Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Aktuálne spravodajstvo

Na Slovensku narastá počet detských pacientov s leukémiou

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Akútne myeloidné a lymfoblastové leukémie v detskom veku majú rastúcu tendenciu. Upozorňujú na to odborníci z Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave, kde v minulom roku diagnostikovali 50 nových prípadov leukémií - z toho 46 akútnych lymfoblastových a štyri akútne myeloidné. Do konca septembra zistili desiatky nových prípadov V tomto roku do konca septembra zistili ďalších 40 nových prípadov leukémií. "Leukémia je systémová choroba, ktorá vzniká malígnou transformáciou krvotvorných buniek s následne nekontrolovateľným rozmnožovaním malígneho klonu. Bunky infiltrujú kostnú dreň a ďalšie orgány, nahrádzajú a potláčajú fyziologickú krvotvorbu," povedala Halina Vargová, vedúca projektu zameraného na diagnostiku akútnych leukémií v detskom veku prietokovou cytometriou a následným sledovaním minimálnej reziduálnej, teda zostatkovej choroby. Spomínaný projekt realizujú na Oddelení laboratórnej medicíny DFNsP v Bratislave. V rámci neho v tomto roku pracovníci oddelenia vyšetrili kostnú dreň, periférnu krv a mozgovomiechový mok, takzvaný likvor, u 851 detských pacientov z celého Slovenska. "Akútne malígne ochorenie sme zistili u 40 pacientov, z nich sme 36 deťom diagnostikovali akútnu lymfoblastovú leukémiu a štyrom akútnu myeloidnú leukémiu. Pacientov sledujeme v časových intervaloch 15. a 33. deň od začiatku liečby podľa liečebného protokolu kontrolami kostnej drene. Malígne bunky a následne stanovenie minimálnej reziduálnej choroby stanovujeme monoklonálnymi protilátkami, ktoré sú značené fluorochrómami. Pri ich aplikácii používame osemfarebnú analýzu, čím dosiahneme presné stanovenie malignity (zhubnosti, pozn. SITA) u pacientov," vysvetlila ďalej Vargová. Chorobu treba zachytiť v najkratšom čase Aby liečba pacientov bola čo najúspešnejšia, je podľa lekárov potrebné leukémie zachytiť v čo najkratšom čase a správne ich diagnostikovať. Jednou z dôležitých diagnostík je takzvaná imunofenotypizácia. "Touto metódou zisťujeme typy malígnych buniek, čím špecifikujeme ochorenie. Pre úspešnosť liečby je dôležité okrem stanovenia presnej a včasnej diagnózy aj sledovanie priebehu a účinnosti protileukemickej liečby. Ďalším dôležitým aspektom je stanovenie počtu zostatkových patologických buniek 15. deň od začiatku liečby. Na základe ich počtu zaraďujeme pacientov do jednotlivých rizikových skupín, nízkej, strednej a vysokej. Rovnako sledujeme dobu vzniku relapsu, teda návratu ochorenia, od začiatku liečby až po dobu jej ukončenia," dodala Vargová. Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická.

logo Na Slovensku narastá počet detských pacientov s leukémiou

Zuzana Mikulcová bude hostkou Jamesa Blunta v Bratislave

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská speváčka Zuzana Mikulcová vystúpi 28. októbra v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC) ako špeciálna hostka britského speváka Jamesa Blunta. Interpretka, ktorú budú sprevádzať dvaja hudobníci, sa predstaví s akustickým setom. "Je to veľká výzva, ešte som pred takým množstvom ľudí na pódiu nestála. Nesmierne si cením takúto príležitosť a bude mi cťou tam zahrať pár mojich piesní. S chlapcami sa už veľmi tešíme," uviedla. Zuzana Mikulcová pochádza z Rimavskej Soboty. Hudbe sa venuje už od detstva. Texty píše v slovenčine. Fanúšikovia a fanúšičky ju môžu poznať napríklad z kapely Sanyland, v ktorej sa stretla s Jurajom Griglákom, Petrom Binderom či Petrom Szabadosom. Uspela tiež v súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2009. Predstavila sa aj v televíznom programe Legendy popu. Štyridsaťročný bývalý vojak James Blunt vydal prvý album Back To Bedlam v roku 2004. Štúdiovka sa stala vo Veľkej Británii najpredávanejšou nahrávkou nultých rokov 21. storočia. Na konte má tiež počiny All the Lost Souls (2007), Some Kind Of Trouble (2010) a Moon Landing (2013). K jeho najúspešnejším hitom patria skladby You're Beautiful, Wisemen, Goodbye My Lover, Carry You Home či 1973. Je držiteľom dvoch BRIT Awards, dvoch Ivor Novello Awards, dvoch MTV Video Music Awards a päť ráz ho nominovali na Grammy. V Bratislave sa predstaví v rámci Moon Landing 2014 World Tour. Informácie pochádzajú od Tomáša Holetza z agentúry Skalar Music a z archívu agentúry SITA.

logo Zuzana Mikulcová bude hostkou Jamesa Blunta v Bratislave

Poznáme slovenské Školy roka, ani jedna nie je v Bratislave

ŽIAR NAD HRONOM 25. októbra (WEBNOVINY) – Oceniť základné a stredné školy, ktoré podporujú športové aktivity žiakov, je účelom celoslovenskej súťaže Škola roka, ktorej výsledky za uplynulý školský rok v piatok za účasti ministra školstva Petra Pellegriniho slávnostne vyhlásili na Základnej škole Jilemnického v Žiari nad Hronom. Organizuje ju Slovenská asociácia športu na školách v spolupráci s ministerstvom školstva. Hodnotia sa štyri kategórie Ako uviedol predseda asociácie Marian Majzlík, školy, ktoré chcú byť v súťaži Škola roka úspešné, musia splniť viacero kritérií. Nielen sa úspešne zapájať do športových súťaží, ale tvoriť napríklad aj výtvarné či slohové práce týkajúce sa športu. Pripomenul, že školy by mali žiacky šport podporovať, pretože šport patrí medzi dôležité činitele, ktoré pomáhajú formovať charakter, vôľu, disciplínu a sebadisciplínu žiakov. Školy sa v súťaži Škola roka hodnotia v štyroch kategóriách. Víťazom kategórie základné školy (ZŠ) do 300 žiakov sa stala ZŠ Jilemnického v Žiari nad Hronom, kategóriu ZŠ nad 300 žiakov vyhrala ZŠ Okružná v Michalovciach. V kategórii stredné školy-chlapci bolo za uplynulý školský rok najúspešnejšie Športové gymnázium Košice a v kategórii stredné školy-dievčatá Športové gymnázium Nitra. Prvotným merítkom bol šport Súťaž Škola roka vznikla v roku 1992, vtedy s názvom Súťaž o najaktívnejšiu školu v športe. Ako v piatok uviedol jej zakladateľ a čestný predseda Slovenskej asociácie športu na školách Anton Javorka, okrem názvu sa postupne profilovali aj kategórie a hlavne obsah súťaže. "Vtedy sme dávali školy do poradia podľa toho, ako získavali body na školských majstrovstvách Slovenska. Dnes je Škola roka barometrom, ktorý ukazuje úsilie škôl o naplnenie cieľov školského športu. Je to získavanie detí pre pravidelné športovanie, vyhľadávanie talentov a práca s nimi a aj výchova detí prostredníctvom športu," uviedol Javorka. Dodal, že počet škôl zapojených do súťaže z roka na rok narastá a tento rok sa hodnotilo 439 škôl.

logo Poznáme slovenské Školy roka, ani jedna nie je v Bratislave

Krajinu čaká prepúšťanie, Gréci vyhlásili generálny štrajk

ATÉNY 24. októbra (WEBNOVINY) - Dva najväčšie odborové zväzy v Grécku na pondelok ohlásili 24-hodinový generálny štrajk, ktorý bude v krajine prvým za posledných sedem mesiacov. Protest je namierený proti plánovanej vlne prepúšťania a zmenám v dôchodkovom systéme, ktoré od Grékov požaduje trojica poskytovateľov medzinárodnej finančnej pomoci. Mal by sa preto časovo prekrývať s návštevou inšpektorov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF) v Aténach. Všeobecná konfederácia gréckych pracovníkov (GSEE) pokrývajúca súkromný sektor a Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY) uskutočnili generálny štrajk naposledy v apríli. Rozsiahlejšie protesty proti vládnej politike šetrenia sú v Grécku čoraz zriedkavejšie, čo je interpretované ako prejav skleslosti a rezignácie verejnosti. Podľa piatkového vyjadrenia generálneho tajomníka GSEE Níkosa Kioutsoúkisa bude najnovšia akcia odkazom pre Atény, EÚ a MMF, že "Gréci toho už viac neznesú". "Pre pracovníkov a nezamestnaných nie je žiadne svetlo na konci tunela," povedal pre agentúru Reuters. Šesť rokov trvajúca recesia doplnená výrazným znižovaním platov a dôchodkov mala za následok zmenšenie gréckej ekonomiky približne o štvrtinu a zvýšenie nezamestnanosti na vyše 26 percent.

logo Krajinu čaká prepúšťanie, Gréci vyhlásili generálny štrajk

Tragédia v práci, kamionista pri cúvaní zabil mladého muža

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - V areáli jednej z firiem na Hlavnej ulici v obci Vysoká pri Morave sa v piatok v podvečerných hodinách stal pracovný úraz. Vodič nákladného vozidla pri cúvaní pritlačil 21-ročného muža k betónovej nákladnej rampe. Zraneniam, ktoré muž pri úraze utrpel, napokon podľahol. Udalosťou sa v súčasnosti zaoberá polícia v spolupráci s kompetentnými orgánmi. Ďalšie okolnosti nehody polícia vyšetruje. Agentúru SITA informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Karina Považanová.

logo Tragédia v práci, kamionista pri cúvaní zabil mladého muža

Rakúšania odhalili pamätník dezertérov Hitlerovej armády

VIEDEŇ 24. októbra (WEBNOVINY) - Rakúsky prezident Heinz Fischer sa v piatok v mene celej krajiny symbolicky ospravedlnil tisíckam členom rakúskej armády, ktorí počas druhej svetovej vojny odmietli bojovať za nacistické Nemecko. Hlava Rakúska tak urobila pri príležitosti odhalenia vôbec prvého pamätníka mužom, ktorých za zradu v podobe dezercie odsúdili na smrť. Podľa Fischerových slov bolo ich označovanie za zradcov "niečo, za čo sa musíme ospravedlniť a hanbiť". Ich pamiatku bude pripomínať veľký šedý pamätník v tvare X umiestnený v centre hlavného mesta. Reputáciu Hitlerových odporcov v radoch armády v roku 2009 formálne očistil aj parlament. Na strane ríšskeho vodcu Adolfa Hitlera však bojovali státisíce Rakúšanov. Po prvej svetovej vojne na troskách Rakúsko-Uhorska vznikla prvá rakúska republika, ktorá však zápasila s veľkými hospodárskymi problémami a politickou nestabilitou. V roku 1933 bol nastolený autokratický režim, ktorý čelil vzostupu nacizmu prenikajúceho zo susedného Nemecka. Pokus o prevrat najprv síce zlyhal, no v roku 1938 Hitler Rakúsko takzvaným anšlusom pripojil k Tretej ríši, čo väčšina obyvateľov privítala. Po porážke nacistov bolo Rakúsko podobne ako Nemecko obsadené spojencami a rozdelené do okupačných zón. Plnú suverenitu opätovne získalo až v roku 1955.

logo Rakúšania odhalili pamätník dezertérov Hitlerovej armády

Divoký zápas medzi Bystricou a Podbrezovou skončil remízou

BANSKÁ BYSTRICA 24. októbra (WEBNOVINY) - Piatkový duel 15. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy medzi Banskou Bystricou a Podbrezovou priniesol strhujúce divadlo so šiestimi gólmi a deľbou bodov po remíze 3:3. Hostia sa ujali vedenia v 14. min M. Pančíkom, ktorý ľavačkou poslal loptu za domáceho brankára Budinského. Na začiatku druhého polčasu Podbrezovčania zvýšili na 2:0, keď sa presadil J. Pančík a o víťazovi zápasu sa zdalo byť rozhodnuté. Už o dve minúty však vrátil Duklu do stretnutia vlastným gólom hosťujúci obranca Minčič. Bystričania ožili a v následnej dvadsaťminútovke dokonca otočili vývoj skóre ďalšími dvoma gólmi vo svoj prospech. Úspešnými strelcami boli Polievka a P. Vajda. Podbrezová v závere vrhla všetky sily do útoku a napokon vydolovala aspoň bod, ktorý v 88. min zariadil Minčič. Banská Bystrica bodovala v ligovej súťaži prvýkrát po sérii štyroch prehier. FK Dukla Banská Bystrica - ŽP Šport Podbrezová 3:3 (0:1) Góly: 52. Minčič (vlastný), 63. Polievka, 72. P. Vajda - 14. M. Pančík, 50. J. Pančík, 88. Minčič, ŽK: 40. Adámik, 89. Savič - 60. Kochan, 90.+ Podio, rozhodovali: Jaška - Ádám, Ferenc, 1150 divákov Zostavy: Banská Bystrica: Budinský - De Vito, P. Vajda, Adámik, Savič - P. Mazan, Wojnar (51. Polievka), B. Ľupták, Dolný - Šovčík (80. Seye), Peňaška Podbrezová: Maťašovský - Andrič (85. Karaš), Kupčík, Minčič, J. Pančík (66. Gál-Andrezly) - M. Pančík, Podio, Kochan, Snitka (76. Harvilko) - Vaščák, Nworah Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2014/2015 po piatkovom dueli 15. kola: 1. AS Trenčín 14 9 4 1 30:13 31 2. MŠK Žilina 14 7 6 1 27:11 27 3. FK Senica 14 5 8 1 18:16 23 4. ŽP Šport Podbrezová 15 5 4 6 17:18 19 5. Spartak Myjava 14 5 2 7 13:16 17 6. FC ViOn Zlaté Moravce 13 4 5 4 12:16 17 7. DAC Dunajská Streda 14 3 7 4 16:19 16 8. ŠK Slovan Bratislava 11 5 1 5 15:18 16 9. MFK Košice 14 4 3 7 18:23 15 10. FC Spartak Trnava 12 4 2 6 16:15 14 11. MFK Ružomberok 14 2 6 6 15:21 12 12. Dukla Banská Bystrica 15 2 6 7 18:29 12

logo Divoký zápas medzi Bystricou a Podbrezovou skončil remízou

Košice vyhrali východniarske derby, Nitra zdolala Trenčín

POPRAD 24. októbra (WEBNOVINY) - Prestížne východniarske meranie síl v rámci 16. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy prinieslo víťazstvo Košíc na ľade Popradu 2:1. Podtatranci otvorili skóre v 14. min zásluhou Mareka Nagya, ale už o 12 s vyrovnal hosťujúci Cebák. Tri body pre "oceliarov" zariadil v 50. min Richard Jenčík po spolupráci s Gabrielom Spilarom. Košičania si po víťazstve v Poprade upevnili vedúcu pozíciu v tabuľke so ziskom 42 bodov, druhí Popradčania zaostávajú o 5 bodov. Košickí hokejisti vyhrali v Poprade, Trenčín neuspel v Nitre HK Poprad - HC Košice 1:2 (1:1, 0:0, 0:1) Góly: 14. Marek Nagy (T. Sýkora, Gaborčík) - 14. Cebák, 50. Jenčík (Spilar) Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Šefčík, Výleta, 3236 divákov Zostavy: Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Gaborčík, Makovský - Bartečko, Boltun, T. Sýkora - Kroták, S. Takáč, Paločko - Hvila, L. Paukovček, Matis - Marek Nagy, Mlynčár, Štrauch Košice: Hylák - Štrbák, Černák, Cebák, Jánošík, Philipp, Drgoň, M. Macejko, Šeda - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Lapšanský, Hrnka, M. Bartánus - Sojčík, Češík, Bicek - Stupka, Matúš Chovan, Suja Hokejisti Žiliny zvíťazili najmä zásluhou perfektne zvládnutej tretej tretiny v piatkovom zápase nad Piešťanmi 6:2. Hostia síce vyrovnali v 43. minúte Klempom na 2:2, ale potom už skórovali len Žilinčania. V 55. minúte zasadili Piešťanom definitívne K.O. dvoma gólmi v rozpätí 20 sekúnd. MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 6:2 (1:1, 1:0, 4:1) Góly: 17. Kubiš (Valášek, Dlouhý), 34. O. Rusnák (Valášek, Kubiš), 46. Milan Procházka (S. Hudec, Kristek), 52. Drevenák (S. Hudec), 55. Milan Procházka (Ďurkech), 55. Haluza (Š. Novotný, Drevenák) - 17. Mišura (T. Klempa, Pašek), 43. T. Klempa (Mišura, Škadra) Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - Jobbágy, Korba, 683 divákov Zostavy: Žilina: Križan - Dresler, Dlouhý, Bobček, S. Hudec, Krčula, Ďurkech, Petelin, Bajaník - Kanko, Kristek, Milan Procházka - Drevenák, Š. Novotný, Haluza - Kubiš, O. Rusnák, Valášek - Schroner, Drábek, A. Lipovský Piešťany: Šúrek - Škadra, Šedivý, Bučka, Brňák, Rais, Cunik, Srnec - T. Klempa, Mišura, Pašek - Kutálek, Peško, Holovič - Haring, M. Toman, Románek - Hamrák, Lichanec, Vaculín Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili na ľade trápiacej sa Skalice 2:1. Všetko podstatné z hľadiska konečného skóre sa udialo v priebehu úvodnej dvadsaťminútovky. Gólový účet stretnutia síce otvoril v 6. min Skaličan Bezúch, Bystričania však v rozpätí 13. a 14. min otočili duel vo svoj prospech. Záhoráci ťahajú trojzápasovú sériu prehier a nerátajúc účinkovanie HK Orange 20 figurujú so ziskom 14 bodov na poslednom mieste tabuľky. HK 36 Skalica - HC ´05 Banská Bystrica 1:2 (1:2, 0:0, 0:0) Góly: 6. Bezúch (Štumpf, J. Jurík) - 13. Kafka (Luža), 14. Preisinger (Block, M. Hudec) Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Orolin, J. Tvrdoň, 893 divákov Zostavy: Skalica: P. Romančík - I. Jankovič, Gründling, Drtina, P. Horváth, Nechala, Mikéska, Kukliš - Vaškovič, Stloukal, Šimíček - Bene, Méry, Chylo - J. Jurík, Štumpf, Bezúch - Dvonč, M. Romančík, Rejžek Banská Bystrica: Košarišťan - Jaborník, Rosandič, Luža, Bambúch, Gachulinec, Biro, Predajniansky - Block, Kytnár, M. Hudec - Kafka, Preisinger, Handlovský - Róth, Zigo, Lamper - Bendík, Matoušek, Gašpar Nitrianski hokejisti sa po vysokej prehre 3:7 na ľade Banskej Bystrice vzchopili a v piatkovom stretnutí zdolali tabuľkového rivala z Trenčína 3:1. O svojom triumfe rozhodli až v tretej tretine, keď víťazný gól strelil 10 minút pred koncom Tománek a triumf poistil v poslednej minúte Stümpel. HK Nitra - Dukla Trenčín 3:1 (0:0, 1:1, 2:0) Góly: 33. Lukáš Novák (Tománek, Nádašdi), 50. Tománek (Stümpel), 60. Stümpel (Tománek) - 26. J. Gašparovič (Komínek) Vylúčení: 5:7 na 2 min, Michal Novák (Nitra) 10 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin, Kubuš - Gajan, Bednár, 2118 divákov Zostavy: Nitra: M. Valent - Nádašdi, Jass, E. Bednár, Michal Novák, Jeremenko, Milo, Pavlíček, Mezei - Marek Slovák, Stümpel, Lukáš Novák - Tománek, Lelkeš, H. Ručkay - Pupák, J. Štefanka, J. Ručkay - D. König, Bajtek, Piačka Trenčín: Konrád - L. Kozák, T. Bokroš, Novajovský, Andersons, Dudáš, Zošiak, P. Husák, D. Hudec - O. Mikula, V. Nemec, Melichárek - Šišovský, Michal Hlinka, J. Gašparovič - Filo, P. Stantien, Komínek - J. Cíger, Švec, J. Pardavý ml. Drámu až do posledných sekúnd videli diváci vo Zvolene, kde si domáci hokejisti poradili vo vyostrenom zápase s Martinom 4:2. O ich triumfe rozhodol 2:12 minúty pred koncom Puliš a vzápätí pridal štvrtý gól Jurík, ktorý skóroval druhýkrát v dueli. Padli aj vyššie tresty, na 10 minút putovali na trestnú lavicu po šarvátke Podkonický a Kolbom, v poslednej minúte vylúčil rozhodca Lokšík do konca zápasu Kolenu. HKM Zvolen - MHC Mountfield Martin 4:2 (0:1, 2:0, 2:1) Góly: 24. Puliš (Juraško), 37. L. Jurík (Michal Chovan, Obdržálek), 58. Puliš (Podkonický, Bortňák), 59. L. Jurík (Michal Chovan) - 16. T. Varga (Galamboš), 52. Themár (Matejka) Vylúčení: 8:6 na 2 min, Podkonický 10 min - Kolba 10 min, Kolena 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Holienka, M. Tvrdoň, 1351 divákov Zostavy: Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, S. Tomko, Hraško, L. Pokovič, Pichnarčík, Ťavoda - Puliš, Bortňák, Podkonický - Obdržálek, L. Jurík, Michal Chovan - Škvaridlo, Fekiač, Martin Ďaloga - Žilka, Jakubík, M. Sloboda Martin: J. Čech - Matejka, I. Ďatelinka, Michal Dvořák, Lojek, Brcko, Kolba, Rusina, Dírer - T. Varga, Galamboš, J. Markovič - Zucker, Kolena, Illo - Važan, Fujerík, A. Themár - O. Jokeľ, Pokrivčák, Klíma Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2014/2015 po piatkových zápasoch 16. kola: 1. Košice 17 12 1 1 0 2 1 44:22 42 2. Poprad 18 11 1 1 0 0 5 61:35 37 3. Banská Bystrica 16 9 1 1 0 0 5 55:40 31 4. Zvolen 17 9 1 0 0 2 5 61:57 31 5. Nitra 17 7 0 2 2 1 5 56:55 28 6. Trenčín 17 6 2 2 0 1 6 37:30 27 7. Piešťany 16 6 0 1 1 1 7 59:58 22 8. Martin 17 4 0 1 2 1 9 37:50 17 9. Žilina 17 5 0 0 0 1 11 42:58 16 10. Skalica 17 4 0 0 1 1 11 31:61 14 --------------------------------------------------------------- HK Orange 20 11 1 0 1 0 0 9 18:35 5 Poznámka: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body.

logo Košice vyhrali východniarske derby, Nitra zdolala Trenčín

Žltý prášok zaslaný na konzuláty v Istanbule vyvolal poplach

ISTANBUL 24. októbra (WEBNOVINY) - Konzulátom Belgicka, Kanady, Nemecka a USA v tureckom Istanbule v piatok doručili zásielky so žltým práškom, čo vyvolalo bezpečnostný poplach a vyžiadalo si hospitalizáciu deviatich osôb, keďže niektoré z nich boli obsahu priamo či nepriamo vystavené. Podľa hovorcu tureckého ústredia civilnej ochrany Dogana Eskinata priestory zastupiteľstiev dekontaminujú a vzorky neznámej látky odoslali na testovanie. Hovorca konzulátu USA informoval, že udalosť riešili "v súlade s bezpečnostnými protokolmi", úrad však zostal napriek tomu v prevádzke. Kanadské konzuláty a veľvyslanectvá v zámorí zvýšili svoju ostražitosť po útokoch, ktoré sa v krajine odohrali v uplynulých dňoch. Tridsaťdvaročný Kanaďan v stredu zastrelil vojaka pri vojnovom pamätníku v Ottawe, na čo sa rozbehol k priľahlej budove parlamentu, kde ho zlikvidovala ochranka. Ozbrojenec považovaný za militantného islamistu vyvolal v parlamente prestrelku, počas ktorej sa prítomný premiér Stephen Harper údajne ukryl do skrine. Dva dni predtým zabil autom v Quebeku vojaka 25-ročný muž, ktorého následne takisto zabili a označujú ho za moslimského extrémistu.

logo Žltý prášok zaslaný na konzuláty v Istanbule vyvolal poplach

Kanadský premiér sa počas prestrelky skryl do skrine

OTTAWA 24. októbra (WEBNOVINY) - Kanadský premiér Stephen Harper sa v reakcii na stredajšiu streľbu v kanadskom parlamente schoval do malej skrine v miestnosti, kde práve rokoval s poslancami svojej vládnej strany. Podľa piatkových informácií kanadských médií vypukla v momente streľby v miestnosti panika a premiér sa ju údajne pokúsil opustiť bočnými dverami. Niekto ho však podľa medializovaných informácií stiahol späť a zavrel ho do skrine. Odporúčame aj: Nedáme sa zastrašiť, odkazuje teroristom kanadský premiér V kanadskom parlamente sa strieľalo, ozbrojenca zabili V nej mal severoamerický líder stráviť 15 minút. Prítomní poslanci, ktorí sa údajne medzitým vyzbrojili žrďami zo zástav, zostali v domnení, že premiér miestnosť opustil. Tridsaťdvaročný Kanaďan v stredu zastrelil vojaka pri vojnovom pamätníku v Ottawe, na čo sa rozbehol k priľahlej budove parlamentu, kde ho zlikvidovala ochranka. Ozbrojenec považovaný za militantného islamistu vyvolal v parlamente prestrelku. Dva dni predtým zabil autom v Quebeku vojaka 25-ročný muž, ktorého následne takisto zabili a označujú ho za moslimského extrémistu.

logo Kanadský premiér sa počas prestrelky skryl do skrine

Polícia našla mŕtve telo muža v aute, jeho smrť vyšetruje

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Polícia vyšetruje okolnosti smrti 46-ročného muža z Bratislavy, ktorého telo bez známok života našli v piatok v dopoludňajších hodinách vo vozidle VW Golf zaparkovanom na Exnárovej ulici v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavskej polície Karina Považanová. Privolaný lekár na mieste skonštatoval smrť, cudzie zavinenie predbežne nevylúčil ani nepotvrdil. Presnú príčinu smrti určí až pitva. Polícia začala v tomto prípade trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Ďalšie okolnosti prípadu polícia vyšetruje.

logo Polícia našla mŕtve telo muža v aute, jeho smrť vyšetruje

Hodnotenie Ruska je stále negatívne, rating Cypru sa zlepšil

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's potvrdila Rusku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene na stupni BBB-/A-3 a rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v domácej mene na úrovni BBB/A-2. Výhľad ratingov zostáva negatívny. Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny podľa agentúry podporuje to, že dlh ruskej vlády je mierny a Standard & Poor's predpokladá, že v rokoch 2014 až 2017 sa to nezmení. Základný scenár ratingovej agentúry predpokladá, že sankcie voči Rusku zostanú v prognózovanom období v platnosti. Situácia je však premenlivá a ak by sa sankcie zmiernili, jednou z možnosti by mohlo byť mierne oživenie ruskej ekonomiky, uviedla S&P. Negatívne na ratingy Ruska podľa agentúry vplýva štrukturálna slabosť jeho ekonomiky, hlavne silná závislosť od surovín. Agentúra zároveň v piatok zlepšila rating dlhodobých záväzkov Cypru v zahraničnej aj domácej mene na stupeň B+ z úrovne B. "Toto zlepšenie odzrkadľuje náš názor, že výkon Cypru v ekonomickej a rozpočtovej oblasti je pozitívnejší, ako sme očakávali," uviedla Standard & Poor's. Odhodlanosť vlády na výrazné fiškálne a štrukturálne reformy spolu s pomocou zo strany európskych partnerov podporili toto zlepšenie výkonu, dodala agentúra.

logo Hodnotenie Ruska je stále negatívne, rating Cypru sa zlepšil

Poliaci schválili zákaz nezdravých potravín na školách

VARŠAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Dolná komora poľského parlamentu vo štvrtok schválila zákaz predaja potravín s vysokým obsahom tuku a cukru vo všetkých školských zariadeniach. Poslanci jasnou väčšinou potvrdili vládny návrh zákona, ktorý vstúpi do platnosti od budúceho školského roka. Proti bol iba jeden zo zákonodarcov. Norma okrem predaja zdraviu škodlivého jedla a nápojov zakazuje aj ich reklamu. Jedlá s vysokým tukom a cukrom sa navyše nebudú môcť predávať ani v okolí škôl. Vláda vo Varšave chce týmto zastaviť zvyšujúcu sa mieru nadváhy a obezity u detí a tínedžerov. Nevhodné položky ešte konkrétne určí ministerstvo zdravotníctva. Podľa OSN trpí v Poľsku obezitou či nadváhou polovica populácie, z toho približne tretina detí.

logo Poliaci schválili zákaz nezdravých potravín na školách

Slováci by sa mali ceste do Nigérie radšej vyhnúť

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na hrozbu teroristických aktivít radikálnej islamistickej skupiny Boko Haram v Nigérijskej federatívnej republike, ktoré sa množia v reakcii na blížiace sa prezidentské a guvernérske voľby. Rezort diplomacie vydal stupeň odporúčania 2 - zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí. Ministerstvo v tejto súvislosti odporúča slovenským občanom, ktorí plánujú cestu do Nigérie, aby vzhľadom na riziko ozbrojených útokov namierených aj voči zahraničným turistom a pracovníkom zahraničných firiem zvážili svoje cesty do severovýchodných federálnych štátov (Kano, Kaduna, Katsina, Bauchi, Yobe, Jigawa, Adamawa) a delty rieky Niger (Rivers, Bayelsa, Delta a Cross Rivers), kde je zvlášť nebezpečná situácia. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky rovnako odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Nigérie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

logo Slováci by sa mali ceste do Nigérie radšej vyhnúť

Taliani štrajkujú, nepáčia sa im premiérove reformy a škrty

RÍM 24. októbra (WEBNOVINY) - Ulicami talianskych miest v piatok pochodovali štrajkujúci odporcovia škrtov vo verejných službách a reforiem pracovného trhu, ktoré navrhuje tamojší premiér Matteo Renzi. Dvadsaťštyrihodinová akcia organizovaná odborovým zväzom USB sa týka predovšetkým sektoru dopravy, pričom narušila premávku vlakov a linkových autobusov. Pred možným rušením spojov počas dňa varovali aj britské nízkonákladové aerolínie EasyJet. Rozsiahlejšie protesty sa v Taliansku očakávajú v sobotu, keď pozýva svojich členov do ulíc najväčší odborový zväz v krajine CGIL. Renzi koncom septembra získal politickú podporu pre svoje návrhy zmeniť pravidlá ochrany pracovných miest, ktoré podľa kritikov odrádzali podniky od prijímania nových zamestnancov a prispievali tak k nepriaznivému vývoju hospodárstva. Odbory, ale aj ľavicovo zameraní členovia Renziho Demokratickej strany reagujú pobúrene a tvrdia, že oslabovanie zamestnaneckých práv nerieši príčiny desiatky rokov trvajúcej ekonomickej stagnácie. Plagáty povylepované v celom Ríme a iných talianskych mestách vyobrazujú Renziho so šéfom automobilky Fiat Sergiom Marchionnem a ministerkou verejnej správy Mariannou Madiovou, ktorých tváre dopĺňa slogan "Prepusťme ich z náležitého dôvodu", čo je narážkou na formuláciu používanú vo výpovediach.

logo Taliani štrajkujú, nepáčia sa im premiérove reformy a škrty

Putin slovne napadol USA, priznal tiež pomoc Janukovyčovi

SOČI 24. októbra (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimir Putin v piatok opätovne slovne zaútočil na USA a Západ pre ich podiel na vypuknutí krízy na Ukrajine. Urobil tak v rámci svojho vystúpenia na tohtoročnom stretnutí s členmi Valdajského klubu v Soči. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Putin okrem iného odmietol obvinenia zo snáh o budovanie ríše. Moskva totiž podľa jeho slov iba reagovala na konanie USA, ktoré sa podľa neho snažia "pretvárať celý svet okolo svojich záujmov a vnucovať mu svoj diktát". Priznal pomoc Janukovyčovi Trojnásobný ruský líder zároveň "otvorene" priznal februárovú pomoc Moskvy vtedajšiemu ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Ten sa podľa neho na Rusov obrátil s cieľom dosiahnuť odchod z Ukrajiny, čo, ako potvrdil, "urobili". Ruský líder sa vyjadril taktiež na margo situácie v dodávkach plynu. Kým uzavretie dohody o ich obnovení na Ukrajinu očakáva budúci týždeň, "žiadnu skutočnú alternatívu" k dodávkam ruského plynu pre Európu nevidí. Putina fascinujú chyby partnerov "Systém medzinárodných vzťahov potreboval isté zmeny, no USA, ktoré si myslia, že vyhrali studenú vojnu, nevideli na to potrebu. Nemyslím si, že USA pre nás predstavujú hrozbu. Politiku vládnej elity však považujem za chybnú. Som presvedčený, že ide proti našim záujmom a podkopávajú dôveru v Spojené štáty," povedal prítomným Putin, ktorého v súvislosti s organizáciou Islamský štát "neprestáva fascinovať" opakovanie chýb jeho "partnerov". "V minulosti sponzorovali islamských extrémistov, ktorí bojovali proti Sovietskemu zväzu v Afganistane. Vďaka tomu vznikol Taliban a al-Kájda," skonštatoval Putin, ktorý poukázal na nákup lacnej ropy od islamských radikálov.

logo Putin slovne napadol USA, priznal tiež pomoc Janukovyčovi

Počet prípadov chrípky sa v Košickom kraji zvyšuje

KOŠICE 24. októbra (WEBNOVINY) – Až o 16 percent vzrástol počet akútnych respiračných a chrípkových ochorení v Košickom kraji v porovnaní s predchádzajúcim 42. týždňom. Ako informuje internetová stránka košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, lekári hlásili 6 586 ochorení, čo je chorobnosť 1 693 na 100 000 osôb. Najvyššia špecifická chorobnosť bola u detí do päť rokov. Priebeh ochorení sa skomplikoval u 104 pacientov. Výchovno-vzdelávací proces prerušili v troch materských školách v okresoch Košice II., Košice-okolie a Trebišov a na jednej základnej škole v okrese Košice-okolie.

logo Počet prípadov chrípky sa v Košickom kraji zvyšuje

Srbsko kontumačne vyhralo nad Albánskom, body však nezíska

BELEHRAD 24. októbra (SITA, AP) - Európska futbalová únia (UEFA) skontumovala nedohraný belehradský zápas v I-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska medzi Srbskom a Albánskom 3:0 v prospech domáceho tímu. Srbi si však do tabuľky nepripíšu tri body, rozhodla kontrolná, etická a disciplinárna komisia UEFA. Oba futbalové zväzy dostali pokutu po 100-tisíc eur. Najbližšie dva domáce súťažné zápasy pod hlavičkou UEFA musia Srbi odohrať bez prítomnosti divákov. Obe strany sa môžu proti verdiktu odvolať a pravdepodobne tak aj spravia, nakoľko z oboch táborov sa ozývajú nespokojné hlasy. Odporúčame aj: Albáncov po zápase vynášali do nebies fanúšikovia i politici Kvalifikačný zápas v Srbsku nedohrali pre albánsku vlajku Vášne rozprúdila vlajka "Veľkého Albánska" Rizikový zápas zo 14. októbra musel hlavný rozhodca Martin Atkinson prerušiť pred koncom prvého dejstva pre potýčku medzi domácimi priaznivcami a albánskymi hráčmi, ktorú vyvolala nacionalistická vlajka "Veľkého Albánska" s menami revolučných vodcov. Tá sa vznášala nad štadiónom zavesená na diaľkovo ovládanej kvadrokoptére. Srbskému hráčovi Stefanovi Mitrovičovi sa podarilo provokujúci symbol minulosti strhnúť a snažil sa ho vyniesť mimo hraciu plochu. To sa nepáčilo hosťujúcim futbalistom a na ihrisku sa strhla šarvátka. Na trávnik vbehli zo striedačiek aj ďalší hráči i členovia realizačných tímov a následne aj asi dvadsiatka rozzúrených domácich fanúšikov, ktorí napadli Albáncov. Tí sa ukryli do útrob štadióna a odmietli pokračovať v hre. Po polhodinovom čakaní arbiter Atkinson za stavu 0:0 zápas napokon predčasne ukončil. Provokácii nezabránilo ani nariadenie Európskej futbalovej únie (UEFA) nepustiť na štadión fanúšikov hostí. Albánci čakali víťazstvo Albánci počítali s tým, že UEFA skontumuje zápas v ich prospech. Premiér Edi Rama hovorí o nespravodlivosti UEFA, podľa trénera Giovanniho de Biasiho jeho zverencom odopreli to, čo si "zaslúžili výkonom na ihrisku". Prezident národnej federácie Armand Duka upadol do dezilúzie. "Nedokážem pochopiť tento precedens, keď hráči jedného tímu fyzicky napadnú súpera priamo na ihrisku. Neviem, či si história futbalu pamätá väčší škandál," povedal Duka pre súkromnú televíziu Ora-News. Srbský futbalový zväz zvolal na piatok mimoriadne zasadnutie. Viceprezident Goran Milanovič pred ním reagoval len stroho: "Nemáme z tohto rozhodnutia radosť." Sklamaní sú aj Dáni, ktorí budú 14. novembra v Belehrade bez podpory svojich fanúšikov, hoci už začali predávať zájazdy do Belehradu. Ďalší zápas odohrajú Srbi doma až 4. septembra 2015 proti Arménom.

logo Srbsko kontumačne vyhralo nad Albánskom, body však nezíska

Únia je krvilačný upír, Briti musia vrátiť miliardy eur

BRUSEL 24. októbra (WEBNOVINY) - Britský premiér David Cameron v piatok odmietol zatiaľ neoficiálnu požiadavku EÚ, aby Londýn do jej rozpočtu vrátil viac ako dve miliardy eur. Stať sa tak podľa Camerona má do prvého decembra. Predseda vlády Spojeného kráľovstva sa o požiadavke doplatiť prostriedky podľa svojich slov dozvedel vo štvrtok počas prítomnosti na summite EÚ. Cameron označil situáciu za neprijateľnú Celú vec označil za "úplne neprijateľnú" a to najmä vo svetle už tak nespokojných Britov s fungovaním a ďalším zotrvaním krajiny v únii. Podobnej požiadavke ako Británia čelí aj Holandsko, ktoré musí vrátiť 300 miliónov eur. Naopak, Nemecko a Francúzsko by mali z rozpočtu EÚ na základe prehodnotení aktuálnych hospodárskych údajov dostať naspäť stovky miliónov eur. Známy britský europoslanec Nigel Farage v piatok neváhal úniu označiť za "krvilačného upíra cicajúceho krv britských daňových poplatníkov", ktorých označil za "nevinné obete". Britská ekonomika rastie Dôvodom požiadavky EÚ je rozdielny stav hospodárstva spomínaných krajín v súvislosti s platbami do celounijného rozpočtu. Kým britská ekonomika rastie, nemecká a francúzska klesajú respektíve stagnujú. Británia si však už takmer 30 rokov využíva takzvaný rabat, na základe ktorého dostáva naspäť miliardy eur ročne ako kompenzáciu za čerpanie podpory poľnohospodárstva ostatnými členskými krajinami. Odškodné bolo schválené aj preto, že v tom čase bola Británia jedným z najchudobnejších členov vtedajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu EÚ.

logo Únia je krvilačný upír, Briti musia vrátiť miliardy eur

Bombový útok v Egypte neprežili desiatky vojakov

KÁHIRA 24. októbra (WEBNOVINY) - Piatkový útok na jedno z kontrolných stanovíšť egyptskej armády na Sinajskom polostrove neprežilo až 30 vojakov, čo predstavuje najkrvavejšiu udalosť svojho druhu v Egypte za posledné desaťročia. Podľa oficiálnych zdrojov, ktoré pôvodne informovali o piatich obetiach, neznáma skupina zaútočila na príslušníkov armády v oblasti vzdialenej približne 15 kilometrov od mesta al-Aríš na pobreží Stredozemného mora. Akcia bola "dobre naplánovaná", pričom najskôr pri vojakoch vybuchlo auto, ktoré mohlo byť odpálené samovražedným útočníkom. Ozbrojenci potom údajne stanovište ostreľovali takzvanými reaktívnymi granátmi a vyvolali ďalšiu explóziu, keď zasiahli tank s muníciou. Ďalšie dve armádne vozidlá poškodili bomby nastražené na ceste. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, v minulosti však podobné akcie proti egyptským bezpečnostným silám podnikala najaktívnejšia militantná skupina v krajine Ansár Bajt al-Makdis (Pomocníci Jeruzalema). V stredu paľba militantov na Sinaji zranila dvoch vojakov na území Izraela. Islamskí militanti sú na bezprávnom polostrove aktívni, avšak cezhraničné útoky sú tu zriedkavé. Egyptská armáda spustila veľkú vojenskú kampaň proti militantom na severnom Sinaji minulý rok po zvrhnutí prezidenta Muhammada Mursího z Moslimského bratstva, ktorému odňali moc po masových protestoch proti jeho vláde. Útoky islamistov na Sinaji sa odvtedy vystupňovali.

logo Bombový útok v Egypte neprežili desiatky vojakov

Ak sa nevyrieši dostavba Mochoviec, ČEZ nekúpi elektrárne

PRAHA 24. októbra (WEBNOVINY) - Riziká spojené s projektom výstavby jadrových reaktorov Slovenských elektrární (SE) sa musia vyriešiť pred tým, než by česká energetická spoločnosť ČEZ bola pripravená dať ponuku na kúpu podielu v SE. Povedal to pre agentúru Reuters generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš. Česká energetická firma, ktorej 70-percentný podiel vlastní štát a jej trhová kapitalizácia je 14,4 miliárd USD, sa považuje za hlavného uchádzača o kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý predáva talianska spoločnosť Enel. Šéf ČEZ však uviedol, že neistota v súvislosti s meškajúcim a čoraz drahším projektom jadrových reaktorov v Mochovciach by mohla predaj akémukoľvek záujemcovi zmariť, ak sa Enel a slovenská vláda, ktorá v SE vlastní 34 percent, nebudú týmito rizikami zaoberať. "Nemyslím si, že je pravdepodobné, že ČEZ predloží ponuku na kúpu 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach a prevezme rolu Enelu bez nejakého dodatočného riešenia týchto rizík," konštatoval Beneš. Generálny riaditeľ ČEZ ďalej uviedol, že jeho firma nemá vo výhľade nijaké iné veľké akvizície, ale ČEZ má záujem o menšie transakcie v regióne. Firma zároveň pokračuje v príprave na budúce rozšírenie svojej kapacity pri výrobe elektriny z jadrového paliva v Českej republike napriek tomu, že tento rok zrušila tender na výstavbu nových reaktorov. Beneš vyjadril presvedčenie, že jadrová energetika bude po roku 2030 najefektívnejšia. ČEZ, ktorý v súčasnosti prevádzkuje šesť reaktorov, podľa jeho slov má záujem o ďalšiu výstavbu v ČR.

logo Ak sa nevyrieši dostavba Mochoviec, ČEZ nekúpi elektrárne

Prvý kostol zasvätený Jánovi Pavlovi II. posvätia v nedeľu

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Na území Bratislavskej arcidiecézy v nedeľu posvätia prvý kostol, ktorého patrónom je svätý pápež Ján Pavol II. Kostol postavili v Chorvátskom Grobe v časti Čierna voda. Bude filiálkou farnosti Chorvátsky Grob. Ďalším prvenstvom tohto kostola je, že ide o stavbu, ktorá sa od začiatku pripravovala a realizovala už za samostatnej Bratislavskej arcidiecézy. Kostol v nedeľu posvätí bratislavský diecézny biskup Stanislav Zvolenský. Ako povedal dnes pre agentúru SITA člen farskej rady z Chorvátskeho Grobu Ferdinand Turinič, pozemok na výstavbu kostola sa zakúpil z prostriedkov, ktoré boli získané z predaja polovice farskej záhrady v starej časti Chorvátskeho Grobu. Obec má približne 5 000 obyvateľov, z ktorých je drvivá väčšina katolíkov. "Čierna voda je od Chorvátskeho Grobu dosť vzdialená a preto vznikla požiadavka postaviť kostol aj v tejto časti," uviedol Turinič. Podľa neho Ján Pavol II. bol vybraný za patróna kostola, pretože ide o moderného a veľmi populárneho svätca, ktorý je príkladom pre dnešného človeka. "Mohli sme ho poznať za nášho života," dodal Turinič. Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach v Poľsku. Najprv mal prezývku Lolus a neskôr Lolek. Tajné hodiny Teologickej fakulty Jagelonskej univerzity ako seminarista Krakovskej arcidiecézy začal navštevovať v októbri 1942. Za kňaza bol vysvätený 1. novembra 1946. Pastoračne pôsobil medzi univerzitnými študentmi a pracovníkmi v zdravotníctve. Od októbra 1953 vyučoval katolícku sociálnu etiku na Teologickej fakulte Jagelonskej univerzity. Vo veku 38 rokov 4. júla 1958 bol menovaný za pomocného biskupa Krakovskej arcidiecézy a 28. septembra bol vysvätený za biskupa. Pápež Pavol VI. ho 30. decembra 1963 menoval za arcibiskupa Krakova. Za kardinála bol menovaný 28. júna 1967. Po smrti Jána Pavla I. sa začalo 14. októbra 1978 konkláve. O dva dni neskôr bol kardinál Karol Wojtyla zvolený za pápeža 99 hlasmi zo 111, v ôsmom skrutíniu. Wojtyla sa stal prvým netalianskym pápežom od roku 1522. Jeho pontifikát bol tretím najdlhším v histórii. Zomrel 2. apríla 2005. Jána Pavol II. bol blahorečený 1. mája 2011.

logo Prvý kostol zasvätený Jánovi Pavlovi II. posvätia v nedeľu

Hamšíkov Neapol zažil peklo, napadli ho vlastní fanúšikovia

BERN 24. októbra (WEBNOVINY) - Fanúšikovia SSC Neapol napadli po štvrtkovom stretnutí Európskej ligy UEFA vo futbale v Berne s Young Boys autobus s hráčmi talianskeho klubu. Tiffosi sú veľmi nespokojní s výkonmi mužstva v posledných zápasoch a prehra 0:2 vo švajčiarskej metropole ich poriadne podráždila. Nahnevaní fanúšikovia obklopili tímový autobus, udierali doňho železnými tyčami a bejzbalovými pálkami a slovne urážali trénera Rafaela Beníteza. Pri incidente, pri ktorom boli rozbité niektoré okná, sa nikto nezranil. V autobuse nechýbal ani Marek Hamšík, ktorý v Berne nastúpil v 62. min. Viac o tohtotýždňových zápasoch Európskej ligy: Komentátori sa na Slovane báli o život, Česi schovávali deti Kríza Slovana pokračuje, z posledných zápasov má skóre 1:21 Video: Slovan prehral so Spartou, derby poznačili výtržnosti Video: Duel Sparty a Slovana prerušili, lietali aj dymovnice Sparťania urobili na Slovane peklo, futbalisti mali strach Škandál bude mať dohru, píšu Česi o násilnostiach na Slovane Sparťania vyčíňali už pred zápasom, zaútočili na policajtov Kríza Slovana pokračuje, z posledných zápasov má skóre 1:21 Video: Slovák parádnym sólom rozhodol o víťazstve Legie v EL Video: Kane a Alan sa v EL blysli hetrikmi, Neapol prehral Správy o napadnutí autobusu sa rôznia. Podľa tlačového hovorcu Young Boys Alberta Staudenmanna mal autobus zničené len stierače. Ak by bola situácia nebezpečná, riešili by to podľa neho bezpečnostné zložky. Talianske médiá zasa píšu o tom, že autobus sprevádzalo jedno policajné vozidlo, ktoré po útoku rýchlo odišlo. V autobuse nesedeli Gonzalo Higuaín a Raúl Albiol, ktorí boli na dopingovej kontrole. Keďže tím chcel stihnúť odlet z Bernu ešte pred 22.30 h, aby neporušil zákaz nočných letov nad mestom, obaja sa presunuli do Talianska až v piatok. Informácie zverejnili Berner Zeitung a Gazzetta dello Sport.

logo Hamšíkov Neapol zažil peklo, napadli ho vlastní fanúšikovia

Cestujúcich do Rakúska čakajú cez víkend obmedzenia

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Osobná železničná doprava v časti trasy Bratislava Petržalka - Kittsee bude obmedzená v sobotu 25. októbra a nedeľu 26. októbra od 8:00 do 14:00, upozorňuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová. Obmedzenia sa dotknú šiestich vybraných regionálnych expresov na trase Bratislava Petržalka - Wien Hauptbahnhof – Deutschkreutz. Dopravu v dotknutom úseku nahradia autobusy. Všetky autobusové spoje budú v stanici Kittsee nadväzovať na vlaky z alebo do Viedne a Deutschkreutzu. Dôvodom obmedzení sú stavebné práce na rakúskom území. Obmedzenia sa týkajú vlakov REX 7668 s odchodom zo stanice Bratislava-Petržalka o 8:31 (autobus odchádza zo stanice Bratislava-Petržalka o 8:11), REX 7612 s odchodom o 10:31 (autobus o 10:11), REX 7616 s odchodom o 12:31 (autobus zo stanice Bratislava-Petržalka o 12:11). K vlaku REX 7607 s odchodom zo stanice Wien Hauptbahnhof o 7:00 pôjde náhradný autobus z Kittsee do Bratislavy o 7:58, cestujúcich z vlaku REX 7615 s odchodom zo stanice Deutschkreutz o 7:28 počká náhradný autobus v Kittsee o 9:58 a z vlaku REX 7619 s odchodom zo stanice Wien Hauptbahnhof o 11:00 počká autobus v Kittsee o 11:58.

logo Cestujúcich do Rakúska čakajú cez víkend obmedzenia

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Poznáme slovenské Školy roka, ani jedna nie je v Bratislave
Hodnotenie Ruska je stále negatívne, rating Cypru sa zlepšil
IBM otvára SoftLayer dátové centrum už aj vo Francúzsku
Krajinu čaká prepúšťanie, Gréci vyhlásili generálny štrajk
Zuzana Mikulcová bude hostkou Jamesa Blunta v Bratislave
DKV umožňuje firmám CO2 neutrálne tankovanie
Divoký zápas medzi Bystricou a Podbrezovou skončil remízou
Na Slovensku narastá počet detských pacientov s leukémiou

Recept dňa

Štedrodenná polievka

½ kg údeného mäsa
1 balíček kyslej kapusty
bujónová kocka
zemiaky
zelenina
cesnak
olej (sadlo)
hladká múka na zásmažku
smotana
polievkové korenie

Dajte variť umyté údené kosti s polievkovým korením a bobkovým listom, zvlášť varte kyslú kapustu a zvlášť zemiaky. Uvarené tvrdšie zemiaky sceďte, vložte do uvarenej kapusty, zalejte vývarom z mäsa, pridajte mäso obraté z kostí, nasypte dve veľké hrsti mrazenej zeleniny, ochuťte bujónom a 4 strúčikmi cesnaku a zahustite zápražkou a smotanou.

Dobrá rada

Proti bolesti

Trochu cibuli sparte na 2 PL vody, pridajte do tvarohu, pretlačte cesnak, pridajte fenikel, zabaľte všetko do vreckovky a priložte zhruba na 2 hodiny na boľavé miesto. (Účinné pri bolestiach hlavy, uší ale aj kĺbov.)

Stavebník

STATICKÉ FUNKCIE A VLASTNOSTI STROPU

Hlavnou funkciou stropu je vytvárať únosnú a spoľahlivú konštrukciu pre uvažovanú prevádzku a zabezpečovať prenos všetkých zaťažení na strop pôsobiacich do zvislých konštrukcií.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang