Aktuálne spravodajstvo - Mesto Žilina

Aktuálne spravodajstvo

Európu za NHL vymenilo 62 hráčov, zo Slovenska iba Daňo

ZÜRICH 17. septembra (WEBNOVINY) - Medzi 62 Európanmi, ktorí sa počas tohto leta presunuli zo starého kontinentu do zámorskej NHL, je až 29 Švédov. V porovnaní s minulým rokom prišlo k trinásťpercentnému nárastu prestupov hokejistov z Európy do NHL. Medzinárodná hokejová federácia pripravuje každoročne štúdiu odchodov a od prvej v roku 2005 je to najvyšší počet. Doterajší rekord bolo 61 hokejistov z roku 2010. Zo Slovenska eviduje IIHF v rámci zmien dresov iba Marka Daňa, ktorý je nováčikom v Columbuse Blue Jackets. Odporúčame aj: Daňo pomohol Columbusu vyhrať na turnaji nováčikov NHL V NHL menia viac pravidiel, hráčom zakážu aj otočky s pukom Okrem 29 Švédov a jedného Slováka sa s klubmi NHL dohodli aj desiati Fíni, deviati Česi, siedmi Rusi, dvaja Nemci a po jednom Chorvátovi, Dánovi, Francúzovi a Švajčiarovi. Borna Rendulič má šancu byť prvým hokejistom vyrastajúcim v Chorvátsku, ktorý si zahrá v NHL. Po vydarenom ročníku vo Fínsku s ním podpísalo zmluvu Colorado. Niektoré popredné hokejové krajiny nemajú už dlhšie nováčika v kluboch NHL. Bielorus nepodpísal nováčikovskú zmluvu od roku 2012, Nór od 2010, Slovinec od 2007 a Kazach od 2005. Najnovšiu štúdiu zverejnila IIHF na svojom webe.

logo Európu za NHL vymenilo 62 hráčov, zo Slovenska iba Daňo

Odnož al-Kájdy uniesla pakistanskú loď, útok sa nevydaril

ISLAMABAD 17. septembra (WEBNOVINY) – Nová odnož teroristickej siete al-Kájda v južnej Ázii sa v stredu prihlásila k zodpovednosti za únos pakistanskej vojenskej lode, ktorou sa pokúsila zaútočiť na americké vojenské plavidlá v Arabskom mori. Hovorca novozaloženej bunky Usáma Mahmúd podľa monitorovacej služby SITE povedal, že militanti uniesli pakistanskú fregatu PNS Zulfikar, útok na neďaleké americké lode bol však neúspešný. "Zastavila ich pakistanská armáda," povedal s tým, že "bojovníci Alaha položili svoje životy". Pakistanská armáda ani námorníctvo s k tomu nevyjadrilo. Pakistanský Taliban, ktorý spolupracuje s al-Kájdou, ešte 6. septembra informoval, že niekoľkohodinový útok na pakistanskú vojenskú loď sa uskutočnil v spolupráci so zradcami na lodi. Pakistanská armáda neskôr zadržala niekoľko vojakov za údajnú spoluprácu s teroristami. Vodca al-Kájdy Ajman az-Zaváhirí začiatkom septembra oznámil založenie novej odnože teroristickej siete na indickom subkontinente. Cieľom je zriadenie kalifátu v Barme, Bangladéši a častiach Indie a oslobodenie moslimov spod "neprávosti a útlaku". Protiteroristickí experti tvrdia, že starší lídri al-Kájdy bojujú o nových regrútov s Islamským štátom, ktorý priťahuje mladých nasledovníkov vo svete po zriadení nového štátu v rámci iracko-sýrskych hraníc. Líder Islamského štátu Abú Bakr al-Bagdádí sa sám vyhlásil za "kalifa" alebo hlavu štátu a žiada lojalitu od všetkých moslimov. Skupina sa odštiepila od al-Kájdy v roku 2013 po expanzii do Sýrie, kde al-Bagdádího nasledovníci ľudí stínajú a masovo popravujú.

logo Odnož al-Kájdy uniesla pakistanskú loď, útok sa nevydaril

James Blunt vydá novú verziu albumu Moon Landing

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Britský spevák James Blunt vydá novú verziu zatiaľ poslednej štúdiovky Moon Landing (2013). Pripravovaný album ponesie názov Moon Landing: Apollo Edition a okrem pôvodných 11 skladieb a troch ďalších, ktoré 40-ročný hudobník ponúkol na prvej deluxe verzii, prinesie navyše ďalších päť piesní. Medzi nimi nechýba singel When I Find Love Again, ktorý Blunt predstavil v utorok 16. septembra. Nová deluxe edícia bude taktiež obsahovať záznam z koncertu z Bluntovho aktuálneho turné. Novinka by sa mala dostať do predaja 3. novembra. Blunt sa v rámci spomínanej šnúry predstaví aj slovenskému publiku. V bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC) vystúpi 28. novembra. Video: James Blunt - When I Find Love Again Bývalý vojak James Blunt predal celosvetovo viac ako 20 miliónov kópií albumov, pričom jeho debut Back To Bedlam (2004) sa stal vo Veľkej Británii najpredávanejšou nahrávkou nultých rokov 21. storočia. Na konte má tiež štúdiovky All the Lost Souls (2007), Some Kind Of Trouble (2010) a spomínanú Moon Landing. K jeho najúspešnejším hitom patria skladby You're Beautiful, Wisemen, Goodbye My Lover, Carry You Home či 1973. Je držiteľom dvoch Brit Awards, dvoch Ivor Novello Awards, dvoch MTV Video Music Awards a piatich nominácií na Grammy. Vlani v decembri sa zasnúbil so Sofiou Wellesley, začiatkom septembra médiá informovali o svadbe páru, no ten správu dosiaľ nepotvrdil. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo James Blunt vydá novú verziu albumu Moon Landing

Trom verejným funkcionárom vezmú platy pre konflikt záujmov

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v stredu udelil sankcie trom verejným funkcionárom. Všetci počas výkonu verejnej funkcie zároveň vykonávali funkciu konateľa v súkromnej spoločnosti, čo zákon zakazuje. O polročný plat tak príde bývalý predseda predstavenstva Poľnonákup Tatry a. s. Peter Timko, konateľ MH development s. r. o. Ladislav Košecký dostal za opakované porušenie zákona pokutu v celkovej výške ročného platu a ročný plat zoberú aj Petrovi Kunkelovi, predsedovi predstavenstva Technická obnova a ochrana železníc. Poslankyňa nepodala priznanie načas Konanie výbor začal voči novej poslankyni za OĽaNO Jane Šípošovej, keďže majetkové priznanie podala neskôr, ako je zákonom stanovených 30 dní od nástupu do funkcie. Za oneskorené podanie majetkového priznania jej hrozí sankcia vo výške mesačného platu. Pre protichodné stanoviská právneho a legislatívneho odboru národnej rady výbor prerušil konanie vo veci žiadostí Aliancie Fair-play a Transparency International. Mimovládne organizácie požiadali o zverejnenie oznámení bývalých verejných funkcionárov, teda tých, ktorí už nie sú vo verejných funkciách, a to vrátane identifikácie ich nehnuteľného majetku. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dnes zverejňuje oznámenia iba súčasných funkcionárov a identifikácia nehnuteľného majetku je vybielená – je tam napísané, že niekto má byt, ale nie je tam list vlastníctva bytu a číslo listu vlastníctva. Výbor bude žiadať o stanoviská "Máme tu dve stanoviská – stanovisko právneho odboru národnej rady, že to podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám máme zverejniť aj s požadovanými údajmi a stanovisko legislatívneho odboru národnej rady, že to nemáme zverejniť," konštatoval predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa jeho slov ide o pingpong medzi právnikmi národnej rady. "Budem žiadať právny a legislatívny odbor, aby zjednotili stanoviská," dodal s tým, že výbor sa chce vyhnúť akýmkoľvek náznakom z porušenia zákona. "Snažíme sa zaujať stanovisko, ktoré bude do určitej miery aj precedensom a otvorí nové možnosti zverejňovania oznámení verejných funkcionárov," uzavrel Novotný. Situácia podľa jeho slov dokazuje, že zákon o konflikte záujmov je deravý a potrebuje novelizáciu.

logo Trom verejným funkcionárom vezmú platy pre konflikt záujmov

Microsoft Slovakia ocenil najlepšie zákaznícke IT riešenia

BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) - Do ôsmeho ročníka súťaže najlepších partnerských riešení sa zapojilo celkovo 12 partnerov s 18 projektami. Ocenenia nielen víťazom, ale aj finalistom odovzdal v priestoroch spoločnosti Microsoft Slovakia jej generálny riaditeľ Markus Breyer. "Teší ma, že aj tento rok sa zapojilo množstvo našich partnerov so zaujímavými a inovatívnymi riešenami postavenými na našej platforme. Bolo mi cťou podieľať sa na výbere a ocenení tých najlepších a verím, že budúci rok budeme vyberať z ešte väčšieho počtu nápadov," povedal Markus Breyer, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft. Víťazi jednotlivých kategórií získavajú oprávnenie používať logo, plaketu a diplom Microsoft Industry Awards 2014 – Winner. Finalisti získavajú oprávnenie používať logo a diplom Microsoft Industry Awards 2014 – Finalist. "Ocenenie nás úprimne potešilo. Aj vďaka dobrej spolupráci vzniklo riešenie, ktoré pomáha presne a rýchlo diagnostikovať kriticky chorých novorodencov," uviedol Michal Klačan, predseda predstavenstva spolocnosti DATALAN, a.s. Ocenenie Microsoft Industry Awards sa každoročne udeľuje najlepším partnerom spoločnosti Microsoft, ktorí vyvíjajú riešenia a aplikácie na platforme Microsoft a využívajú nové technológie v riešeniach pre zákazníkov. Hodnotiacim kritériom pri výbere jednotlivých riešení je predovšetkým rozsah projektu a prínos pre zákazníka. Víťazi ôsmeho ročníka Microsoft Industry Awards: 1. Najlepšie Mobilné riešenie. SOFTEC, spol. s r.o. MAX – Praktická pomôcka na podporu finančného poradenstva, určená pre interaktívnu prácu s klientom s využitím tabletov a notebookov. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Najlepšie Mobilné riešenie 2. Najlepšie Cloudové riešenie na Microsoft Azure. Millennium, spol. s r.o. Portál O2 SVET je jednoducho ovládateľným nástrojom, ktorý zásadne zvýšil efektivitu práce predajnej siete. Riešenie je postavené na platforme Microsoft SharePoint a celá infraštruktúra je umiestnená v prostredí Windows Azure. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Najlepšie Cloudové riešenie na Microsoft Azure 3. Najlepšie Cloudové Office 365 riešenie pre podnik. MFL, s.r.o. Stengl cloud – ako rásť s podporou Microsoft cloud. Spoločnosť prešla na službu Office 365, pričom v prvom kroku boli premigrovaní používatelia Google Apps a hneď po nich aj používatelia Exchange Servera. Za úložisko dát bol zvolený Azure BLOB Storage, ktorý je prezentovaný cez SharePoint Online. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Najlepšie Cloudové Office 365 riešenie pre podnik 4. Najlepšie aplikačné riešenie pre komerčný sektor. WBI, s.r.o. Nadnárodné riešenie Microsoft Dynamics AX 2012R2 v službách SOITRON Group. Pri implementácii bola využitá pomerne široká funkcionalita Microsoft Dynamics AX 2012 R2, vrátane integračných nástrojov a vertikálneho riešenia spoločnosti Microsoft pre tzv. Professional Services. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Najlepšie aplikačné riešenie pre komerčný sektor 5. Najlepšie aplikačné riešenie pre štátnu správu, samosprávu a akademický sektor. Millennium, spol. s r.o. Národná bločková lotéria vzdeláva občanov Slovenska a eliminuje podvody pri výbere DPH. Spoločnosť Millennium, spol. s r.o. pripravila webovú aplikáciu na registráciu bločkov a hráčov. Vzhľadom na súčasné trendy využívania mobilných aplikácií boli pripravené verzie pre operačné systémy Android, iOS a Windows Phone. Riešenie bolo hostované v datacentre významného telekomunikačného operátora, pričom bolo zároveň pripravené na extrémnu záťaž. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Najlepšie aplikačné riešenie pre štátnu správu 6. Špeciálne ocenenie generálneho riaditeľa Microsoft Slovakia. DATALAN, a.s. Novorodenec - Mobilné riešenie, ktoré pomáha presne a rýchlo diagnostikovať kriticky chorých novorodencov a zefektívni prácu záchranárov a lekárov. VIDEO: Microsoft Industry Awards 2014: Špeciálne ocenenie generálneho riaditeľa Microsoft Slovakia

logo Microsoft Slovakia ocenil najlepšie zákaznícke IT riešenia

Laco chytil 45 striel súpera, Astane to nestačilo ani na bod

MOSKVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Pokračujúca strelecká nemohúcnosť sa podpísala pod štvrtú prehru Chabarovska v sérii v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL). Odporúčame aj: Slovan ťahá sériu troch prehier, Čerepovcu opäť nedal gól Amur v stredajšom domácom dueli podľahol Omsku vysoko 0:4, a to ešte hosťujúci Sergej Kalinin v druhej tretine nepremenil trestné strieľanie. V drese domácich vyšla naprázdno slovenská trojica Rastislav Špirko, Michel Miklík, Marcel Haščák. Chabarovsk dal v uplynulých štyroch dueloch vrátane stredajšieho iba tri góly a inkasoval ich až trinásť. Admiral Vladivostok slovenského trénera Dušana Gregora si v stredu poradil s Barysom Astana tesne 3:2. Gólman hostí Ján Laco síce kryl až 45 striel, ale to nestačilo ani na zisk čo i len bodu. Výsledky - streda: Admiral Vladivostok - Barys Astana 3:2 (2:1, 1:1, 0:0) Góly: 2. a 12. Gynge, 31. Gorošanskij - 8. Dawes, 25. Rachmanov Amur Chabarovsk - Avangard Omsk 0:4 (0:1, 0:3, 0:0) Góly: 6. a 33. S. Širokov, 23. Mozer, 38. Lemťugov Ďalší stredajší program (časy sú SELČ): Metallurg Novokuzneck - Salavat Julajev Ufa (14.00) Traktor Čeľabinsk - Dinamo Riga (15.00) Jugra Chanty-Mansijsk - SKA Petrohrad (15.30) Lokomotiv Jaroslavľ - Avtomobilist Jekaterinburg (17.00) Neftechimik Nižnekamsk - Jokerit Helsinki (17.00) Dinamo Moskva - Metallurg Magnitogorsk (17.30) HK Soči - Ak Bars Kazaň (17.30)

logo Laco chytil 45 striel súpera, Astane to nestačilo ani na bod

Gazprom priznal, prečo tečie na Slovensko menej plynu

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Za zníženými dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sú podľa ministerstva hospodárstva technické problémy. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. "Ide o technický problém. Je to oficiálne stanovisko Gazpromu," povedal na stredajšej tlačovej besede minister hospodárstva Pavol Pavlis. Na Slovensko prúdi o štvrtinu menej plynu Na Slovensko naďalej prúdi o zhruba štvrtinu menej plynu, ako býva zvykom. "Dodávky plynu však stále presahujú spotrebu na Slovensku," doplnil Pavlis. Spotrebitelia všetkých kategórií sa tak podľa neho nemusia obávať o svoje dodávky plynu. Odporúčame: Plyn k nám stále tečie obmedzene, plynári upokojujú situáciu Sľub Fica stále platí, ceny plynu klesnú o dvojciferné číslo Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynári Zatiaľ nie je podľa ministra Pavlisa potrebné siahnuť po reverzných tokoch plynu, ktoré máme s Rakúskom a Českou republikou. "V prípade, ak by boli dodávky krátené o 50 % a viac, tak by sa spustili zo dňa na deň spomínané reverzné toky," dodal Pavlis. Ak by sme však začali odoberať plyn zo západu, mohlo by to podľa neho mať negatívny vplyv na ceny plynu pre slovenských spotrebiteľov. "Tá prepravná trasa je totiž drahšia. Ale presné číslo vám nepoviem," konštatoval Pavlis. Z Českej republiky v súčasnosti vieme dopraviť 67 miliónov metrov kubických plynu denne a z Rakúska 23 miliónov metrov kubických. Slovenskí plynári situáciu nepovažujú za dramatickú Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v stredu evidoval zníženie dodávok plynu na úrovni približne 23 %. Slovenskí plynári však situáciu nepovažujú za dramatickú. Obrazom: Boje na Ukrajine si vyžiadali ďalších mŕtvych a ranených "Naďalej vieme zabezpečiť stabilné dodávky pre všetkých svojich zákazníkov," povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Plynári evidujú znížené dodávky už týždeň. Koncom minulého týždňa im denne prichádzalo z Ruska cez Ukrajinu zhruba o 10 % plynu menej. Slovensko sa v prípade potreby bude spoliehať aj na diverzifikačnú zmluvu, ktorú má SPP uzavretú s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas. Na základe tejto zmluvy nám nemecký podnik dodá v prípade krízy 500 miliónov metrov kubických plynu ročne. V prípade núdze by nás mali zachrániť aj zásoby plynu, ktoré máme uskladnené v zásobníkoch. Zásobníky plynu sú už takmer naplnené. Slovenskí spotrebitelia by mali podľa ministra Pavlisa aj v prípade úplného odstavenia plynu z Ruska na Slovensko vydržať bez problémov šesť mesiacov. Gazprom poskytuje stabilné denné dodávky do Európy Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vo svojom stanovisku k nižším dodávkam plynu uviedol, že išlo o takzvané dodatočné objemy. "Niet pochýb o tom, že potom, ako sme doplnili požadované objemy plynu do našich rezervných skladov, budeme schopní splniť ďalšie požiadavky našich európskych zákazníkov," uviedol Miller. Gazprom podľa jeho slov poskytuje stabilné denné dodávky do Európy, ktoré sú v súlade so zmluvnými záväzkami spoločnosti. Ruský energetický gigant tvrdí, že v tomto roku plne uspokojí dopyt po plyne, a to ako v Rusku tak i v zahraničí. Spoločnosť zvýši plynové injekcie do podzemných zásobníkov plynu na 72 miliárd metrov kubických. Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Poľsko dostáva z Ruska aj naďalej menej plynu Poľsko dostáva z východu 19 až 20 mil. metrov kubických zemného plynu za deň, čo je o 20 % menej ako importér plynu, štátom kontrolovaná firma PGNiG, žiadal. V stredu to uviedol poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System. Jediným dodávateľom plynu z východu pre Poľsko je ruský Gazprom. Poľsko však aj naďalej pokračuje bez prerušenia v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku, povedal novinárom šéf spoločnosti Gaz-System Jan Chadam. Zároveň uviedol, že Poľsko očakáva, že Európska komisia schváli spolufinancovanie výstavby poľsko - litovského spojovacieho potrubia v polovici decembra. Hovorkyňa spoločnosti Gaz-System Malgorzata Polkowska v utorok informovala, že zo všetkých importných bodov, z východu, západu a juhu Poľsko v súčasnosti dostáva viac plynu, než je denná spotreba krajiny.

logo Gazprom priznal, prečo tečie na Slovensko menej plynu

Video: Švédsky kráľ mal nehodu, do mercedesu narazilo auto

ŠTOKHOLM 17. septembra (WEBNOVINY) - Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa v stredu stal účastníkom dopravnej nehody, no neutrpel žiadne zranenia. Podľa hovorkyne kráľovského paláca 68-ročný monarcha sedel na zadnom sedadle, keď do jeho čierneho mercedesu narazilo auto. Video: Do mercedesu švédskeho kráľa narazilo auto Tamojšie médiá priniesli zábery aktivovaného airbagu na strane šoféra. Kráľ, jeho poradca i šofér sú však v poriadku. Monarcha, ktorý na čele škandinávskej krajiny stojí už viac ako 40 rokov, bol na ceste na štokholmské letisko, odkiaľ plánoval odletieť na sever krajiny, kde mal pracovné povinnosti. Na letisko ho nakoniec odviezlo bezpečnostné vozidlo, ktoré mercedes s kráľom sprevádzalo.

logo Video: Švédsky kráľ mal nehodu, do mercedesu narazilo auto

Banská Bystrica odhalila tabuľu držiteľom olympijského zlata

BANSKÁ BYSTRICA 17. septembra (WEBNOVINY) - V Banskej Bystrici v stredu slávnostne odhalili pamätnú tabuľu olympijských víťazov, ktorí žili alebo žijú v tomto meste. Vo vonkajších a verejnosti prístupných priestoroch VŠC Dukla Banská Bystrica sa na tabuli objavili tri mená - František Kunzo, Jozef Pribilinec a Anastasia Kuzminová. Pamätnú tabuľu odhalili primátor mesta Peter Gogola a riaditeľ VŠC Róbert Kurčík symbolicky v deň, keď meniny oslavuje Olympia. Na slávnostnom akte sa zúčastnila aj dvojnásobná olympijská víťazka, biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá žije v Banskej Bystrici. Na tabuli figuruje až dvakrát, keďže získala zlato vo Vancouveri v roku 2010 ako aj v Soči 2014. Obrazom: Banská Bystrica odhalila tabuľu olympijským víťazom "Som zástancom tejto myšlienky. Ide o správnu a dobrú vec. Táto tabuľa je odmenou i za moje úspechy. Som rada, že si mesto váži olympijské výsledky športovcov, ktorí v Banskej Bystrici žili alebo žijú. Tabuľa bude motivovať aj ďalších športovcov, aby tam boli raz zapísaní. Verím, že už po najbližších olympijských hrách pribudne na tabuli ďalšie meno," uviedla najúspešnejšia slovenská biatlonistka, ktorá sa môže na spomenutej tabuli objaviť aj do tretice, ak o necelé štyri roky získa pod piatimi kruhmi v kórejskom Pjongčangu 2018 ďalšie zlato. Kuzminová sa bude snažiť o tretí zápis "Budem sa snažiť do tretice, aby tam bolo moje meno, ale budem rovnako rada, ak tam pribudnú aj ďalší športovci. Budem im držať palce na každej olympiáde, spolu s nimi prežívať krásne chvíle ako aj chvíle sklamania. Verím, že Banská Bystrica je naozaj mestom olympijských víťazov a bude v tomto trende pokračovať," doplnila Kuzminová. Prvým olympijským víťazom z Banskej Bystrice sa stal futbalista František Kunzo, ktorý bol členom zlatého futbalového tímu Československa na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Primátor mesta Peter Gogola na neho pozabudol pri spomínaní zlatých olympijských mien na slávnostnom privítaní Anastasie Kuzminovej po príchode do Banskej Bystrice zo zimných olympijských hier v Soči. "Nevnímam to zle, pretože sa mi pán primátor ospravedlnil listom a aj mi zatelefonoval s tým, že sa zmýlil. Stávajú sa aj také veci, hoci by sa nemali, ale stávajú sa," uviedol pre agentúru SITA František Kunzo, ktorý v súčasnosti žije v Košiciach, ale do Banskej Bystrice sa často vracia: "Chodím pravidelne do Banskej Bystrice, za synom aj vnúčatami. Aj mne sa tu dobre žilo. Mesto je krásne, mám naň iba tie najlepšie spomienky. Aj v súčasnosti chodím na futbalové zápasy Dukly, hoci prežíva krízu. Verím, že sa z nej dostane. Neviem si predstaviť, že by sa v Banskej Bystrici nehral ligový futbal. Vidím aj na synovi, že nie je všetko v poriadku, no hádam ľudia za to zodpovední zachránia situáciu ako aj značku Dukla v najvyššej slovenskej súťaži." Pamätnej tabuli pomohla aj petícia Pamätná tabuľa nesie aj meno atléta Jozefa Pribilinca, ktorý získal zlato v chôdzi na dvadsaťkilometrovej trati v roku 1988 v Soule. Aj on žil v Banskej Bystrici, hoci dnes prebýva pri Kremnici. Myšlienka osadiť tabuľu olympijských víťazov v meste Banská Bystrica sa zrodila v hlave Jozefa Ivana, ktorý kedysi pracoval na mestskom úrade a živo sa zaujíma o športové dianie v meste. Pod jeho petíciu sa podpísalo takmer 1600 ľudí. "Myšlienka sa zrodila v mojej hlave už v roku 2003 za hranicami našej vlasti v USA, kde som si všimol takúto tabuľu pri vstupe do mesta Garfield. Prvýkrát som prezentoval môj plán poslancom a primátorovi Banskej Bystrice po zisku zlatej olympijskej medaily Anastasie Kuzminovej vo Vancouveri. Vtedy som neuspel, no nevzdal som sa a po zlate v Soči som rozbehol petičnú akciu. V nej túto myšlienku podporilo 1549 ľudí, navyše som získal aj podporu VŠC Dukla a Olympijského klubu Banská Bystrica. Poslanci jednomyseľne schválili tento zámer na zastupiteľstve a zrealizovali sme to do tejto konečnej podoby," uviedol pre SITA Jozef Ivan. Slovenský olympijský výbor schválil už v máji tohto roka pomenovanie Banskej Bystrice ako mesta olympijských víťazov. Tento nápis sa objavil aj na odhalenej pamätnej tabuli.

logo Banská Bystrica odhalila tabuľu držiteľom olympijského zlata

Ruský miliardár je v domácom väzení pre pranie peňazí

MOSKVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Ruský miliardár Vladimir Jevtušenkov je v domácom väzení, keďže čelí obvineniam z prania špinavých peňazí v súvislosti s akvizíciou akcií spoločnosti Bašnefť. "Vyšetrovatelia majú dôvod myslieť si, že Vladimir Jevtušenkov je zapletený do legalizácie majetku, ktorý bol získaný nezákonne. Dnes bol obvinený z prania špinavých peňazí," uviedli vyšetrovatelia. Spoločnosť Sistema v reakcii uviedla, že akvizícia aktív bola legálna a transparentná. Plánuje využiť všetky právne prostriedky, aby svoje stanovisko obhájila. Sistema zároveň uviedla, že plne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Akcie spoločnosti Sistema v stredu na tieto správy zareagovali poklesom o 28 %. Šéf Ruského zväzu priemyselných výrobcov a podnikateľov Alexandr Šochin uviedol, že celý prípad je politicky motivovaný a prirovnal ho k situácii, ktorej čelil Michail Chodorkovskij, bývalý vlastník firmy Jukos. Chodorkovskij pre denník Vedomosti povedal, že za uväznením Jevtušenkova je šéf firmy Rosnefť Igor Sečin. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval, že je absurdné hovoriť o prípade Vladimira Jevtušenkova ako o politicky motivovanom. "Je absolútne nepravdivé a absurdné skúšať vykresliť tento prípad v akýchkoľvek politických farbách", vyhlásil.

logo Ruský miliardár je v domácom väzení pre pranie peňazí

Na Slovensku kontrolovali potraviny, obchody dostali pokuty

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Počet kontrol potravín v auguste medzimesačne poklesol o približne 380, nižšia bola aj porušenosť. Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vykonali počas uplynulého mesiaca celkovo 4 853 kontrol, jeden či viacero nedostatkov zistili v 11,13 percentách prípadov. Vyplýva to zo zverejnených údajov. Najviac pochybení sa našlo vo veľkých predajniach Väčšinou sa ŠVPS zamerala na stredné predajne, v ktorých urobila 1 489 inšpekcií, nasledovali malé predajne, ktoré majú za sebou 1 192 kontrol. Hypermarkety a supermarkety si inšpektori preverili 737 krát. Najväčšiu porušenosť konštatovali práve v posledne spomínaných subjektoch, a to až 14,52 %. Nedostatkovosť v stredných predajniach dosiahla 11,55 % a v malých obchodoch 10,32 %. Kontrolóri uložili pokuty za tisícky eur Kontrolóri zavítali počas augusta do 2 409 prevádzok, pochybenia našli v 467 z nich, čo predstavuje 19,39-percentnú porušenosť. Uložili 132 blokových pokút v celkovej hodnote 6 252 eur, s najväčším počtom sankcií obišli stredné predajne, ktoré ich dostali až 51. O tri pokuty menej sa ušli malých obchodom. V minulom mesiaci nadobudlo právoplatnosť 143 rozhodnutí v sume 181 702 eur, v rámci nich bolo uložených 22 opatrení. Priemerná pokuta bola vo výške 1 271 eur, najvyššia až 50 tis. eur. Inšpektori vykonali v auguste aj 198 importných kontrol dovážaných surovín a potravín rastlinného pôvodu. Celkovo išlo o 234 zásielok z tretích krajín. Z 23 odobratých vzoriek bolo doposiaľ vyšetrených 18, z čoho všetky vyhoveli požiadavkám platnej legislatívy.

logo Na Slovensku kontrolovali potraviny, obchody dostali pokuty

Výstava v Galérii SPP: MULTIPOINT

BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) - Diela slovenských aj zahraničných umelcov, ktoré vznikli počas tvorivého umeleckého sympózia MULTIPOINT v Nitre, predstavia zajtra v Galérii SPP. Výstava potrvá do konca októbra 2014. MULTIPOINT je medzinárodné maliarske sympózium, ktoré sa koná každoročne v júli od roku 2009 v ateliéroch umeleckej školy ARS STUDIO v Nitre. Doteraz sa na sympóziu zúčastnilo 58 umelcov z 30 krajín. Názov MULTIPOINT vychádza práve z pomyselného stretu rozmanitých kultúr a prístupov k maľbe – ponúka teda od klasických, cez viac konceptuálne až po experimentálne diela. "Hlavnou náplňou sympózia je sprostredkovať umelcom konfrontáciu s inými tvorcami, priniesť osvieženie do každodenného tvorivého pracovného života, možnosť uvedomiť si iné výtvarné postupy, techniky či cesty a vďaka tomu aplikovať nové prístupy na vlastnú tvorbu. Tým, že sympózium MULTIPOINT je časovo obmedzené na 10 dní, pracujú umelci rýchlejším spôsobom, ako sú bežne zvyknutí. Preto nie všetky vytvorené obrazy sú vždy typickými zástupcami ich doterajšej tvorby, ale v niektorých prípadoch ide skôr o skice, ktoré môžu byť kvalitatívne výborným výstupom pre ďalšiu tvorbu," priblížila podstatu výstavy jej kurátorka Nora Šulíková. Zoznam autorov v prílohe. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 18. septembra o 18 h v Galérii SPP.

logo Výstava v Galérii SPP: MULTIPOINT

Jaceňuk neverí Rusom, nariadil armáde plnú bojovú pohotovosť

KYJEV 17. septembra (WEBNOVINY) - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu ministerstvu obrany nariadil, aby boli vládne sily v plnej bojovej pohotovosti, a to napriek 12-dňovému prímeriu s proruskými separatistami. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. "Rusko nám nedá pokoj, takže žiadam ministra obrany o plnú bojovú pohotovosť," povedal Jaceňuk. Dodržiavanie mierového plánu podľa jeho slov neznamená "uvoľnenie práce ministerstiev obrany a vnútra". "(Vyžaduje sa) plná pripravenosť. Nemôžme veriť nikomu, obzvlášť nie Rusom," poznamenal. Obrazom: Boje na Ukrajine si vyžiadali ďalších mŕtvych a ranených Jaceňuk aj v sobotu varoval pred konaním ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý podľa neho chce zničiť ukrajinskú nezávislosť a obnoviť Sovietsky zväz. Jaceňuk pred poslancami a podnikateľmi zároveň pochválil ďalšiu vlnu hospodárskych sankcií z dielne EÚ a USA voči Rusku. Podľa premiéra totiž predstavujú obmedzenia veľkú hrozbu pre ruskú ekonomiku. Exminister zahraničných vecí a hospodárstva taktiež podotkol, že iba NATO môže uchrániť Ukrajinu pred vonkajšími hrozbami. Uznal však, že aliancia nie je pripravená na prijatie Kyjeva, ktorého členstvo v NATO vláda v Moskve považuje za veľkú hrozbu pre svoju bezpečnosť. Odporúčame aj: Ukrajina prelustruje milión úradníkov vrátane prezidenta Video: Nahnevaní Ukrajinci hodili poslanca do smetného koša NATO burcuje Ukrajinu do vojnových zločinov, hnevá sa Rusko Porošenko navštívi Kanadu, v parlamente vystúpi s prejavom Rusko odmieta dodávky zbraní krajín NATO na Ukrajinu Moskva chce na Kryme viac vojakov, na Ukrajine ich je tisíc

logo Jaceňuk neverí Rusom, nariadil armáde plnú bojovú pohotovosť

Ukrajinská ekonomika rastie, krajina tají motor rastu

KYJEV 17. septembra (WEBNOVINY) - Ukrajinská centrálna banka predpokladá, že ekonomika krajiny v budúcom roku posilní o percento. V tomto roku by mal ekonomiku krajiny čakať výrazný pokles vzhľadom na situáciu na východe Ukrajiny. Banka neuviedla, čo bude motorom rastu. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU. Ukrajinská vláda však vyhlásila, že ekonomika v budúcom roku posilní, ak krajina príjme daňovú reformu. Tá by mala Ukrajinu zatraktívniť pre investorov. Podľa očakávaní by mal ukrajinský parlament o tomto balíčku čoskoro rokovať, pravdepodobne budúci týždeň. Rokovanie v utorok odložili, keďže nebolo prítomných dosť poslancov. Centrálna banka v krajine taktiež informovala, že miera inflácie sa v roku 2015 bude pohybovať na priemernej úrovni deväť percent. V auguste bola medziročná miera inflácie na Ukrajine 14,2 percent. Odporúčame aj: Video: Nahnevaní Ukrajinci hodili poslanca do smetného koša Európska únia a Ukrajina schválili asociačnú dohodu Ukrajina priznala širšiu autonómiu separatistickým oblastiam Šéfka centrálnej banky Valeria Hontarevová minulý týždeň uviedla, že ukrajinská ekonomika v tomto roku oslabí o 10 percent, kým Medzinárodný menový fond (MMF) predpokladal pokles o 6,5 percenta. MMF poskytol Ukrajine úverový program vo výške 17 miliard amerických dolárov. Ukrajinský centrálna banka taktiež uviedla, že s tým, že ekonomika Ukrajiny porastie v roku 2015 o percento, súhlasí aj MMF. Nie je však jasné, či to znamená prognózu pre budúci rok zo strany MMF. (1 EUR = 1,2949 USD)

logo Ukrajinská ekonomika rastie, krajina tají motor rastu

Ukrajina prelustruje milión úradníkov vrátane prezidenta

Kyjev 17. septembra (WEBNOVINY) – Ukrajina preverí asi milión úradníkov verejnej správy vrátane vládnych predstaviteľov na základe nového lustračného zákona, ktorý parlament prijal v utorok. "Podľa našich výpočtov spadá pod tento zákon milión úradníkov," povedal v stredu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Odporúčame aj: Video: Nahnevaní Ukrajinci hodili poslanca do smetného koša Európska únia a Ukrajina schválili asociačnú dohodu Ukrajina priznala širšiu autonómiu separatistickým oblastiam Dodal, že previerkam sa podrobia všetky ministerstvá, tajné služby, prokuratúra a ďalšie úrady verejnej správy, ktoré "fungovali za čias exprezidenta Viktora Janukovyča". Lustračný zákon sa ukrajinskému parlamentu podarilo prijať na tretí pokus v utorok. Lustračné osvedčenie bude musieť dostať aj prezident, premiér či predseda parlamentu. Nedostane ho tá osoba, ktorá v bývalej Janukovyčovej administratíve zastávala vysoké funkcie alebo osoba, ktorá sa akýmkoľvek spôsobom podieľala na násilnom potláčaní demonštrácií. Cieľom novej legislatívy je zbaviť sa "korupčných praktík" bývalej vlády. Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

logo Ukrajina prelustruje milión úradníkov vrátane prezidenta

Južná Kórea chytila Američana, ktorý chcel doplávať za Kimom

SOUL 17. septembra (WEBNOVINY) - Juhokórejské námorníctvo zatklo Američana, ktorý chcel preplávať do Severnej Kórey. Po zadržaní vojakom povedal, že chcel ísť do KĽDR stretnúť sa s tamojším lídrom Kimom Čong-unom, informovali miestne médiá. Námorníci strážiaci rieku Han tečúcu na sever našli v utorok očividne vyčerpaného muža ležať na brehu. Muž mal okolo tridsiatky, motív jeho konania nie je známy. Pokusy o prekročenie hranice v prísne stráženej demilitarizovanej zóne sú veľmi zriedkavé a nebezpečné. Incident sa odohral len niekoľko dní po tom, čo Severná Kórea odsúdila Američana Matthewa Millera na šesť rokov ťažkých prác za "nepriateľské činy". Sever v súčasnosti zadržiava aj amerického misionára Kennetha Baea, ktorý dostal 15 rokov za protištátnu činnosť, a Jeffreyho Fowla, ktorý zabudol bibliu v nočnom klube. Kresťanská viera je v komunistickej KĽDR zakázaná. Severná Kórea nemá s USA žiadne oficiálne diplomatické vzťahy a zadržiavaním Američanov Spojené štáty často vydiera k prijatiu ústupkov.

logo Južná Kórea chytila Američana, ktorý chcel doplávať za Kimom

Newyorčan mal spolupracovať s islamistami a plánovať vraždy

WASHINGTON 17. septembra (WEBNOVINY) - Kosovská polícia chce zastaviť odchod bojovníkov do Sýrie a Iraku Kosovská polícia zadržala 15 osôb v rámci už druhej operácie s cieľom zastaviť odchod mladých Albáncov do Sýrie a Iraku, kde bojujú po boku islamských bojovníkov. Medzi zadržanými je aj vplyvný imám z Veľkej mešity v Prištine a líder politickej strany s islamskými koreňmi. Nemenovaný policajný zdroj povedal, že zadržaných obvinia z terorizmu, ohrozovania ústavného poriadku a zo šírenia rasovej nenávisti. Podobná operácia sa uskutočnila aj 11. augusta. Polícia pri nej zdržala 40 osôb podozrivých z verbovania ľudí na boj v Sýrii a Iraku. Na strane islamských bojovníkov podľa tajných služieb bojuje 100 až 200 Kosovčanov. Najmenej 20 z nich prišlo minulý rok v bojoch o život. Väčšina kosovskej populácie je moslimského vierovyznania a radikalizácia mladých moslimov vyvoláva obavy.Američana žijúceho v New Yorku obvinili z poskytovania materiálnej podpory bojovníkom militantnej skupiny Islamský štát a z plánovania vrážd amerických vojakov. V utorok o tom informovali miestne úrady. Tridsaťročného Mufida Elfgeeha už dlhšie sledovali agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Podľa nich sa ešte vlani pokúsil pomôcť trom ľuďom vycestovať do Sýrie, z nich dvaja však spolupracovali s FBI. "Elfgeeh plánoval zastreliť členov americkej armády, ktorí sa vrátili z Iraku," uvádza sa v obvinení. Američan si preto zaobstaral dve ručné strelné zbrane s tlmičmi ako aj potrebnú muníciu. Sunnitskí povstalci z Islamského štátu obsadili rozsiahle územia na severe Iraku aj v Sýrii, kde následne vyhlásili islamský kalifát. Medzinárodné spoločenstvo ich považuje za globálnu hrozbu a niektoré arabské krajiny pod vedením USA formujú zoskupenie na ich zastavenie. Americký prezident Barack Obama v stredu oznámil rozšírenie leteckých útokov na pozície IS v Iraku a spustenie nových na území Sýrie. Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

logo Newyorčan mal spolupracovať s islamistami a plánovať vraždy

Hlinkov syn odohral ťažký zápas, vyjadril sa k otcovej smrti

BANSKÁ BYSTRICA 17. septembra (WEBNOVINY) - Hokejový útočník Michal Hlinka odohral v utorok asi najťažší zápas svojho života. Na súboj Tipsport extraligy medzi Duklou Trenčín a HK 36 Hant Skalica (4:3 po sam. nájazdoch) nastúpil dva dni po tragickej smrti svojho otca Miroslava. Obrazom: Trenčín zdolal Skalicu po nájazdoch, rozhodol Lintner Dvadsaťjedenročný hokejista korčuľoval v strede tretieho útoku Dukly. Hlinku doviedol k hokeju jeho otec. "Nechcem sa k tomu vyjadrovať. Jediné, čo môžem povedať, je, že mi to je ľúto," povedal k tragédii svojho otca pre Nový Čas Michal Hlinka. Silu mladému hokejistovi v týchto dňoch dodávajú jeho spoluhráči a skúsení harcovníci Róbert Petrovický či Richard Lintner. Obaja boli s Miroslavom Hlinkom v zlatom göteborskom tíme v roku 2002. "Teraz sme tu a budeme pre Michala. Určite mu budeme v týchto ťažkých chvíľach pomáhať a keď bude treba, usmerníme ho," uviedol pre Nový Čas Lintner. Smútok potlačilo víťazstvo Hokejisti HC 05 Banská Bystrica sa dokázali vyrovnať so smrťou asistenta trénera Miroslava Hlinku, smútok potlačilo utorňajšie extraligové víťazstvo 3:2 na ľade MHC Mountfield Martin. Večne vysmiaty optimista Hlinka nie je od nedele medzi živými, mužstvo "baranov" sa o jeho odchode zo sveta dozvedelo v ten deň pred tréningom. Na súboj v Martine nastúpili Banskobystričania so spomienkovými nálepkami s tridsiatkou na prilbách. Tréneri mužstva spod Urpína pripravovali hráčov na súboj v Turci s veľkými ťažkosťami. "Je to náročné v takejto situácii. Čo im poviete - hokej je liek na zabudnutie, sústreďte sa v zápase na svoj výkon. Mali sme obavy, ako to bude na nich vplývať. Navyše sme mali iba jeden tréning a boli bez zápasovej praxe. Chalani bojovali, hrali tak, ako sme si povedali. Jednoducho, dobre napádali a najmä dobre bránili. Za stavu 2:2 sme trpezlivo čakali na našu príležitosť. Oplatilo sa nám to a Mário Lunter nám zabezpečil pohotovou strelou víťazstvo. Sme radi, že sme v Martine, odkiaľ sa body zbierajú ťažko, vyhrali," uviedol po zápase podľa HokejPortal.net konzultant trénera HC ´05 Richard Zedník. Odporúčame aj: Stümpelova formácia to roztočila, hrdinom Dukly bol Lintner Posledná rozlúčka s Miroslavom Hlinkom bude vo štvrtok Miroslav Hlinka sa mal rozvádzať, prezradil jeho bratranec Hlinkova (†42) smrť hokejistov šokovala, ťažko hľadali slová Hru prerušilo sklo na ľade Úvodné súboje hokejistov Banskej Bystrice v tejto sezóne Tipsport extraligy sa vždy museli prerušiť. Na rozdiel od minulotýždňového piatkového duelu vo Zvolene, ktorý nedohrali pre zadymenie štadióna a neregulárne podmienky zavinené svetlicami v rukách fanúšikov HC ´05, v utorok sa v Martine duel s domácim MHC Mountfield dohral. V prvej tretine v čase 13:15 min poslal hlavný arbiter Peter Lokšík tímy predčasne do šatní, keďže na hraciu plochu dopadol predmet zo skla. Rozhodca nechal vyprázdniť sektor domácich fanúšikov a zvyšný čas sa dohral po úprave hracej plochy pred začiatkom druhej tretiny. "Postupoval v súlade s pravidlami. Klub sa maximálnym spôsobom dištancuje od takéhoto prejavu správania divákov. Náš fanklub je natoľko uvedomelý, že sa takéto veci nemôžu stať. Sklenenú fľašu alebo pohár hodil na ľad chlapec, ktorý nie je členom fanklubu. Identifikovali sme ho a odovzdali polícii. Pokutu, ktorú nám pravdepodobne uloží Pro-hokej vo výške 300 až 1000 eur, osobne zaplatí. Budem nekompromisný! Neustále apelujem na našu usporiadateľskú službu, aby sa dívala na tribúnu a nie na hokej. Nie všetko sa však dá postrehnúť," vysvetlil pre HokejPortal.net Martin Kalnický.

logo Hlinkov syn odohral ťažký zápas, vyjadril sa k otcovej smrti

Komajota zverejnila klip ku skladbe Everybody Dies Alone

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská kapela Komajota zverejnila videoklip ku skladbe Everybody Dies Alone. Pieseň prešovská formácia nahrala ešte v roku 2012 pre absolventský film Bastard (2014) v réžii Michala Baláža. Po dvoch rokoch sa členovia kapely rozhodli pripraviť pre skladbu aj videoklip, ktorý tvoria ukážky zo spomínanej snímky. Klip kapela po prvý raz predstavila v sobotu 13. septembra počas koncertu na Zvolenskom zámku. "Často touto skladbou začíname koncerty. Väčšinou sa naši fanúšikovia zamýšľali nad tým, od koho je táto pesnička. Je to naša prvá anglicky spievaná skladba a zatiaľ jediná," povedal o experimente líder Komajoty Martin Husovský. Video: Komajota - Everybody dies alone "Robil som už hudbu k dokumentom, rozhlasovým a divadelným hrám, ale k filmu ešte nie, hoci ide o študentský film," vyhlásil Husovský, ktorému pri skladaní soundtracku bubeník Stano Čorej. O text piesne sa postaral Michal Baláž. Snímka Bastard by mala mať premiéru v októbri. Kapela Komajota vydala debut s názvom Časopriestor v roku 2007. O rok neskôr sa na trh dostal druhý album Bludisko a v roku 2010 vydali zatiaľ poslednú štúdiovku Kolobeh. Medzi najznámejšie piesne kapely patria napríklad skladby Ráno v novinách, Mesto v nás, Sedem nocí či Cez škáry. Samostatne vydali ešte piesne Dve muchy, Most, Január či Do tla. Agentúru SITA za kapelu informoval PR manažér Edo Kopček.

logo Komajota zverejnila klip ku skladbe Everybody Dies Alone

Slovan možno neodohrá zápasy doma, UEFA si dáva načas

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Pôvodne avizovaná kontrola zástupcov Európskej futbalovej únie (UEFA) na bratislavských Pasienkoch v súvislosti s domácimi zápasmi ŠK Slovan Bratislava v I-skupine Európskej ligy 2014/2015 sa v utorok neuskutočnila a posúva sa na neskorší termín. Informoval o tom web slovenského majstra. "V utorok sme očakávali návštevu zástupcov UEFA, tí sa však nedostavili. Zatiaľ čakáme na to, kedy nám oznámia nový termín inšpekcie. Ľudia z UEFA musia prísť osobne, nie je možné, aby zaslali iba písomné stanovisko. V najbližších dňoch budeme múdrejší," povedal technický riaditeľ "belasých" Zdeno Roman. Najrozsiahlejšou zmenou na štadióne prešli novovytvorené komentátorské miesta s kamerovými platformami. Všetky vykonané úpravy by mali prispieť k pozitívnemu stanovisku zo strany UEFA a potvrdeniu dejiska zápasov skupinovej fázy Európskej ligy v Bratislave. "V klube všetci pracujeme s alternatívou, že domáce zápasy sa odohrajú s veľkou pravdepodobnosťou v Bratislave. Systém predaja lístkov je preto nastavený na túto alternatívu a inú si ani nechceme pripustiť. Definitíva v tejto veci však bude jasná až po návšteve zástupcov UEFA," ozrejmil situáciu generálny riaditeľ Slovana Petr Kašpar.

logo Slovan možno neodohrá zápasy doma, UEFA si dáva načas

Slovenské zdravotníctvo zaspalo dobu, Faktor ponúka riešenia

Rozhovor s expertom KDH na zdravotníctvo a bývalým riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mariánom Faktorom o situácii v slovenskom zdravotníctve. Na Slovensku rapídne pribúda chronicky chorých pacientov a prognóza nie je dobrá. Vie sa o týchto pacientov naše zdravotníctvo adekvátne postarať a zároveň vie v rámci prevencie pomôcť tým, ktorí majú vysoké riziko cukrovky, infarktu alebo rakoviny? Máte pravdu, za 20 rokov stúpol počet ľudí s cukrovkou a nádorovými ochoreniami na Slovensku dvojnásobne, len na cukrovku sa lieči vyše 340-tisíc pacientov. Zlá správa je, že tradičné zdravotníctvo, tak ako ho poznáme aj my, nemá pre pacientov s chronickými ochoreniami riešenia. Pritom som presvedčený, že dobré príklady a inšpirácia sa dajú nájsť. Čo je podľa vás riešením pre slovenského pacienta? Zdravotný plán pre každého občana, zdravého ale najmä chorého. Ten by bol jeho sprievodcom pri tom, ako chorobám predchádzať alebo, ak už ochorie, ako sa udržiavať v čo najlepšom zdravotnom stave. Zdravotný plán by obsahoval vždy aktualizovaný zoznam potrebných vyšetrení a kontrol u rôznych lekárov aj s dohodnutými termínmi, ako aj odporúčania a inštrukcie lekárov. Zároveň by pacientovi zaručoval poradenstvo aj odmenu od zdravotnej poisťovne za to, ak by sa o seba staral a dodržiaval rady lekárov. Prečo už zdravotný plán na Slovensku nemáme? Je na to treba zmeniť zákony? Naše zdravotníctvo je stále ešte mentálne aj legislatívne nastavené na dobu, v ktorej dominovali infekčné ochorenia a tie si vyžadovali úplne iný prístup a organizáciu starostlivosti ako chronické choroby. Dá sa povedať, že naše zdravotníctvo zaspalo dobu a neprispôsobilo sa vývoju ani potrebám spoločnosti. "Naše zdravotníctvo zaspalo dobu a neprispôsobilo sa vývoju ani potrebám spoločnosti." V čom sme zaspali? Z pohľadu nástupu chronických ochorení sme nezachytili dva trendy. Po prvé, chronickí pacienti vyžadujú dlhoročnú koordinovanú starostlivosť tímu viacerých lekárov. Tí by mali o sebe navzájom vedieť a mali by zdieľať dáta o liečbe a zdravotnom stave svojho spoločného pacienta. Je žiaduce, aby sa na pacienta pozerali v kontexte všetkých jeho ochorení, nielen konkrétneho problému, ktorý ho momentálne trápi. Druhým veľkým nedostatkom je, že pacienta nechávame pasívnym a strateným v systéme a nemáme účinné nástroje na motiváciu pacienta k spoluzodpovednosti. Chcete tým povedať, že lekári sa o pacientov nestarajú dobre? Vôbec nie. Väčšina lekárov a sestričiek, na ktoré sa často zabúda, robia náročnú a kvalitnú prácu. Len súčasný systém im nevytvára vhodné prostredie, aby sa mohli vzájomne koordinovať, informovať a zdieľať dáta o svojom pacientovi. Ani ich neodmeňuje za to, ako dobre sa o svojho pacienta starajú. Je ale predsa rozdiel, ak dokáže lekár chronického pacienta rýchlo diagnostikovať, stabilizovať, minimalizovať komplikácie, a spolu s pacientom upraviť životný štýl, stravovacie návyky, znížiť hmotnosť a pod. Takýto lekár aj sestra by mali byť odmenení lepšie. Nie je ale chudnutie aj zodpovednosť samotného pacienta? Je a presne preto som spomínal ako druhý veľký nedostatok slovenského zdravotníctva fakt, že pacient nie je aktívny a motivovaný. Za chronické ochorenia si do veľkej miery môžeme sami tým, že sa nesprávne stravujeme, že sa nehýbeme, že fajčíme. Tieto riziká nás pripravujú o mnohé roky kvalitného života, ktoré stratíme pre chorobu alebo predčasné úmrtie. Bez aktívneho pacienta éru chronických ochorení nezvládneme. Ako si teda predstavujete motiváciu pacienta? Nie je to veda. Lekár, sestra alebo kvalifikovaný odborník pacientovi vysvetlia podstatu jeho ochorenia alebo riziká, ktoré mu chorobu môžu spôsobiť. Pacient presne vie, že má napríklad dodržiavať diétu, pravidelne športovať, kedy má prísť na vyšetrenie a kontrolu a má dohodnutý termín. Ak dodržiava pravidlá, prestane fajčiť, zníži nadváhu, stabilizuje sa mu krvný tlak, cukor v krvi, nielenže sa bude cítiť lepšie a bude mať menej komplikácií, ale dostane za to od svojej zdravotnej poisťovne aj odmenu. Oplatí sa to všetkým, pretože liečba stabilizovaného pacienta bez komplikácii je výrazne nižšia. Najviac by asi ľudia chceli nižšie odvody. Aj to by mohla byť forma odmeny? Vo svete majú rôzne typy zdravotných plánov aj rôzne odmeny. Ponúkajú ich zdravotné poisťovne a prispôsobujú ich požiadavkám pacientov. Môže ísť o virtuálny účet poistenca, kde si zberá body za zodpovedné správanie a môže za ne čerpať zľavu na vybrané služby. Ďalšou možnosťou sú nižšie odvody výmenou napríklad za to, že pacient je zdravý a nečerpá zdravotnú starostlivosť. Napríklad v Nemecku zodpovedným pacientom odpúšťajú poplatky. Prístupov a možností je veľa. Ako zabezpečiť, aby sa pacient necítil sám stratený? Často teraz chodí od lekára k lekárovi, nevie, čo presne má robiť, ako sa domôcť svojich práv. Téma nárok pacienta a jeho vymožiteľnosť je na samostatnú debatu a súhlasím, že je potrebná a dôležitá. Čo sa týka poradenstva pacientovi, aj to by zabezpečil zdravotný plán. Pre tých, čo pracujú s internetom a aplikáciami, by bola riešením elektronická komunikácia, notifikácie, sms pripomienky vyšetrení a podobne. Pre starších a menej internetovo zdatných by fungovalo poradenstvo napríklad na telefón. Kvalifikovaný odborník by im bol k dispozícii v prípade otázok, nejasností, potreby skonzultovať svoj zdravotný stav. Poradil by im, objednal ich na vyšetrenie alebo kontrolu, pripomenul im najbližší termín u lekára. "Aj keď sa o financovaní slovenského zdravotníctva hovorí veľa a je to oprávnené, samotné peniaze náš problém nevyriešia. Potrebujeme komplexné a premyslené zmeny a ich súčasťou je aj zdravotný plán pre každého občana." V iných krajinách sa týmto trendom prispôsobili? Sú štáty, ktoré zachytili tento trend už pred 20 rokmi a začali robiť potrebné zmeny. Keďže ide o zmeny veľké a komplexné, trvalo im to dlho, no sú na dobrej ceste. Napríklad Švédsko, Dánsko, Nemocko, Holandsko. Na Slovensku sme, žiaľ, len na začiatku tejto cesty a ak v blízkej dobe nezačneme robiť potrebné opatrenia, môže sa nám to vypomstiť. Ako? Čo nám hrozí? Začne postupne klesať štandard starostlivosti nielen o súčasných seniorov, ale aj o dnešných 30- a 40-tnikov v čase, keď budú sami starí a chorí. Hrozí aj rast daní a odvodov, nárast korupcie, spoluúčasti pacientov a zhoršenie dostupnosti a kvality starostlivosti. Vyriešilo by to viac peňazí v zdravotníctve? Nie. Aj keď sa o financovaní slovenského zdravotníctva hovorí veľa a je to oprávnené, samotné peniaze náš problém nevyriešia. Potrebujeme komplexné a premyslené zmeny a ich súčasťou je aj zdravotný plán pre každého občana.

logo Slovenské zdravotníctvo zaspalo dobu, Faktor ponúka riešenia

Obrazom: V Bratislave sa pod autobusom prepadla cesta

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Na križovatke ulíc Košická – Tekovská je pre prepadnutie časti vozovky obmedzená doprava. Na mieste boli policajti, ktorí premávku usmerňovali a odkláňali. Agentúru SITA o tom informoval hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff. Polícia žiada vodičov, aby pri prejazde týmto úsekom zvýšili pozornosť a riadili sa pokynmi polície. Obrazom: V Bratislave sa pod autobusom prepadla cesta

logo Obrazom: V Bratislave sa pod autobusom prepadla cesta

Na Izrael dopadla strela z Gazy, Hamás obvinenia odmieta

JERUZALEM 17. septembra (WEBNOVINY) - Palestínčania odpálili z Pásma Gazy smerom na Izrael mínometnú strelu, informovala v utorok armáda židovského štátu. Všetko o vojnovom konflikte v Pásme Gázy nájdete TU. Bol to prvý podobný incident od 26 augusta, keď obe znepriatelené strany uzavreli vzájomné prímerie. Strela na území Izraela nenapáchala žiadne materiálne škody a nikoho nezranila. K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna palestínska frakcia. Militantné hnutie Hamás ovládajúce Gazu obvinenia z ostreľovania odmietlo a tvrdí, že Palestínčania prímerie dodržujú. Obrazom: Boje v Pásme Gazy Posledný konflikt medzi Izraelom a militantmi z Pásma Gazy trval od 8. júla do 26. augusta, pričom zanechal veľké časti územia na pobreží Stredozemného mora v troskách. Palestínska samospráva zverejnila štúdiu, podľa ktorej by obnova stála 7,8 miliardy amerických dolárov (6 miliárd eur), čo je dvaapolnásobok gazského hrubého domáceho produktu.

logo Na Izrael dopadla strela z Gazy, Hamás obvinenia odmieta

Obrazom: Pri Málinci zhorel včelársky voz s 22 úľmi

BRATISLAVA/POLTÁR 17. septembra (WEBNOVINY) - Neďaleko Málinca v okrese Poltár zhorel včelársky voz s 22 úľmi. Zhorený voz našiel v utorok ráno na lúke 77-ročný majiteľ. Škody po požiari presiahli osemtisíc eur. Ako agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, polícia prípad vyšetruje ako poškodzovanie cudzej veci. Obrazom: Požiar včelárskeho voza

logo Obrazom: Pri Málinci zhorel včelársky voz s 22 úľmi

Recept dňa

Kapor na mandliach

4 porcie kapra
1 citrón
hladká múka
1 PL oleja
20 g masla
petržlen
niekoľko mandlí
soľ

Porcie kapra pokvapkajte citrónovou šťavou a nechajte chvíľku odležať. Potom ich osušte, osoľte, obaľte v múke a zvoľna opečte po oboch stranách na teflónovej panvici potrenej olejom. Medzitým mandle sparte vriacou vodou, poduste asi 40 sekúnd, olúpte a pridajte k porciám kapra. Mäkké porcie vyberte, na panvicu pridajte niekoľko lyžíc vody, maslo, všetko za stáleho miešania povarte a nalejte na porcie kapra. Pokvapkajte ho citrónovou šťavou, posypte nasekaným petržlenom a podávajte.

Dobrá rada

Viedenský rezeň

Originálny viedenský rezeň sa vypráža v bravčovej masti, ale keďže to každému nevyhovuje, môžeme ho priprážať aj na rastlinnom tuku. Maslo nepoužívame, lebo veľmi rýchlo zhnedne až sčernie.

Stavebník

DRENÁŽ ZÁKLADOV STARŠIEHO DOMU

Pri starších domoch, ktoré boli po vystavené ešte bez drenáže a kde sa objavilo vlhnutie múrov až po rokoch, býva vhodné prihliadnuť aj k ďalším faktorom. Napríklad či nie sú porušené odkvapy či rozvody vody a kanalizácie, alebo či sa v okolí neobjavil nový vodný prameň. Ak je všetko v poriadku, môžete začať s nápravou.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Žilina - Dolný Hričov, Hričovské Podhradie, Gbeľany, Hlboké nad Váhom, Lietavská Lúčka, Nedzedza, Rajecké Teplice, Strečno, Varín
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang