. Porto predviedlo parádny finiš V G-skupine sa v zápase Schalke a Mariboru zrodila v Gelsenkirchene prekvapujúca remíza 1:1. Pre zverencov trénera Jensa Kellera je to už druhá deľba bodov - presne týmto výsledkom sa skončil aj ich súboj pred dvoma týždňami v Londýne proti Chelsea. The Blues pod vedením Joseho Mourinha však tentoraz nezaváhali. Na štadióne Josého Alvaladeho v Lisabone zvíťazili nad Sportingom 1:0 gólom Nemanju Matiča v 34. min. Bývalý hráč Košíc sa presadil hlavou a tento trojbodový zápis poslal Chelsea na čelo tabuľky. V H-skupine sa zrodilo jedno prekvapujúce víťazstvo domáceho tímu z teritória bývalého Sovietskeho zväzu. Premožiteľ Slovana Bratislava z play-off bieloruský BATE Borisov doma pokoril Athletic Bilbao 2:1. Ukrajinský Šachtar Doneck už-už siahal doma proti FC Porto na všetky tri body, ešte v 88. min viedol 2:0. Hostia z Portugalska napokon predviedli parádny finiš. Jackson Martínez najprv v 89. min premenil pokutový kop a ten istý hráč strelil v 4. min nadstaveného času aj vyrovnávajúci gól. Hráči Porta vďaka zisku bodu zostali na čele skupiny. Utorňajšie zápasy 2. kola skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov: E-skupina: CSKA Moskva (Rus.) - Bayern Mníchov (Nem.) 0:1 (0:1) Gól: 22. Th. Müller (z pok. kopu), ŽK: 45.+ R. Jeremenko - 40. Lahm, 68. Benatia, rozhodoval: Collum (Škót.) Zostavy: CSKA: Akinfejev - Mário Fernandes, V. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - A. Berezuckij - Z. Tošič (78. Jefremov), Natcho (66. Doumbia), R. Jeremenko, G. Milanov - Musa Bayern: Neuer - Lahm, Benatia, Dante, Bernat - Xabi Alonso, Alaba - Robben (81. Rafinha), Th. Müller, Götze (77. Shaqiri) - R. Lewandowski (90. C. Pizarro) Manchester City (Angl.) - AS Rím (Tal.) 1:1 (1:1) Góly: 4. Agüero (z pok. kopu) - 23. Totti, ŽK: 55. Zabaleta - 4. Maicon, 81. Nainggolan, rozhodoval: Kuipers (Hol.) Zostavy: Manchester: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Jesús Navas (46. Milner), Y. Touré, Fernandinho, David Silva - Džeko (57. Lampard), Agüero (84. Jovetič) AS Rím: Skorupski - Maicon (89. Torosidis), Manolas, Yanga-Mbiwa, Ashley Cole - Pjanič, Keita, Nainggolan - Florenzi (83. Holebas), Totti (72. Iturbe), Gervinho Tabuľka E-skupiny: 1. Bayern Mníchov 2 2 0 0 2:0 6 2. AS Rím 2 1 1 0 6:2 4 3. Manchester City 2 0 1 1 1:2 1 4. CSKA Moskva 2 0 0 2 1:6 0 F-skupina: Paríž Saint-Germain (Fr.) - FC Barcelona (Šp.) 3:2 (2:1) Góly: 10. David Luiz, 26. Verratti, 54. Matuidi - 12. Messi, 56. Neymar, ŽK: 28. Verratti, 44. Matuidi, 66. Van der Wiel - 9. Dani Alves, rozhodoval: Rizzoli (Tal.) Zostavy: Paríž: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, David Luiz, Maxwell - Verratti (71. Cabaye), Thiago Motta, Matuidi - Lucas Moura (90.+ Bahebeck), Cavani, Pastore (86. Chantome) Barcelona: Ter Stegen - Dani Alves (83. S. Ramírez), Mascherano, Mathieu, Alba - I. Rakitič (69. Xavi Hernández), S. Busquets, Iniesta - Messi, Neymar, Pedro Rodríguez (62. El Haddadi) APOEL Nikózia (Cyp.) - Ajax Amsterdam (Hol.) 1:1 (1:1) Góly: 31. Gustavo Manduca (z pok. kopu) - 28. L. Andersen, ŽK: 81. Joao Guilherme, 89. Aloneftis - 36. Moisander, 48. Viergever, 56. Cilessen, 90. Sightórsson, rozhodoval: Mažič (Srb.) Zostavy: APOEL: Pardo - Mário Sérgio, Joao Guilherme, Carlao, Antoniades - Tiago Gomes (71. De Vincenti), Nuno Morais, Vinícius, Aloneftis - Gustavo Manduca (79. Efrem), Sheridan (81. Djebbour) Ajax: Cilessen - Van Rhijn, Veltman, Moisander, Boilesen - Klaassen, Viergever, Serero - Schöne (74. El-Ghazi), Sightórsson, L. Andersen (75. Kishna) Tabuľka F-skupiny: 1. PSG 2 1 1 0 4:3 4 2. Barcelona 2 1 0 1 3:3 3 3. Ajax 2 0 2 0 2:2 2 4. APOEL 2 0 1 1 1:2 1 G-skupina: Sporting Lisabon (Portug.) - FC Chelsea (Angl.) 0:1 (0:1) Gól: 34. N. Matič, ŽK: 25. W. Carvalho, 43. Joao Mário, 66. Maurício, 74. Cédric Soares - 58. Ivanovič, 72. E. Hazard, 75. Filipe Luís, 90.+ Fábregas, rozhodoval: Lahoz (Fr.) Zostavy: Sporting: Rui Patrício - Cédris Soares, Sarr, Maurício (69. Oliveira), Jonathan Silva - W. Carvalho - Carrillo (81. Capel), Joao Mário, Adrien Silva (81. Montero), Nani - Slimani Chelsea: Courtois - Ivanovič, G. Cahill, Terry, Filipe Luís - Fábregas, N. Matič - Schürrle (58. Willian), Oscar (71. Mikel), E. Hazard (84. Salah) - Diego Costa Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) - NK Maribor (Slovin.) 1:1 (0:1) Góly: 56. Huntelaar - 37. Bohar, ŽK: 72. K.-P. Boateng - 50. Ž. Filipovič, 57. Viler, 76. Mertelj, 85. Ibraimi, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.) Zostavy: Schalke: Fährmann - Kaan Ayhan (46. Učida), Matip, Neustädter, Fuchs - K.-P. Boateng (79. M. Meyer), Aogo - Choupo-Moting (66. Obasi), Barnetta, Draxler - Huntelaar Maribor: J. Handanovič - Mejač, Rajčevič, Šuler, Viler - Bohar (83. Sallalich), Ž. Filipovič, Mertelj (80. N'Diaye), Vršič (67. Mendy) - Marcos Tavares, Ibraimi Tabuľka G-skupiny: 1. Chelsea 2 1 1 0 2:1 4 2. Maribor 2 0 2 0 2:2 2 Schalke 2 0 2 0 2:2 2 4. Sporting 2 0 1 1 1:2 1 H-skupina: Šachtar Doneck (Ukr.) - FC Porto (Portug.) 2:2 (0:0) Góly: 52. Alex Teixeira, 86. Luiz Adriano - 89. a 90.+ Jackson Martínez (prvý z pok. kopu), ŽK: 34. Kučer, 36. Stepanenko, 48. Srna, 69. Fernando, 90. Ilsinho - 35. Ó. Torres, 48. Maicon Pereira, rozhodoval: Cakir (Tur.) Zostavy: Doneck: Piatov - Srna, Kučer, Rakickij, Márcio Azevedo - Fernando, Stepanenko - Douglas Costa, Alex Teixeira, Taison (76. Ilsinho) - Luiz Adriano (79. Bernard) Porto: Fabiano - Danilo, Maicon Pereira, Martins Indi, Alex Sandro - H. Herrera, Marcano (65. Quintero), Brahimi (78. Adrián López) - Tello, Ó. Torres - Aboubakar (65. Jackson Martínez) BATE Borisov (Biel.) - Athletic Bilbao (Šp.) 2:1 (2:1) Góly: 19. Poľakov, 41. Karnickij - 45. Aduriz, ŽK: 68. Poľakov - 84. Beňat Etxebarria, 85. Toquero Pinedo, 90.+ Laporte, rozhodoval: Lannoy (Fr.) Zostavy: BATE: Černik - Chaguš, Poľakov, Filipenko, Mladenovič - Jablonskij, A. Voloďko - Gordejčuk (90.+ Olechnovič), Karnickij (86. Rodionov), M. Voloďko (81. Jakovlev) - Signevič Bilbao: Iraizoz - Iraola (77. Toquero Pinedo), San José, Laporte, Balenziaga - Beňat Etxebarria, A. Iturraspe, Mikel Rico (46. Susaeta) - Muniain, Aduriz, Ibai Gómez (46. De Marcos) Tabuľka H-skupiny: 1. Porto 2 1 1 0 8:2 4 2. BATE 2 1 0 1 2:7 3 3. Šachtar 2 0 2 0 2:2 2 4. Bilbao 2 0 1 1 1:2 1

logo Video: Barcelona prehrala šláger, Totti je rekordérom LM

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Ficovi a ministrom odhalia tajné informácie o bezpečnosti
Ruská centrálna banka sa bráni, kapitál kontrolovať nebude
Združenie informatikov ZISS má za sebou už 20. konferenciu
V USA potvrdili prvý prípad eboly, muž je v kritickom stave
Vedci odhalili tajomstvo známeho obrazu Leonarda Da Vinciho
ŠKODA prepisuje históriu v APRC s dvomi titulmi
Paríž získal dôležité body, Barcelona pyká za chyby hráčov
Neschopnosť prežívať radosť sa dá podľa odborníkov liečiť

Recept dňa

Karnevalové fánky

½ kg hladkej múky
60 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
50 g margarínu
4 vajcia
½ pohára mlieka
2 PL rumu
10 g práškového droždia
šťava z ½ citróna
olej na smaženie
soľ

V mise zamieste cesto z preosiatej múky, cukru, margarínu, vanilkového cukru, droždia a trochy soli. Všetko zmiešajte, po jednom pridajte vajcia, citrónovú šťavu, podľa chuti rum, trochu mlieka a vymieste homogénne cesto. Odložte ho aspoň na 1 hod. do chladu. Potom opatrne preložte cesto na pomúčenú dosku, vyvaľkajte a vykrajujte fánky. Fánky vypražte na oleji. Cukrom ich posypte až tesne pred podávaním. Ak ich pečiete vopred, uchovávajte ich v plechovej nádobe nepocukrované.

TIP: Na cesto môžete pripevniť kartónový podklad vo forme masky (škrabošky) a môžete vykrajovať fánky v tvare masky. Získate tým veľmi zaujímavé fánky.

Dobrá rada

Olivový olej

2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Stavebník

STATICKÉ FUNKCIE A VLASTNOSTI STROPU

Hlavnou funkciou stropu je vytvárať únosnú a spoľahlivú konštrukciu pre uvažovanú prevádzku a zabezpečovať prenos všetkých zaťažení na strop pôsobiacich do zvislých konštrukcií.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang