zilina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Aktuálne spravodajstvo

10 tipov, ako zvládnuť platby po novom

BRATISLAVA 27. novembra 2015 (WBN/PR) - Tak ako väčšina Európanov aj my budeme od 2. februára zadávať do bankových platobných príkazov číslo účtu v tvare IBAN. Takto si to zjednodušíte: Preddefinovanie platobných partnerov Pre opakujúce sa platby si vytvorte v internet bankingu platobných partnerov. IBAN tak zadávate len raz a pri ďalších platbách ho máte automaticky predvyplnený. Trvalé príkazy Nastavte si už dnes trvalé príkazy a platby budú odchádzať automaticky v tvare IBAN. SEPA INKASO Zriaďte si v banke súhlas na SEPA inkaso pre vašich dodávateľov a o vaše platby sa postará banka. Elektronické zasielanie faktúr Nechajte si posielať elektronické faktúry a číslo účtu v tvare IBAN si z nich môžete pohodlne skopírovať do internet bankingu. Aplikácia VIAMO Na menšie platby do 200 EUR použite aplikáciu VIAMO. Peniaze na účet tak môžete poslať jednoduchým zadaním telefónneho čísla príjemcu. Platba na telefónne číslo Ak ste klientom VÚB, od decembra môžete posielať platby do 200 eur na telefónne číslo bez potreby zadávania IBAN aj v prostredníctvom mobil a internet bankingu. Skenovanie QR a čiarových kódov Pokiaľ vám to váš mobil banking umožňuje, využite skenovanie QR kódu z faktúry alebo čiarového kódu zo šekovej poukážky. Takto načítané údaje budú automaticky prevedené do platobného príkazu. IBAN skener Aktívni užívatelia mobil bankingu ocenia IBAN skener. Jednoducho naskenujte IBAN z faktúry a ten sa vám do príkazu na platbu predvyplní automaticky. Klienti VÚB banky ho majú k dispozícii od decembra. Prevodník IBAN V prípade, že nemáte k dispozícii číslo v tvare IBAN, ako klient VÚB nájdete v internet bankingu pomôcku, prostredníctvom ktorej IBAN zistíte. Online poradňa Každá zmena so sebou prináša aj otázky. Tie ohľadom SEPA a s tým spojených noviniek ohľadom platieb môžete zaslať do poradne, ktorú na stránke www.vub.sk/sepa spustila VÚB banka. Na všetky je pripravená odpovedať zástupkyňa generálneho riaditeľa Elena Kohútiková. Viac informácií nájdete na www.vub.sk/sepa Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo 10 tipov, ako zvládnuť platby po novom

Cameron loboval vo Viedni za intenzívnejšiu spoluprácu

Rakúsky kancelár Werner Faymann pri tejto príležitosti zdôraznil, že odpoveď na akúkoľvek krízu sa nachádza v silnejšej Európe. Súčasne sa vyslovil za užšiu spoluprácu v oblasti dohôd o vracaní utečencov. Viedeň 26. novembra (WebNoviny.sk) - Za zintenzívnenie spolupráce v Európe loboval dnes vo Viedni, necelé dva týždne po teroristických útokoch z Paríža, britský premiér David Cameron. Na svojej prvej návšteve Rakúska Cameron menoval konkrétne zlepšenie výmeny informácií, posilnenie ochrany vonkajších hraníc Európskej únie a "globálnu koalíciu" proti tzv. Islamskému štátu (IS), informovala agentúra APA. Podľa jeho slov sa Veľká Británia a Rakúsko "upísali boju proti teroristom". Rakúsky kancelár Werner Faymann pri tejto príležitosti zdôraznil, že odpoveď na akúkoľvek krízu sa nachádza v silnejšej Európe. Súčasne sa vyslovil za užšiu spoluprácu v oblasti dohôd o vracaní utečencov. Obe strany sa popri problematike boja proti terorizmu venovali aj plánovanému referendu o budúcnosti Veľkej Británie v Európskej únii. Štátnici sa zhodli, že táto otázka si vyžaduje intenzívnu diskusiu. Britské záujmy označil Faymann za legitímne, súčasne však zdôraznil, že Viedeň je za zotrvanie Britov v EÚ. O svojej budúcnosti v EÚ si ale každý rozhoduje sám, uviedol kancelár. Britský premiér vyjadril presvedčenie, že Európska únia s potrebnou politickou vôľou nájde riešenia, lebo už často dokázala, že práve tak možno zachovať všetky záujmy členských krajín. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že odchod krajiny z EÚ si želá 52 percent britských občanov. Plebiscit o tejto otázke by sa mohol uskutočniť podľa britských médií v júni 2016. Podľa informácií z úradu spolkového kancelára sa na stretnutí hovorilo aj o kontroverzne vnímanej britskej jadrovej elektrárni Hinkley Point, túto tému však ani jeden z politikov v tlačovom vyhlásení nespomenul. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cameron loboval vo Viedni za intenzívnejšiu spoluprácu

Správy o ruskom nálete na humanitárny konvoj sú špekulácie

Konašenkov pred novinármi poukázal na fakt, že na fotografiách a videozáznamoch z miesta nie sú vidieť žiadne krátery po explóziách ani žiadne úlomky, ktoré mali zasiahnuť kolónu. Moskva 26. novembra (WebNoviny.sk) - Za špekulácie označila dnes Moskva správy o stredajšom údajnom ruskom nálete na humanitárny konvoj v Sýrii, ktorý prichádzal z Turecka, informovala agentúra TASS. "Správy zahraničných médií o tom, že ruské lietadlá údajne zničili pri hraničnom priechode Báb as-Salám kolónu nákladných vozidiel 'humanitárneho konvoja', ktorá bola na ceste z Turecka, sú špekulácie," uviedol hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Pred novinármi poukázal na fakt, že na fotografiách a videozáznamoch z miesta nie sú vidieť žiadne krátery po explóziách ani žiadne úlomky, ktoré mali zasiahnuť kolónu. "Preto odporúčame, aby sa nabudúce horiaca kolóna nákladiakov s muníciou určenou pre militantov, operujúcich severne od Aleppa, nevydávala za humanitárnu pomoc," povedal Konašenkov. Poznamenal, že turecká strana nikoho neinformovala o pláne vyslať humanitárny konvoj, "nehovoriac o tom, že každý humanitárny konvoj má špeciálne označenie". Správy o nálete sa objavili po utorkovom zostrelení ruského bojového lietadla Su-24 tureckou stíhačkou F-16. Moskva uviedla, že ruský stroj sa v čase tureckého útoku nachádzal v sýrskom vzdušnom priestore a po zostrelení dopadol na sýrske územie. Ankara ale tvrdí, že ruské lietadlo ignorovalo výstrahy a vletelo do tureckého vzdušného priestoru. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Správy o ruskom nálete na humanitárny konvoj sú špekulácie

Hollande: Mocnosti musia vytvoriť veľkú koalíciu pro IS

Rusko aj Francúzsko zintenzívnili svoje letecké útoky v Sýrii, avšak podľa agentúry Reuters majú obe krajiny rozdielne ciele. Moskva 26. novembra (WebNoviny.sk) - Svetové mocnosti musia vytvoriť veľkú koalíciu proti Islamskému štátu (IS), ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku a Sýrii. Povedal to dnes francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý sa v Moskve stretol so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. "Naším nepriateľom je Dáiš, Islamský štát, ten má svoje územie, armádu a finančné prostriedky, takže musíme vytvoriť veľkú koalíciu, ktorá na týchto teroristov udrie," uviedol Hollande pred stretnutím s ruským lídrom v moskovskom Kremli. "Som tu u vás v Moskve, aby som zistil, ako môžeme spoločne postupovať a koordinovať sa, aby sme na túto teroristickú skupinu mohli udrieť," dodal Hollande. Putin povedal, že po zostrelení ruského lietadla nad egyptským Sinajským polostrovom, pri ktorom zahynulo 224 ľudí, a útokoch v Paríži, ktoré si 13. novembra vyžiadali 130 obetí, je Rusko pripravené spojiť sa s Francúzskom proti "spoločnému nepriateľovi". K zodpovednosti za oba útoky sa prihlásil Islamský Rusko aj Francúzsko zintenzívnili svoje letecké útoky v Sýrii, avšak podľa agentúry Reuters majú obe krajiny rozdielne ciele. Kým ruské lietadlá útočia na viacero skupín povstalcov bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada podporovaného Moskvou, Francúzsko tvrdí, že jeho lietadlá útočia výlučne na ciele teroristickej organizácie Islamský štát. "Naším spoločným nepriateľom je terorizmus, a ten má meno Islamský štát," povedal dnes Hollande Putinovi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hollande: Mocnosti musia vytvoriť veľkú koalíciu pro IS

V automobile podozrivých islamistov polícia trhavinu nenašla

Pri razii v mestskej štvrti Britz polícia evakuovala podľa najnovších informácií zo 16 obytných objektov okolo 120 ľudí. Berlín 26. novembra (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia nenašla trhavinu v motorovom vozidle spájanom s dvojicou dnes v Berlíne zadržaných podozrivých islamistov vo veku 28 a 46 rokov. Špecialisti otvorili vozidlo, nenašli v ňom však nič podozrivého, pátranie po prípadných dôkazoch trestnej činnosti dvojice však pokračuje, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu berlínskej polície. Pri razii v mestskej štvrti Britz polícia evakuovala podľa najnovších informácií zo 16 obytných objektov okolo 120 ľudí. Na akcii v tejto štvrti sa podieľalo viac ako 200 policajtov vrátane príslušníkov policajnej protiteroristickej jednotky GSG9 či pyrotechnikov. Dejiskom protiteroristických razií boli ešte skôr i priestory mešity Seituna a islamského kultúrneho centra v štvrti Charlottenburg. Práve tam sa údajne mal pripravovať zatiaľ bližšie nešpecifikovaný útok. Dvoch podozrivých islamistov, ktorí sa v tom čase mali zdržiavať v mešite, polícia nenašla ani tam, ani v islamskom kultúrnom centre. Hľadané osoby sa podarilo napokon zadržať pri paralelnej razii v Berlíne-Britzi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V automobile podozrivých islamistov polícia trhavinu nenašla

Zatkli osoby podozrivé z rukojemníckej drámy na Mali

Pri útoku islamských militantov na hotel Radisson Blu v Bamaku, vyhľadávaný zahraničnými podnikateľmi a diplomatmi, zahynulo 19 ľudí a dvaja atentátnici. Bamako 26. novembra (WebNoviny.sk) - Malijské ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť dnes oznámilo, že polícia zatkla dve osoby podozrivé zo spoluúčasti na útoku na hotel v malijskej metropole Bamako, pri ktorom zahynulo 19 ľudí vrátane viacerých cudzincov, napísala agentúra Reuters. "Zadržali sme dvoch podozrivých," uviedol hovorca ministerstva Amadou Sangho. Pri útoku islamských militantov na hotel Radisson Blu v Bamaku, vyhľadávaný zahraničnými podnikateľmi a diplomatmi, zahynulo 19 ľudí a dvaja atentátnici. Rukojemnícka dráma z 20. novembra sa skončila zásahom ozbrojených kománd, ktoré vtrhli do budovy. Medzi obeťami sú šiesti Rusi, traja Číňania, jeden Američan, Belgičan, Senegalčan a Izraelčan. K útoku sa medzičasom prihlásili už tri militantné skupiny pôsobiace v regióne vrátane severoafrickej odnože al-Káidy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zatkli osoby podozrivé z rukojemníckej drámy na Mali

Banská Bystrica nepripustila prekvapenie

Banskobystričania pridali v záverečnej časti štyri góly a pripísali si na svoje konto tri body, ktorými si upevnili piatu priečku v tabuľke.BANSKÁ BYSTRICA 26. novembra (WebNoviny.sk) - Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili vo štvrtkovom domácom dueli 25. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy nad HK Orange 20 7:3. Domáci "barani" viedli po dvoch tretinách 3:0, avšak vzdorovití mladíci znížili zásluhou Petra Galisa a Juraja Šišku na 2:3. Prekvapenie na úkor favorita sa ale nekonalo. Banskobystričania pridali v záverečnej časti štyri góly a pripísali si na svoje konto tri body, ktorými si upevnili piatu priečku v tabuľke. Na štvrté Košice strácajú dva, na vedúci Zvolen sedem bodov. Hokej - Tipsport liga 2015/2016 - 25. kolo - štvrtok: HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Orange 20 7:3 (1:0, 2:0, 4:3) Góly: 2. Handzuš (R. Tománek, O. Mikula), 23. Handzuš (I. Ďatelinka, Majdan), 30. Róth (Petran, L. Handlovský), 48. Handzuš (Majdan), 51. M. Hudec (Rosandič, Kytnár), 57. Kytnár (O. Mikula, Gründling), 60. Jaborník (Šmach, O. Mikula) - 42. P. Galis (Košecký), 47. J. Šiška (Hrušík), 53. Hrušík (J. Milý) Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák - Bednár, Gavalier, 1526 divákov Zostavy: Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, Petran, Šmach, Gründling, Rosandič, Jaborník - Majdan, Handzuš, R. Tománek - Lamper, T. Zigo, O. Mikula - M. Hudec, Kytnár, Gillies - Róth, R. Gašpar, L. Handlovský Orange 20: Škorvánek - Meliško, Koch, Jendroľ, A. Sloboda, Ivanič, M. Moravčík, Košecký - Briestenský, M. Sukeľ, J. Sukeľ - J. Milý, J. Šiška, Hrušík - Ondruš, Sádecký, P. Galis - J. Tatár, M. Surový, Klenko - D. Novák Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Banská Bystrica nepripustila prekvapenie

Merkelová: Ďalšiemu posilneniu IS sa nie je možné prizerať

Merkelová sa v tomto duchu vyjadrila na mimoriadnom rokovaní parlamentnej frakcie vládnucich strán únie CDU/CSU v Berlíne, uviedli účastníci zasadania. Berlín 26. novembra (WebNoviny.sk) - Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová označila dnes plánované nasadenie príslušníkov Bundeswehru v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS) ako nutné rozhodnutie v boji proti terorizmu. Ďalšiemu posilneniu IS sa podľa jej slov nie je možné prizerať, citovala ju agentúra DPA. Merkelová sa v tomto duchu vyjadrila na mimoriadnom rokovaní parlamentnej frakcie vládnucich strán únie CDU/CSU v Berlíne, uviedli účastníci zasadania. Podľa jej slov je v záujme riešenia krízy v Sýrii nutná rozumná vyváženosť medzi vojenským postupom a politickým procesom. Bundeswehr by sa do boja proti IS mal zapojiť prostredníctvom prieskumných lietadiel typu Tornado, fregaty, ktorá bude zrejme sprevádzať francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle, a najmenej jedného tankovacieho lietadla. Navyše poskytne svoje kapacity pre satelitný monitoring regiónu. Francúzsko v stredu prostredníctvom prezidenta Francoisa Hollanda vyzvalo Nemecko, aby sa vo väčšej miere zapojilo do boja proti IS v Sýrii a Iraku. Stalo sa tak na jeho pracovnom stretnutí s Merkelovou v Elyzejskom paláci v Paríži. Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier dnes po rokovaní frakcií CDU/CSU a SPD vyhlásil, že by zo strany Nemecka, ktoré vyjadrilo nielen spoluúčasť, ale aj solidaritu s Francúzskom, nebolo dobré gesto, ak by si nezachovalo vierohodnosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová: Ďalšiemu posilneniu IS sa nie je možné prizerať

Krasnodar a Villarreal idú ďalej, koniec pre PAOK aj Plzeň

Úradujúci český majster prehral v Minsku s Dinamom 0:1, na zachovanie si postupových nádejí do jarného šestnásťfinále potreboval víťazstvo.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) - BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Jarná vyraďovacia fáza futbalovej Európskej ligy pozná po štvrtkových stretnutiach 5. kola skupinovej fázy mená ďalších deviatich účastníkov. Po postupe ruského FK Krasnodar a španielskeho Villarrealu si miestenku v 16-finále vybojovali aj Lazio Rím, Saint-Étienne, FC Bazilej, Tottenham Hotspur, Schalke 04, Sparta Praha a Athletic Bilbao. Lazio zvíťazilo nad minuloročným finalistom Dniprom Dnepropetrovsk 3:1 a už mu neujde prvá priečka v G-skupine. Ďalej ide aj St. Étienne, ktoré remizovalo na pôde Rosenborgu 1:1. V I-skupine si Bazilej zaistil postup domácou remízou 2:2 s Fiorentinou. Taliansky tím zabojuje o ďalšie účinkovanie v EL v zápase posledného 6. kola doma proti Belenenses. Šancu má ešte aj Lech Poznaň. Ďalej ide aj favorizovaný Tottenham, ktorý rozhodol o svojom postupe z J-skupiny tesným víťazstvom 1:0 na pôde azerbajdžanského Karabachu. O druhú miestenku v jarnom play-off sa z "jéčka" pobijú Anderlecht Brusel, Monako a dokonca ešte aj Karabach. V K-skupine je po štvrtku známa postupová dvojica - tvoria ju Schalke 04 a Sparta Praha. Zástupca z Bundesligy zvíťazil doma nad APOEL-om Nikózia 1:0, rovnakým výsledkom sa skončil aj domáci duel Sparty proti Asterasu Tripoli. Slovenskí futbalisti do zápasu nezasiahli, Michal Breznaník (Sparta) aj Tomáš Košický (Asteras) sedeli na lavičkách svojich tímov. Z L-skupiny rozhodlo o postupe Bilbao, ktoré zvíťazilo na ihrisku Augsburgu 3:2. Nemecký tím ešte má šancu na prienik do 16-finále, ale bude musieť vyhrať v Belehrade nad Partizanom, ktorému bude na postup stačiť aj remíza či prehra o jeden gól. Hráči Krasnodaru si zaistili účasť v jarnej vyraďovacej fáze domácim víťazstvom 1:0 nad Borussiou Dortmund tesne. O jediný presný zásah zápasu sa postaral už v 2. min z pokutového kopu Pavel Mamajev. Nemecký tím, ktorý už mal postup z C-skupiny istý, nastúpil do stretnutia bez viacerých hviezd - do Ruska necestovali napríklad Pierre-Emerick Aubameyang, Marco Reus, Šindži Kagawa či Park Joo-Ho. Víťazstvo a zaistenie postupu Krasnodaru znamená koniec nádejí pre grécky PAOK Solún, v ktorého kádri figurujú aj dvaja slovenskí reprezentanti Róbert Mak a Erik Sabo. PAOK vo štvrtok privíta od 21.05 h SEČ Gabalu. O šancu na postup do play-off prišla aj Viktoria Plzeň s triom Slovákov - brankárom Matúšom Kozáčikom, stredopoliarom Patrikom Hrošovským a útočníkom Michalom Ďurišom. Úradujúci český majster prehral v Minsku s Dinamom 0:1, na zachovanie si postupových nádejí do jarného šestnásťfinále potreboval víťazstvo. Hrošovský vo štvrtok odohral celý zápas, Ďuriš nastúpil v 63. minúte. Zlyhaním Plzne nadobudol istotu vyraďovacej fázy Villarreal, ktorého od 21.05 h ešte len čaká duel proti Rapidu Viedeň. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krasnodar a Villarreal idú ďalej, koniec pre PAOK aj Plzeň

ČR: Kontrolóri odhalili antibiotiká v ďalších šaržiach medu

Používanie antibiotík pri liečení včiel je na starom kontinente zakázané. Praha 26. novembra (WebNoviny.sk) - Kontrolóri odhalili prítomnosť antibiotík v ďalších 19 šaržiach medu - produktoch spoločnosti Včelpo, čo znamená, že sa celkový počet šarží s takto kontaminovanými medovými výrobkami zvýšil na 21. Informovali o tom dnes české elektronické médiá s odvolaním sa na hovorcu Štátnej pôdohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Pavla Kopřivu. Podľa jeho slov sa v mede našli antibiotiká streptomycín a sulfonamidy, teda sulfathiazol a asulfadimidín, v jednom prípade išlo o chloramfenikol. Používanie antibiotík pri liečení včiel je na starom kontinente zakázané. Odhalené látky sa do medu dostali pravdepodobne z prímesí medu zahraničného pôvodu. Väčšina produktov niesla však označenie český výrobok. Vedenie Českého zväzu včelárov, ktorému patrí firma Včelpo, na pondelkovom zasadaní odvolalo dozornú radu podniku. Na decembrovom zjazde sa uskutočnia aj voľby nového predsedníctva zväzu. O antibiotikách, ktoré na prelome októbra a novembra objavili v medoch spoločnosti Včelpo kontrolóri z českej Štátnej pôdohospodárskej a potravinárskej inšpekcie a tamojšej Štátnej veterinárnej správy, informoval 19. novembra po prvý raz šéf českého rezortu pôdohospodárstva Marian Jurečka. K podobnému odhaleniu došlo v ČR po prvý raz po mnohých rokoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ČR: Kontrolóri odhalili antibiotiká v ďalších šaržiach medu

Báť sa nemusíme, Slovensku teroristický útok nehrozí

Akékoľvek informácie týkajúce sa ohrozenia zabezpečenia obrany Slovenska Vojenské spravodajstvo dôsledne analyzuje a vyhodnocuje.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) - Akékoľvek informácie týkajúce sa ohrozenia zabezpečenia obrany Slovenska Vojenské spravodajstvo dôsledne analyzuje a vyhodnocuje. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková v súvislosti s videom, v ktorom Slovensko tzv. Islamský štát (IS) zaradil do "koalície diablov". Tú podľa propagandistického videa tvorí 60 krajín - členské krajiny NATO, arabské krajiny, ale aj Irán, Rusko či Čína. Ako zdôraznila hovorkyňa rezortu vnútra Andrea Dobiášová, vo všeobecnosti možno povedať, že Slovensku nehrozí teroristický útok a patríme medzi krajiny s najnižším - základným stupňom ohrozenia. Ako dodala Balleková, v súvislosti s bezpečnostnými hrozbami už rezort obrany aj ministerstvo vnútra prijali opatrenia. Ako spresnila hovorkyňa rezortu vnútra Andrea Dobiášová, navýšili sa policajné hliadky na uliciach, ale rezort chce zvýšiť aj personálne počty tých tímov, ktoré sa zaoberajú protiteroristickými opatreniami, ako je napríklad Lynx komando. "Plánujeme aj spoločné hliadky vojakov s policajtmi, na čo budú vycvičení vojaci 5. pluku špeciálneho útvaru v Žiline," pripomenula. Pokiaľ ide napríklad o ochranu našich zastupiteľských úradov v zahraničí, podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Petra Stana, v spolupráci s bezpečnostnými zložkami Slovenska a hostiteľskej krajiny situáciu vyhodnocujú a prijímajú potrebné opatrenia, ktoré však z bezpečnostných dôvodov nemôžu špecifikovať. Ako dodal rezort diplomacie, "nepriateľom fanatikov a extrémistov z tzv. Islamského štátu je ľudstvo a civilizovaný svet ako taký. Slovensko je súčasťou civilizovaného sveta a vyznáva hodnoty humanizmu, takže je zjavné, že stojí na opačnej strane ako krvilační fanatici". Teroristická organizácia Islamský štát údajne zaradila vo svojom najnovšom propagandistickom videu Slovensko do "koalície diablov". Video zverejnilo mediálne centrum IS Al-Haját, pravosť záznamu nie je zatiaľ overená. "Koalíciu diablov", ktorej IS hrozí, tvorí 60 krajín - ich vlajky sa objavili vo videu trvajúcom štyri minúty a 13 sekúnd. Ide o arabské krajiny, členské štáty NATO, ďalej Irán, Rusko, Čínu a ďalšie krajiny. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Báť sa nemusíme, Slovensku teroristický útok nehrozí

Migranti strhli časť plota na hraniciach Grécka a Macedónska

Hranice sa pokúsilo prekročiť 1500 migrantov, ktorí požadovali, aby im bolo umožnené pokračovať v zamýšľanej ceste do západnej Európy. Idomeni 26. novembra (WebNoviny.sk) - Stovky migrantov z Maroka, Alžírska a Pakistanu sa dnes pokúsili preniknúť z Grécka do Macedónska, pričom strhli časť oplotenia s ostnatým drôtom, ktoré oddeľuje obe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters. Hranice sa pokúsilo prekročiť 1500 migrantov, ktorí požadovali, aby im bolo umožnené pokračovať v zamýšľanej ceste do západnej Európy. Niektorí hádzali kamene na policajtov, zatiaľ čo ďalší padali na kolená a kričali: "Chceme ísť do Nemecka". Migranti uviazli v pohraničnom pásme neďaleko severogréckeho mesta Idomeni po tom, ako balkánske krajiny začali vpúšťať na svoje územie iba osoby utekajúce pred konfliktami v Sýrii, Iraku a Afganistane. Nespokojným migrantom sa dnes podarilo strhnúť asi 30- až 40-metrový úsek pohraničného plota a niektorí z nich prebehli aj do susedného Macedónska, kde ich však zakrátko zadržala polícia. Podľa reportéra agentúry Reuters na mieste incidentu hliadkovali policajti vyzbrojení útočnými puškami. Po sprísnení kontrol na hraniciach balkánskych krajín uviazli v Macedónsku, Srbsku, Chorvátsku a Grécku desaťtisíce migrantov. OSN v tejto súvislosti odsúdila zavádzanie cestovných obmedzení na základe národnosti. Vzhľadom na nekorektnosť a vulgaritu mnohých príspevkov k tejto téme, nie je možné k článku pridávať komentáre. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Migranti strhli časť plota na hraniciach Grécka a Macedónska

Rusko prerušilo vojenskú spoluprácu s Tureckom

Rusko pohrozilo Turecku aj ekonomickými sankciami a uviedlo, že od Ankary očakáva prijateľné vysvetlenie dôvodov zostrelenia ruského stíhacieho bombardéra, ku ktorému došlo v utorok. Moskva 26. novembra (WebNoviny.sk) - Ruské ministerstvo obrany prerušilo dnes akúkoľvek vojenskú spoluprácu s Tureckom vrátane zrušenia horúcej linky zriadenej na výmenu informácií o ruských leteckých útokoch v Sýrii. Informovala o tom agentúra Reuters. Rusko pohrozilo Turecku aj ekonomickými sankciami a uviedlo, že od Ankary očakáva prijateľné vysvetlenie dôvodov zostrelenia ruského stíhacieho bombardéra, ku ktorému došlo v utorok. Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil práve incident z utorka, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach medzi Sýriou a Tureckom ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Jedného z členov posádky dvojmiestneho ruského lietadla zastrelili turkménski povstalci v Sýrii, druhého zajali. Rusko tvrdí, že jeho lietadlo sa počas celej dráhy letu pohybovalo nad územím Sýrie. Tureckí predstavitelia naopak vyhlasujú, že lietadlo narušilo vzdušný priestor Turecka, a preto došlo k jeho zostreleniu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes dokonca Rusko vyzval, aby sa Turecku za narušenie jeho vzdušného priestoru ospravedlnilo, čo Moskva odmieta a hrozí Ankare ekonomickými a inými sankciami. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko prerušilo vojenskú spoluprácu s Tureckom

Bratislava si vydýchla, sudca poslal ho*nomana do väzby

Dôvodom väzby je obava, že by muž mohol pokračovať v trestnej činnosti.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Bratislavčan Martin M., obvinený zo šiestich útokov fekáliami na ženy, skončil vo väzbe. Rozhodol o tom sudca Okresného súdu Bratislava IV. Ako informovali agentúru SITA z okresného súdu, dôvodom je obava, že by Martin M. mohol pokračovať v trestnej činnosti. Rozhodnutie o väzbe je právoplatné, sťažnosť nepodala žiadna z procesných strán. Bratislavčan je trestne stíhaný z prečinu výtržníctva. Muža zadržali v pondelok 23. novembra na zastávke MHD Segnerová v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Muž bol v tom čase potretý fekáliami a pod vplyvom alkoholu. Muža následne po umiestnení do cely policajného zaistenia identifikovali tri poškodené ženy ako páchateľa, ktorý na nich zaútočil fekáliami. Martin sa následne k útokom priznal. Šesť zdokumentovaných útokov sa odohralo v období od apríla do októbra na rôznych miestach v Bratislave. Ďalšiu možnú trestnú činnosť obvineného polícia momentálne preveruje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislava si vydýchla, sudca poslal ho*nomana do väzby

Brusel znížil stupeň výstrahy pred teroristickými útokmi

V Belgicku stále pokračujú operácie zamerané na vypátranie teroristov na úteku. Hľadaní sú najmä Salah Abdeslam a Mohamed Abrini, ktorí sa mali zúčastniť na útokoch v Paríži.BRUSEL 26. novembra (WebNoviny.sk) - Belgicko znížilo dnes stupeň výstrahy pred teroristickými útokmi v metropole Brusel zo štvrtého - najvyššieho - na tretí, ktorý platí aj ostatných častiach krajiny. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na belgické úrady. VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI Bezpečnostné opatrenia v Belgicku, najmä v Bruseli, boli po teroristických atentátov v Paríži z 13. novembra výrazne posilnené. V uliciach hliadkujú vojaci so samopalmi, policajné jednotky sú rozmiestnené pred školami a na staniciach metra, ktoré už medzitým opäť otvorili. Veľké múzeá sú stále zavreté, reštaurácie a bary najmä v centre mesta sa sťažujú na prudký úbytok zákazníkov, pokles klientov hlásia aj bruselské hotely. Obrazom: Teroristické útoky v Paríži Stále pokračujú aj operácie belgických poriadkových síl zamerané na vypátranie teroristov na úteku. Hľadaní sú najmä Salah Abdeslam a Mohamed Abrini, ktorí sa mali zúčastniť na útokoch v Paríži. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brusel znížil stupeň výstrahy pred teroristickými útokmi

Starostlivosť o pokožku v zimnom období

BRATISLAVA 26. novembra 2015 (WBN/PR) - Zima je pre našu pokožku tvrdou skúškou a zaslúži si špeciálnu starostlivosť. Chlad, suchý vzduch, málo svetla a vietor našu pokožku oslabujú, najmä na tých najexponovanejších partiách ako je tvár, pery a ruky. Tepelná regulácia je náročná z dôvodu striedania tepla a zimy, keď prechádzame z vonkajšieho prostredia do interiéru. Rovnováha v pokožke je porušená. Suchý mráz zvyšuje stratu vody a znižuje vylučovanie kožného mazu. Tým sa pokožka stáva priepustnejšia a krehkejšia, objavujú sa príznaky suchej kože ako je začervenanie a podráždenie. Preto je potrebné pokožku chrániť a obnoviť jej ochrannú vrstvu. Starajte sa o svoju pokožku v zimnom období a využite rady expertov zo spoločnosti BIODERMA. Pripravili sme pre vás sériu odborných a zaujímavých článkov, kde budeme hovoriť o tom, ako sa starať o pokožku v zime, ako pokožka reaguje na chlad a mráz, čo je pre ňu vhodné, ale aj o strave v zimnom období. Počas zimy od novembra 2015 do februára 2016 budete môcť sledovať cestu jednej rodiny do ďalekého Laponska, krajiny za polárnym kruhom, ktorá sa bude pomocou produktov Atoderm snažiť prispôsobiť tuhej zime. Sledujte pravidelne www.bioderma-sk.com a čaká vás množstvo prekvapení – BIODERMA bude rozdávať veľa darčekov, budete môcť otestovať novinky z radu Atoderm. Plánujete zimnú dovolenku? Zapojte sa do súťaže a vyhrajte v našej veľkej hre – Pobyt All Inclusive vo Vysokých Tatrách pre celú rodinu. To stojí za to! Sledujte nás pravidelne, súťažte s nami a užite si zimu spolu s rodinou v Tatrách! Všetko nájdete na www.bioderma-sk.com. Aj vy radi trávite čas na Instagrame? Staňte sa followerom BIODERMASLOVAKIA, nafoťte ako vás chráni Atoderm v zime a označte fotku #skinbodyguard. Atoderm #SKINBODYGUARD ochráni vaše telo pred zimou. Je to v koži! www.bioderma-sk.com Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Starostlivosť o pokožku v zimnom období

Anonym varoval políciu pred bombou na námestí v Příbrami

Polícia dostala anonymný list, že na Námestí T.G. Masaryka v Příbrami je ukrytá bomba.PRAHA 26. novembra (WebNoviny.sk) - Adventný program vrátane tanečných a speváckych vystúpení, ktorý bol na dnešné popoludnie naplánovaný v českom meste Příbram, zrušili kvôli anonymnej písomnej bombovej hrozbe. V anonymnom liste, ktorý dostala polícia, sa uvádzalo, že na tamojšom Námestí T.G. Masaryka je ukrytá bomba. Polícia preto námestie uzavrela a povolala psovodov so špeciálne cvičenými psami, informoval internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na policajnú hovorkyňu Moniku Schindlovú. Na radnici stredočeského okresného mesta ešte nepadlo rozhodnutie o prípadnom presune akcie na iný deň ani o pravdepodobnom náhradnom termíne. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Anonym varoval políciu pred bombou na námestí v Příbrami

Kiska vymenoval prvých 17 sudcov, ktorí prešli previerkami

Slovenský prezident Andrej Kiska opäť apeloval na prijatie účinného a európskym štandardom zodpovedajúceho etického kódexu.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Na slovenské súdy nastúpia prví sudcovia, ktorí prešli previerkami. Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval prvých 17 takto preverených sudcov. Silné, nezávislé a dôveryhodné súdnictvo musí podľa Kisku zniesť kritiku Pri ich menovaní im zaželal, aby sa stali skutočnými a prirodzenými autoritami, u ktorých nezávislosť a nestrannosť nebude len frázou. "Stali ste sa sudcami v období, keď – žiaľ – kulminuje nedôvera ľudí na Slovensku k justícii. Rozumiem pocitu mnohých vašich starších kolegov, čestných a poctivých sudcov, ktorých táto nedôvera verejnosti trápi. Som však presvedčený, že najhoršou odpoveďou na nedôveru verejnosti by bolo akési opätovné uzatváranie sa sudcovského stavu pred kritikou, rezignácia na verejnú diskusiu a snahu o hľadanie lepších riešení," uviedol prezident. Podľa Kisku silné, sebavedomé, nezávislé a dôveryhodné súdnictvo musí byť schopné zniesť kritiku verejnosti, a musí byť schopné na ňu primerane odpovedať. Preto je potrebné, aby justícia mala účinné vnútorné očistné mechanizmy na včasné korigovanie chýb. Pre posilňovanie dôvery v právny štát nestačí, ak sú súdne rozhodnutia spravodlivé iba vo väčšine prípadov, ak sa nedokážeme priamo, bez falošnej kolegiality, postaviť k individuálnym zlyhaniam ľudí v talári, vyhlásil ďalej prezident. Profesionálna solidarita a súdržnosť sudcov by mala byť, ak má mať svoju ozajstnú a zdravú hodnotu, založená na dodržiavaní jasných a zrozumiteľných etických princípov. O ďalších kandidátoch na sudcov bude súdna rada rozhodovať v pondelok Prezident opäť zdôraznil, že očakáva, že pravidlá etiky budú čoskoro aj riadne formalizované. Tak, ako to predpokladá a ukladá Súdnej rade SR ústava, dodal v príhovore. Kiska chcel pôvodne menovať nových sudcov až potom, keď bude prijatý nový etický kódex. Súdnu radu už v minulosti vyzval, aby prijala čím skôr účinný a európskym štandardom zodpovedajúci etický kódex pre sudcov. Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková mu prisľúbila, že sa ho pokúsia prijať čím skôr. Prijatie etického kódexu je podľa Bajánkovej dosť komplikovaná záležitosť, ktorá si vyžaduje konsenzus nielen členov súdnej rady, ale je ho potrebné prijať po prerokovaní s celou sudcovskou obcou. Preverovanie sudcovskej spôsobilosti NBÚ bolo najdiskutovanejšou zmenou, ktorá začala platiť v justícii od septembra minulého roka. Ústavný súd pozastavil účinnosť paragrafov týkajúcich sa už vymenovaných sudcov, NBÚ tak preveruje iba kandidátov na sudcov. Súdna rada na základe podkladov z NBÚ a výsledkov výberového konania komplexne posudzuje uchádzačov a rozhoduje o ich predložení prezidentovi. Hlava štátu vymenováva kandidátov za sudcov. Prezident Andrej Kiska od nástupu do funkcie niekoľkokrát apeloval na čo najtransparentnejší výber sudcov. Uviedol, že hlava štátu, ktorá menuje sudcov, je na konci celého výberového procesu a nemôže byť detektívom, ktorý bude všetko sledovať a kontrolovať. Kancelária Súdnej rady SR doposiaľ zaslala na Národný bezpečnostný úrad 60 žiadostí o zabezpečenie podkladov pre rozhodovanie o predpokladoch spôsobilosti kandidátov na sudcu. NBÚ zaslal spolu podklady pre 41 kandidátov na sudcu. O ďalších kandidátoch na sudcov bude súdna rada rozhodovať v pondelok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska vymenoval prvých 17 sudcov, ktorí prešli previerkami

Sagan je v opatere Belgičanov, aby sa mu vyhli zranenia

Špecialisti vo Wave Health & Fitness Sports Medicine v Oostduinkerke sa starajú o Petra Sagana.OOSTDUINKERKE 26. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan má po svadbe na Orave aj dovolenke v Zanzibare a momentálne sa na sedem dní zveril do opatery lekára tímu Tinkoff Petera Lagroua a fyzioterpautky Sabine Lionovej v športovom klube Wave Health & Fitness Sports Medicine v Oostduinkerke. Obrazom: Peter Sagan sa oženil, na svadbu prišiel na trabante Ide o to, aby sa pred začiatkom náročnej sezóny, v ktorej bude nosiť dúhový dres majstra sveta, dostal zdravotne do optimálnej kondície. "Peter má za sebou excelentný rok s titulom majstra sveta aj triumfom v bodovacej súťaži na Tour de France. Počas sezóny však mal permanentné problémy s kolenom či bedrom. Navyše, podľa vlastných slov sa necítil silovo optimálne v záveroch dôležitých klasík. Chceme dosiahnuť, aby sme dostatočnou prevenciou u neho vylúčili tieto druhy problémov v budúcej sezóne," vysvetlil Lagrou pre Het Nieuwsblad. "Preventívny druh liečby pred sezónou by mal prispieť k zvýšenou Saganovej výkonnosti na jarných klasických pretekoch a dosiahnuť celkovo vyššiu konzistentnosť jeho výkonov," dodal Lagrou. Sagan už opäť začal aj s tréningom na bicykli, nielen mimo neho. Belgičania zverejnili fotografiu ako v telocvični cvičí na fitlopte, ale aj ako si zapína čiernu mikinu na bielom drese s dúhovými farbami, ktoré reprezentujú jeho fantastické sólo v závere tohtoročných majstrovských pretekov v Richmonde. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sagan je v opatere Belgičanov, aby sa mu vyhli zranenia

Nemecko vyšle do boja proti Islamskému štátu aj fregatu

Fregata bude zrejme sprevádzať francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle.BERLÍN 26. novembra (WebNoviny.sk) - Nemecko vyšle popri prieskumných lietadlách typu Tornado na podporu boja s militantmi z tzv. Islamského štátu (IS) aj fregatu, ktorá bude zrejme sprevádzať francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle, a najmenej jedno tankovacie lietadlo. Navyše poskytne svoje kapacity pre satelitný monitoring regiónu. Túto informáciu získala z vládnych zdrojov agentúra DPA po rokovaniach kancelárky Angely Merkelovej a šéfov príslušných rezortov. Tankovacie lietadlá môžu vo vzduchu zabezpečiť doplnenie pohonných hmôt strojov medzinárodnej koalície proti IS, čo by im umožnilo výrazné predĺženie nasadenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemecko vyšle do boja proti Islamskému štátu aj fregatu

Pri Horskom parku vyrúbali stromy, polícia to preveruje

V areáli na Majakovského ulici v blízkosti Horského parku bolo vyrúbaných 14 stromov, Staré Mesto tvrdí, že boli vyrúbané bez povolenia mestskej časti.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) - V areáli na Majakovského ulici v blízkosti Horského parku v Bratislave niekto vyrúbal 14 stromov. Občianski aktivisti upozorňujú, že ide o nelegálny výrub. Prípadom sa už zaoberá polícia. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Nora Gubková, stromy boli vyrúbané bez povolenia mestskej časti, miestny úrad prípad zadokumentoval a rieši ho už aj Okresný úrad Bratislava. Občianski aktivisti zo združenia Mičurín, známi bojom o zachovanie rovnomenného kúpaliska v areáli Iuventy na Búdkovej ulici, upozornili aj na búranie skladu na Majakovského ulici. Podľa aktivistov za tým stojí investor, ktorý tu chce postaviť novú bytovku. "Zatiaľ, čo sa kompetentní tvária, že hľadajú nové využitie areálu, niekto tu búra budovu štátu, údajne so súhlasom Ministerstva školstva, seká stromy a bagruje, podľa prvotných informácií, to všetko bez povolení Miestneho úradu Staré Mesto," upozorňuje združenie Mičurín. Podľa hovorkyne Starého Mesta Gubkovej investor má stavebné povolenie ešte z roku 2007. No búranie skladu v areáli na Majakovského ulici Staré Mesto zatiaľ nepovolilo. Podľa Gubkovej stavebník poslal žiadosť o búracie povolenie 12. novembra, no úrad zatiaľ povolenie nevydal. Ministerstvo školstva uviedlo, že búraná budova je dlhodobo nevyužívaná, nie je v nej žiadny hnuteľný majetok štátu a bola vybudovaná v roku 1967 na pozemku, ktorý v súčasnosti nie je majetkom štátu. Súčasný vlastník pozemku pritom požadoval za užívanie objektu trhové nájomné spolu s adekvátnou náhradou za jeho užívanie v predošlom období. Ministerstvu prišiel 21. septembra list od právneho zástupcu spoločnosti Park Residence, s.r.o., so žiadosťou o odstránenie objektu, vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav a možné ohrozenie života, zdravia a majetku pracovníkov pri stavebných prácach. Právny zástupca spoločnosti pritom v tomto liste oznamoval, že jeho klient je ochotný znášať všetky náklady spojené s odstránením stavby, ktoré podľa odborného odhadu stavebného scenára vyčíslili na 42 630 eur bez DPH. Ministerstvo následne preverilo skutočnosti o technickom stave objektu a stavebný inžinier potvrdil havarijný stav budovy. Podľa odborného posúdenia by bola prípadná rekonštrukcia, ktorá je prakticky nemožná, neúmerne drahá, a ako najvhodnejšie riešenie navrhli odstránenie stavby. "Ministerstvo je toho názoru, že havarijný stav objektu zapríčinil aj zosuv svahu, ktorý bol do značnej miery zapríčinený aj v dôsledku nedostatočných zabezpečovacích prác na stabilizácii a zabezpečení výkopu stavebnej jamy a podchytenia predmetného objektu zo strany spoločnosti Park Residence, s.r.o.," tvrdí hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Vzhľadom na technickú hodnotu objektu, ktorú znalec stanovil na 6 256 eur, a ktorú náklady na jeho prípadnú opravu výrazne prevyšujú, minister na návrh Vyraďovacej komisie ministerstva rozhodol o likvidácii objektu podľa zákona o správe majetku štátu a súvisiacich predpisov. O týchto skutočnostiach listom informovali právneho zástupcu spoločnosti Park Residence, s.r.o. Ministerstvo tiež súhlasilo s návrhom spoločnosti na demontáž objektu a jeho ekologickú likvidáciu, ako aj likvidáciu stavebného odpadu. Právneho zástupcu spoločnosti upovedomili, že o akomkoľvek ďalšom postupe ako aj prípadnej lehote na odstránenie stavby ho oboznámi ministerstvo po získaní všetkých potrebných povolení. Ministerstvo požiadalo stavebný úrad o povolenie na odstránenie stavby. Keďže dodnes nedostalo žiadne povolenie, akékoľvek stavebné zásahy do objektu zo strany spoločnosti či stavebníka boli bez akéhokoľvek vedomia a súhlasu ministerstva. Rezort sa preto obrátil na spoločnosť Park Residence, s.r.o. ako aj jej právneho zástupcu so žiadosťou o bezodkladné zastavenie akýchkoľvek zásahov do objektu. Zároveň ministerstvo kontaktovalo príslušné orgány na zdokumentovanie stavu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri Horskom parku vyrúbali stromy, polícia to preveruje

Will Smith uvažuje nad vstupom do politiky

Amerického herca k tomu podnietila nespokojnosť s aktuálnou politickou situáciou.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) - Americký herec a rapper Will Smith uvažuje, že vstúpi do politiky. Štyridsaťsedemročný rodák z Philadelphie to prezradil pre magazín The Hollywood Reporter. "V tejto chvíli uvažujem o svojich schopnostiach byť užitočný pre svet," uviedol Smith. "Keď sa pozerám na politické spektrum, myslím, že by tu mohla byť pre mňa budúcnosť. Možno ma budú potrebovať," povedal tiež, pričom zároveň prezradil, že tvrdo pracuje na tom, aby dokázal vyjadriť svoje myšlienky. Ako sa tiež Smith vyjadril, premýšľanie o vstupe do politiky podnietila jeho nespokojnosť s aktuálnou politickou situáciou. Will Smith odštartoval kariéru ako rapper. V roku 1985 spolu s kamarátom Jeffreym Townesom založil hip-hopové duo DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince, ku ktorému sa neskôr pridal Clarence Holmes alias Ready Rock C. Celkovo vydali päť albumov a za svoju tvorbu si vyslúžili dve prestížne ocenenia Grammy. V roku 1990 Smith podpísal zmluvu s televíziou NBC, ktorá sa rozhodla vysielať jemu na telo napísaný sitkom The Fresh Prince of Bel-Air (1990 - 1996). Prvé dôležité úlohy prišli s drámou Six Degrees of Separation (1993) a akčnou komédiou Bad Boys (1995). Diváci ho môžu poznať aj ako agenta J zo série akčných sci-fi komédií Muži v čiernom (1997, 2002, 2012) či snímok Verejný nepriateľ (1998), Wild Wild West (1999), Ja, robot (2004), Som legenda (2007), Hancock (2008) alebo Po zániku Zeme (2013). V romantickej komédii Hitch: Liek pre moderného muža (2005) pomáha mužom získať ženy ich snov, kým v dráme Sedem životov (2008) sa rozhodol odčiniť svoje hriechy tak, že sa obetoval pre siedmich ľudí. Za výkony v snímkach Ali (2001) a Šťastie na dosah (2006), v ktorom si zahral spolu so synom Jadenom, si vyslúžil nominácie na Oscary i Zlaté glóbusy. Ako sólový interpret má na konte štúdiovky Big Willie Style (1997), Willennium (1999), Born To Reign (2002) a Lost And Found (2005). Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Will Smith uvažuje nad vstupom do politiky

Muž prevážal rádioaktívny materiál z Rakúska bez povolení

Bratislavskí colníci zaznamenali viac než 400-násobné prekročenie bezpečnej hladiny rádioaktivity na bývalom hraničnom priechode v Jarovciach.BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) - Viac než 400-násobné prekročenie bezpečnej hladiny rádioaktivity zaznamenali bratislavskí colníci na bývalom hraničnom priechode v Jarovciach. V stredu muž chorvátskej štátnej príslušnosti z Rakúska priviezol zdraviu nebezpečný materiál bez akýchkoľvek povolení, za hranicami ho chcel preložiť do českého vozidla. Ako informovala hovorkyňa bratislavského colného úradu Katarína Tehlárová, prípad už rieši polícia. Pomocou mobilného detekčného systému a osobného pagera zaznamenali radiačný poplach pri prejazde dodávky rakúskej štátnej značky. Vodič prevážal na naše územie nebezpečné rádioaktívne látky bez akýchkoľvek povolení. Prístroj identifikoval izotop, pri dodávke namerali zvýšené hodnoty dávkového príkonu ionizujúceho žiarenia, a to 26,54 µSv/h (mikrosiverta za hodinu). Bezpečná hladina sa podľa Tehlárovej pohybuje na úrovni 0,06 µSv/h. Colníci vozidlo po zaistení odstavili a vytýčili bezpečnostnú zónu. Prípad pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok a vysokorizikových chemických látok odovzdali vyšetrovateľovi. V stredu počas spoločnej kontroly s mýtnym oddelením polície kontrolovali colníci pomocou špeciálnych skenerov vozidlá na vjazde do Slovenskej republiky. Kontrolná akcia bola zameraná na kontrolu nákladnej a osobnej prepravy na tzv. balkánskej trase a na odhaľovanie porušovania colných a daňových predpisov. Kontrolovali prioritne vstup nákladnej a osobnej prepravy do Slovenska z Maďarska a Rakúska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž prevážal rádioaktívny materiál z Rakúska bez povolení

Recept dňa

Plnené paprikové kolieska

farebné papriky
uvarená ryža
kuracie prsia
miešaná zelenina
papriková pasta
olej
kečup
zelený hrášok
mleté biele korenie
soľ

Kuracie prsia nakrájajte na kúsky, posoľte ich, okoreňte, ochuťte paprikovou pastou a kečupom. Premiešajte a nechajte 10 min. odstáť. Potom ich opečte v panvici na oleji domäkka. Miešanú zeleninu orestujte na oleji spolu so zeleným hráškom. Do uvarenej ryže pridajte opečené kúsky kuracieho mäsa so zeleninou. Farebné papriky umyte a osušte. Nakrájajte ich na 1 cm široké kolieska, ktoré uložte na tanier, naplňte pripravenou plnkou a ozdobte žeruchou.

Dobrá rada

Veselé Vianoce prichádzame priať,

aby človek človeka vždy mal rád, aby jeden druhému viac šťastia prial, aby ten nový rok za to stál.

Stavebník

Na čo slúži parozábrana

Parozábrana, ako je už z názvu zrejmé, slúži na zabránenie prenikaniu vlhkosti a pary do izolácie. V prípade, že ju nepoužijeme, a vlhkosť sa do izolácie dostane, hrozí vznik plesní a ďalších problémov. Navyše vlhká izolácia má negovaný význam, lebo tepelne izolačné vlastnosti sa veľmi rýchlo znižujú.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang