Úvod > Spravodajstvo > Ekonomika > Aktualizované: Kauza piešťanského CT naplnila podľa Suchánka znaky trestného činu, vyšetrovanie však zastavili

Aktualizované: Kauza piešťanského CT naplnila podľa Suchánka znaky trestného činu, vyšetrovanie však zastavili

Dalšie články v kategórií


  • aktualizované 16. mája 16:49


BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) - V prípade kauzy nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici boli jednoznačne naplnené subjektívne aj objektívne znaky trestného činu. Preto je absurdné, že Krajská prokuratúra v Trenčíne definitívne zastavila vyšetrovanie.

Skutok sa nestal


Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii poslanec hnutia OĽaNO a podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Alan Suchánek. "Keď sa zastaví trestné stíhanie pre biznis, ktorý je o milión eur predražený, akú dôveru môžu mať občania voči tomuto štátu a voči inštitúciám," pýta sa poslanec.

Odporúčame:
Matečná podľa SaS stratila kontakt s realitou, Ďuricovi z kauzy Babindol podpisovala prenájmy

Suchánek zhodnotil, že doteraz bolo bežné, ak sa niečo vyšetrovalo, uzavrelo sa to tvrdením, že "skutok sa nestal". V spomínanom prípade sa to však podľa poslanca posunulo o "level vyššie". "Skutok sa síce stal, ale ten skutok nebol trestným činnom," uviedol Suchánek.

Zastavenie vyšetrovania je pre tých, ktorí doteraz konali v rozpore so zákonom, signálom, že sa nemusia ničoho báť. "Je to signál pre tých, ktorí boli obvinení, že nebojte sa na súd nejdete," doplnil poslanec.

Paška sa pre kauzu vzdal funkcie


Poslanec však verí, že v súčasnosti je situácia iná. Pripomenul, že na ministerstve zdravotníctva vznikol nový odbor, ktorý riadi podriadené zložky. "Prišli tam ľudia, ktorí sa snažia o transparentnosť, bolo centrálne obstarávanie CT prístrojov aj iných vecí," uzavrel.

Krajská prokuratúra v Trenčíne definitívne zastavila vyšetrovanie nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Potvrdil to hovorca prokuratúry Marián Sipavý. Ide o kauzu, pre ktorú sa Pavol Paška (Smer) na jeseň 2014 vzdal funkcie šéfa parlamentu. Skutok podľa prokuratúry nie je trestným činom. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Suchánek nemá právo moralizovať


Podľa poslancov strany Smer-SD Jozefa Valockého, Jozefa Ježíka a Vladimíra Baláža je "Suchánek ten posledný, ktorý by mal moralizovať a hodnotiť nákup CT prístrojov".

Odporúčame:
Kauza transportérov Patria sa dostala do Fínska, Krajniakovi hrozí žaloba za poškodenie mena

"Je totiž človek, kvôli ktorému odstúpila celá rada Bielej vrany, ktorú tvorili osobnosti, predstavitelia mimovládnych organizácií, Aliancie Fair-play a Via Iuris," povedal Valocký.

Poslanec pripomenul, že Suchánek ako člen výberovej komisie rozhodol pri nákupe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, že víťazom bude ponuka o takmer štvrť milióna eur drahšia. Valocký zároveň dodal, že ani Suchánek, ani šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič nevyvodili politickú zodpovednosť.

V parlamente na základe klamstiev


"Pán Suchánek bol pritom už v júni 2016 vyzvaný, aby sa vzdal svojho poslaneckého mandátu, pretože členom parlamentu sa stal na základe zavádzania a klamania verejnosti," vyhlásil Valocký.

Valocký tiež pripomenul vyjadrenie Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play. "Ak by sme dokumentáciu preskúmali pred tým, ako ocenenie dostal, neudelili by sme mu ho," zacitoval. Podľa neho by tak Suchánek nikdy Bielu vranu nezískal a nikdy by sa ani neocitol na kandidátskej listine Igora Matoviča.

"Dnes teda sedí v parlamente na základe mediálnej manipulácie a klamstiev. Človek s týmto morálnym profilom, ktorý sám priznal svoju nekompetentnosť, dnes hodnotí a kritizuje rozhodnutia prokurátorov. Je to hanba," uviedol Valocký. Poslanci zároveň opakovane vyzvali Suchánka, prípadne šéfa hnutia, aby vyvodili politickú zodpovednosť.Viac k témam: Alan Suchánek, kauza CT, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Kauza piešťanského CT naplnila podľa Suchánka znaky trestného činu, vyšetrovanie však zastavili © SITA Všetky práva vyhradené.